Jump to content

Πόσο καθοριστικό είναι το ανθρακόνημα ; - skywatcher quattro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ σε αυτό το φόρουμ. Ασχολούμαι αρκετό καιρό με την αστρονομία σε θεωρητικό επίπεδο και αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά τηλεσκοπίου πια. Εχω διαβάσει αρκετά σχετικά με τα τηλεσκόπια. Με ενδιαφέρει και η παρατήρηση αλλά θέλω να ασχοληθώ αργότερα με την αστροφωτογράφηση. Είπα να προχωρήσω κατευθείαν σε κάτι μεγαλύτερο μιας και πολυ παλια είχα ενα μικρό διοπτρικό, που όμως τότε δεν είχα δωσει και πολυ σημασία.

 

Έχω βάλει στο μάτι τη σειρά quattro της Skywatcher, τα κατοπτρικά και να το συνδυάσω με ένα σταθερό goto mount. Δε ξέρω τώρα ή 8'' ή 10''. Αυτά τα έχει βγάλει και με ανθρακονήματα. Επειδή όμως ανεβαίνει έτσι το κασέ πολύ, ήθελα να ρωτήσω, πόσο καθοριστικής σημασίας είναι το ανθρακόνημα στην εστίαση από τις μεταβολλές τς θερμοκρασίας ; Πόσο έντονο μπορει να είναι δηλαδή αυτο το πρόβλημα σε ένα μεταλικό σωλήνα ; Διαφορετικά να μην πάω σε ανθρακόνημα για εξικονόμηση χρήματος..

 

Ευχαριστώ πολύ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και καλως ηρθες.

Εχω το 8 carbon για αστροφωτογραφιση και αρχικα θα σου πω οτι εστιαζω μια φορα στην αρχη της βραδιας και τελος.

ΑΛΛΑ ! 2 πραματα,

1. Στην Ελλαδα το βραδυ δεν εχουμε τεραστιες αλλαγες θερμοκρασιας, αν και στο f4 ειναι κρισιμες, απλα δεν ξερω αν στο μεταλικο σωληνα θα ειχε αλλαγη στην εστιαση.

2. Κανονικα ξαναεστιαζουμε μεταξυ των φιλτρων, οταν αλλαζουμε στοχους και γενικα σημειο στον ουρανο, εγω δε το κανω ομως. Αν το κανεις ομως θα ελεγχεις τις διαφορες στην εστιαση λογο θερμοκρασιας.

Σε γενικες γραμμες παντως δε νομιζω οτι θα πρεπει να σε απασχολησει ιδιαιτερα. Αν μπορεις το carbon go for it, εμενα μ'αρεσει και αισθητικα. Αν οχι καλυτερα να επενδυσεις στην στηριξη!

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη !!

 

Ναι σκεφτόμουν την NEQ6 βάση της SW ...Να ρωτήσω και κάτι άλλο...Τα νευτώνια χρειάζονται κάποιο heater κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης για την υγρασία? όχι ε ;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το πρωτευον κατοπτρο οχι. Ισως χρειαστεις για το δευτερευον.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά γιατί το δευτερεύον και όχι το πρωτεύον. Αφού το δευτερεύον κοιτάζει προς τα κάτω, πως το επηρεάζει η υγρασία ; Και εκεί στην αράχνη μπαινει το heater ε ; Γύρω απο το σωλήνα...
Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι υπαρχει ειδικο dew heater που μπαινει στο δευτερευον κατοπτρο. Το πρωτευον ειναι πολυ μεσα και δεν πιανει ευκολα δροσο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα θεμα με το δευτερυεων με την υγρασια επειδη ειναι πολυ μπροστα και εχει μεγαλη επιφανεια. Εφτιαξα ενα παρεκταμα δροσου και δεν εχω θεμα πια, ουτε με υγρασια, ουτε με γυρω φωτα. Θα χρειαστει και ενα σκουφακι απο μαυρο υφασμα στο πισω μερος γιατι ο καθρεφτης ειναι εκτεθημενος για λογους εξισορροπησης θερμοκρασιας και μπαζει φως.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το μεταλλικό SW 200pds F5 και φωτογραφίζω σε περιοχή με υπερβολική υγρασία. Ποτέ όμως ο δρόσος δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Επίσης εστιάζω, μόνο μια φορά όταν χρησιμοποιώ την dslr διαφορετικά με κάθε φίλτρο γιατί τα φίλτρα μου δεν είναι ομοεστιακά. Έχω και εγώ την NEQ-6, είμαι ικανοποιημένος, έχει τα θεματάκια της αλλά με αυτά τα χρήματα δεν παίρνεις κάτι καλύτερο και πιο εύχρηστο. Τον συνδιασμό βάσης - τηλεσκοπίου δεν τον μετάνοιωσα. Ελπίζω να βοήθησα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρίστώ,

 

Οκ λοιπόν, απ'ότι καταλαβαίνω και αντιλαμβάνομαι και γω εντάξει με την εστίαση σε σχέση με το μεταλικό αντί το ανθρακόνημα, δεν είναι τόσης σήμασίας. Τι θεματάκια ακριβώς ; Iσως επενδύσω λοιπόν σε καλύτερη βάση. Κάτι καλύτερο εκτός από τη Neq-6 ένα κλικ παραπάνω ? Για παράδειγμα η Orion Atlas EQ-G ?

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η orion ειναι κλωνος της eq6. Αν θες να πας στην AZ-EQ6 που ειναι με ιμαντες και εχει encoders, στην παρατηρηση θα σε βολεψουν. Για κατι ουσιαστικα καλυτερο πας σε EQ8 και ξεφευγει η τιμη και το βαρος και ο ογκος, οποτε δε θα σου κανει.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις πχ το 250αρι σε ανθρακονημα ισως σου κανει κ η βαση heq5 pro καθως ειναι 10 κιλα ο σωληνας.αν παρεις ομως απλο σωληνα δλδ χωρις ανθρακομημα τοτε το ιδιο τηλεσκοπιο παει στα 14 κιλα οποτε εκει δεν κανει η heq5 αλλα πας στην neq6.

 

Κ αλλο να σηκωνεις 10 κιλα κ αλλο 14.μην πεις ελα μωρε τι ειναι 4 κιλα παραπανω...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι σημαντικό το οποίο δεν είδα να αναφέρεται, γνωρίζεις για τη διαδικασία ευθυγράμμισης των κατόπτρων (collimation)?

Είναι κάτι που πρέπει να μάθεις και έχε υπόψιν σου οτι τα f4 είναι απαιτητικά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρίστώ,

 

Οκ λοιπόν, απ'ότι καταλαβαίνω και αντιλαμβάνομαι και γω εντάξει με την εστίαση σε σχέση με το μεταλικό αντί το ανθρακόνημα, δεν είναι τόσης σήμασίας. Τι θεματάκια ακριβώς ; Iσως επενδύσω λοιπόν σε καλύτερη βάση. Κάτι καλύτερο εκτός από τη Neq-6 ένα κλικ παραπάνω ? Για παράδειγμα η Orion Atlas EQ-G ?

 

Αν σε ενδιαφέρει και να τη μεταφέρεις, κοίτα και την iOptron iEQ45 Pro (και iEQ45-AZ αν θες και AZ λειτουργία - και τις δύο τις παραγγέλνεις από Ευρώπη), είναι πιο κοντά στη σύγχρονη AZ-EQ6 σε τιμή και χωρητικότητα (ίσως και φτηνότερη αν υπολογίσεις ότι περιλαμβάνει και GPS), αλλά είναι αισθητά ελαφρύτερη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι σημαντικό το οποίο δεν είδα να αναφέρεται, γνωρίζεις για τη διαδικασία ευθυγράμμισης των κατόπτρων (collimation)?

Είναι κάτι που πρέπει να μάθεις και έχε υπόψιν σου οτι τα f4 είναι απαιτητικά...

 

Ναι ναι τη γνωρίζω, ήμουν παρών όταν την έκανε γνωστός ;)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις πχ το 250αρι σε ανθρακονημα ισως σου κανει κ η βαση heq5 pro καθως ειναι 10 κιλα ο σωληνας.αν παρεις ομως απλο σωληνα δλδ χωρις ανθρακομημα τοτε το ιδιο τηλεσκοπιο παει στα 14 κιλα οποτε εκει δεν κανει η heq5 αλλα πας στην neq6.

 

Κ αλλο να σηκωνεις 10 κιλα κ αλλο 14.μην πεις ελα μωρε τι ειναι 4 κιλα παραπανω...

 

Έλα μωρέ τι είναι 4 κιλά παραπάνω αχαχα :) Ναι εντάξει έχεις δίκιο

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις πχ το 250αρι σε ανθρακονημα ισως σου κανει κ η βαση heq5 pro καθως ειναι 10 κιλα ο σωληνας.αν παρεις ομως απλο σωληνα δλδ χωρις ανθρακομημα τοτε το ιδιο τηλεσκοπιο παει στα 14 κιλα οποτε εκει δεν κανει η heq5 αλλα πας στην neq6.

 

Κ αλλο να σηκωνεις 10 κιλα κ αλλο 14.μην πεις ελα μωρε τι ειναι 4 κιλα παραπανω...

 

Έλα μωρέ τι είναι 4 κιλά παραπάνω αχαχα :) Ναι εντάξει έχεις δίκιο

 

:D :D :D :D :D :D :D

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλάζει κάπως το όριο που σε "βολεύει" και εκεί φαίνονται ακόμα και τα 1-2 κιλά. Π.χ. εγώ έχω βρει τα 10 κιλά. Αν είναι κάτι 9 κιλά λέω, α τι ωραίο και φορητό, αν είναι 11 "ωχου που να το σηκώνω να το πηγαίνω τώρα"...

Αν στη δουλειά μου σήκωνα καθημερινά σακιά με τσιμέντο θα ήταν φαντάζομαι το αντίστοιχο με τα 49 vs 51 κιλά ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης