Jump to content

Οι αρχάριοι ζητούν βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ονομάζομαι Σαράντης και είμαι 14 χρονών. Ασχολούνε απο πολύ μικρός με την αστρονομία και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά ακόμα; Φέτος αγόρασα και το πρώτο μου τηλεσκόπιο (ένα Dobsonian 8'' Pyrex από το πλανητάριο). Έχω κατεβάσει και το Stellarium. Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει πολλούς αστερισμούς.Επίσης με το τηλεσκόπιο έχω δει τον Ερμή, την Αφροδίτη, τη σελήνη, τον Άρη τον Δία και τον Κρόνο. Δεν μπορώ όμως να εντοπίσω αντικείμενα βαθέως ουρανού.Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για να τα εντοπίζουμε. Βοηθήστε με αν μπορείτε. (τώρα βρίσκομαι στο εξοχικό της οικογένειάς μου στο Μαρκόπουλο Ωρωπού που εχει πιο σκοτεινό ουρανό από την Αθήνα)

Κάθε συμβουλή σας θα μου είναι πολύτιμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και καλοσορισες στην παρεα μας! Καλοριζικο και καλους ουρανους. Υπαρχουν αρκετα αντεικειμενα οπως το North America Nebula ή το Veil Nebula τα οποια ειναι κοντα σε γνωστα και λαμπρα αστρα (το πρωτο ειναι κοντα στον Deneb ενω το αλλο λιγο πιο διπλα). Εφοσων εχεις το Stellarium μπορεις να κοιταξεις για τετοιου ειδους νεφελωματα αλλα.και για messier objects οπως πχ το m51 που ειναι το αγαπημενο μου. Επισης ενας αλλος καλος στοχος ο οποιος θα δοκιμασει το τηλε σου ειναι το M4 το οποιο ειναι ακριβως διπλ; στον Ανταρη. Υπαρχουν επισης και αλλα πολλα που μπορεις να δεις και γενικοτερα για να τα εντοπισεις απλα βρισεις ενα χαρτη ή ενα προγραμμα για Η/Υ και ψαχνεις το αντικειμενο που θελεις. Επειτα εντοπιζεις ενα κοντινο αστρο ή αστρα και ετσι υπολογιζεις.που ειναι περιπου το αντικειμενο στον ουρανο. Ελπιζω να σε βοηθησα αν και.βεβαια πιο εμπειρα μελη απο εμενα θα σου δωσουν περισσοτερα κολπα.

 

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω Dobson 10" εγω ειμαι 15 χρόνων!! Εχουμε το ίδιο προβλημα!Πρωτον κοιτά για πράγματα που ειναι κοντα σε λαμπερά αστέρια.Αγορασε αν ειναι χάρτες του ουρανού αυτα που λένε τα βλεπεις με τον ερευνητή σου. Πάτε αν ειναι και ενα telrad καλο για αστροαλματα.!! Αν ειχες 10" θα σου συνιστούσα να μαζέψεις χρήματα για να το κανεις Goto αν δεν κανω και λάθος το 8" δεν γινεται οποτε υπομονή παρε κανά χάρτη και ψάχνει με τον ερευνητή ο χρήστης PanosSky πουλάει έναν χάρτη τον deep sky hunter atlas αυτόν εχω και εγω επικοινώνησε αν ειναι μαζι του. Καλη υπομονή και καθαρού ουρανούς !!!!!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εγινε ρε παιδια ολοι οι εφηβοι εδω μαζευτικαμε;;; χαχαχα!

Οσο για αυτο που λες για dosbian 8" υπαρχει upgrade goto αλλα πιστευω δεν ειναι χρησημο να γινει τωρα αναβαθμιση διοτι χωρις αυτο μαθαινεις καλυτερα τον ουρανο και τους αστερισμους. Ισως αργοτερα να ειναι καλυτερα.

 

http://www.planitario.gr/dobsonian-8-goto-upgrade-kit.html

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Goto κατα την γνώμη μου ειναι πολύτιμο εχει χρόνο να μάθει τους αστερισμούς εξάλλου μονο λίγους χρειαζεται να ξέρει

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας εγώ 14 είμαι.Έχω ένα διοπτρικό 70m .Πέρα από αυτό αν θες να δεις αντικείμενα βαθέως ουρανού:

1)Εκτύπωσε χάρτες από εδώ: http://carolrpt.com/astroguidev9complete.pdf (εκτύπωσε από την σελίδα 17 και ''κάτω'' αλλά ρίξε μια ματιά και σε άλλες σελίδες.

 

2)Κάνε μια λίστα με τα αντικείμενα βαθέως ουρανού που θες να δεις το βράδυ (όχι πάρα πολλά για αρχή)

3) Πήγαινε με τους χάρτες και το τηλεσκόπιο σου στον χώρο που παρατηρείς σβήσε όλα τα φώτα.

4)Πάρε κόκκινο φακό (αν δεν έχεις μπορείς να αγοράσεις ή μπορείς να πάρεις κάποιον φακό λευκού φωτός και να του βάλεις μπροστά κόκκινη ταινία ή μπορείς να τον βάλεις μέσα σε ένα κόκκινο μπαλόνι απλά κόψε λίγο τον ''λαιμό του μπαλονιού'' :mrgreen: .

 

Ξεκίνα με εύκολα αντικείμενα όπως: M8,M31,M7,M6,M45.

 

Αν θες να χρησιμοποιήσεις το laptop σου με το ΜΗΝ ξεχάσεις να βάλεις το Stellarium σε ''night mode'' για να μην ενοχλεί την νυχτερινή σου όραση.

 

Extra συμβουλές:Μην βιαστείς να βρεις να αντικείμενα ξεκίνα με αυτά που σου είπε παραπάνω είναι αρκετά εύκολα.Επίσης να χρησιμοποιείς χαμηλές μεγεθύνσεις για να έχει μεγάλο πεδίο (FOV) .Τι προσοφθάλμια έχεις?

Επίσης στο ζενίθ τι mag αστέρια βλέπεις?

Καλή Τύχη

 

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι λυσεις του Ματθαιου ειναι καλες. Αυτο με το μπαλονι δε το ειχα σκεφτει :D

Βεβαια ως ο μεγαλυτερος εδω μεσα αυτη τη στιγμη(16 χαχαχα) θα σου προτεινα να μην ξεκινησεις ακομα με goto. Οκ δε λεω καλο εργαλειο αλλα ειναι καπως νωρις ακομα. Ετσι χωρις αυτο δινεις στον εαυτο σου τον καιρο να βελτιωθει στο χειροκεινητο tracking και μεσω αυτου να βελτιωθει και στο γενικοτερο χειρησμο του. Ακομα αυτη η προσοχη που θα δινεις οταν θα κουνας το τηλε σου θα σε βοηθησει να.γινεις και πιο συγκεντρωμενος στη γενικοτερη ζωη σου. Βεβαια εσυ θα αποφασισεις αν θα πας σε αυτο ή οχι αλλα πιστευω ξεφυγαμε απο το θεμα μας

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα καταληγουμε πως θα πρεπει να χρησημοποιησεις τον 25αρη αφου αυτος δινει την χαμηλοτερη μεγεθυνση.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α δηλαδή μπορώ να τα εντοπίσω και με τον 25άρη.Για να το βρω θα πρέπει να στοχεύσω με τον ερευνητή στο περίπου; Επίσης με τον 25άρη μπορείς να τα δείς και να τα αναγνωρίσεις εύκολα (εννοώ έχουν κατάλληλο μέγεθος;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 25 σου δίνει λίγο μεγάλη μεγέθυνση (48x) εγώ χρησιμοποιώ 35x μεγέθυνση για βαθύ ουρανό.

Πιστεύω το 48x για το M8 πχ είναι πάρα πολύ.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι το GOTO ακόμα δεν χρειάζεται πιστεύω η επόμενη αγορά σου πρέπει να είναι

αυτό: http://www.planitario.gr/sp-super-plossl-40mm-o-31-8mm.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο με τον ερευνητη εξαρταται απο το ποσο καλα ευθμιγραμμισμενος ειναι με το τηλε σου. Αν ειναι τελεια ευθμιγραμμισμενος τοτε πρεπει να ειναι στο κεντρο του πεδιου του ερευνητη. Αν οχι.τοτε πρεπει να υπολογισεις ποσο πιο εξω θα τοποθετησεις τον στοχο σου για να τον δεις με τον 25αρη. Αυτο που ειπα πιο πανω για τον προσοφθαλμιο εννοω οτι.με αυτον θα τα δεις, οχι να τα εντοπισεις :D

 

Για ποιο στοχο μιλας εκει που αναφερεις οτι αν θα μπορεσεις με ρονν25αρη να τον δεις;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ο 25 είναι πολύ.Όσο για ερευνητή βοηθάει ένας red dot αλλά και ένας Telran αλλά κι ο ερευνητής που έχει το τηλεσκόπιο σου είναι εντάξει για αρχή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ το αντικείμενο που έχω επιλέξει θα φαίνεται στον ερευνητή ή μονο στο τηλεσκόπιο. ( ο ερευνητής είναι 9Χ50)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι φαινόμενο πεδίο εχουν οι προσοφθαλμιοι σου αν εχεις με 52μοιρες τον δεκάρι τοτε να τον χρησιμοποιήσεις τον celestron να τον χρησιμοποιείς οταν τα βρεις για να βλεπεις καλυτερα

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής τα βλέπει ολα σχεδόν σαν αστέρια απλώς βλεπει πράγματα με mag μεχρι 10 αν το εχεις στοχεύσει δεν χρειαζεται ακριβώς και στο κέντρο και με τον δέκαρη πιστευω κατι θα δεις

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον δεκάρη και τον 25άρη δεν ξέρω ακριβώς πόσο γιατί ήταν μαζί με το τηλεσκόπιο. Ο 4άρης έχει φαινόμενο πεδίο 50.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προσοφθαλμοιοι της Sw που ερχονται με το τηλε εχουν 52 μοιρες πεδιο. Τωρα αμα θες κατι για deep sky τοτε ή.θα πρεπει να παρεις ενα προσοφθαλιο με μεγαλυτερο φαινομενο πεδιο ή εναν με μεγαλυτερη εστιακη αποσταση. Αλλα και αυτοι που εχεις κανουν

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μπορεσα γιατι δουλευε ο πατερας μου.. Εσεις;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοι δεν ειναι οι φακοι που εχεις;;

IMG_20160807_171844.thumb.jpg.4ff1242096ec0e60e1432a8ece45639c.jpg

IMG_20160807_171929.thumb.jpg.5b7da6b591b07398a471d0d12329f493.jpg

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτοί είναι. Ούτε εγώ πήγα,δεν είχα πάρει ακόμα το τηλεσκόπιο. Αφού δεν έχουμε πάει μπορούμε να το κανονίσουμε για του χρόνου Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο που διαθέσατε.Ας μην σας κουράσω άλλο. Θα δοκιμάσω όσα μου είπατε. Οπότε τα ξαναλέμε. Να μη χαθούμε μιας και είμαστε κοντά στην ηλικία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμεις σε ευχαριστουμε!! Και οχι δε μας κουρασες καθολου ισα ισα περασαμε δημιουργικα την ωρσ μας. Περιμενουμε να μας πεις τι.ειδες!! Δε ξερω για τους αλλους αλλα δε θελω να χασουμε επαφη :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης