Jump to content

Ο Άρης κοντά στο νεφέλωμα της λιμνοθάλασσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις ημέρες ο Άρης θα περάσει πολύ κοντά από το νεφέλωμα της Λιμνοθάλασσας (Μ8), περίπου σε μιάμιση μοίρα γωνιώδη απόσταση. Με τηλεσκόπιο και προσοφθάλμιο που δίνουν πολύ μεγάλα πεδία, είναι δυνατό να γίνουν ορατά στο ίδιο πεδίο και φυσικά με κιάλια. Επίσης, δεν είναι και άσχημος φωτογραφικός στόχος!

mars-m8.thumb.jpg.c71b14bfd76e305e672dc420e1c85af3.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα χθες που βγήκα για αστροπαρατήρηση. Τον είδα ξαφνικά κι αναπάντεχα μέσα από τον ερευνητή. Είναι καταπληκτικό το πώς αλλάζουν τα γνώριμα ουράνια τοπία με το πέρασμα ενός πλανήτη ή την ξαφνική εμφάνιση ενός κομήτη. Πόσο μάλλον εντύπωση θα κάνουν με την εμφάνιση ενός καινοφανή. Αυτό δεν το έχω δει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα εψανα το συγκεκριμενο νεφελωμα πανω απο 4-5 μηνες (οπως και αυτο του Τρισχιδους λιγο πιο πανω). Οταν διαβασα.οτι θα εθει τοσο κοντα δε κρατηθηκα. Ηταν μια απο τις καλυτερες ευκαιριες για να το παρατηρησω.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το evostar 90 βρηκα ευκολα τον Μ8.

Χρωμα δεν ειδα. Γιατί?

 

Δεν πρόκειται να δεις χρώμα σε νεφέλωμα φίλε μου. Άντε στο πλανητικό να πεις ότι πρασινίζει λίγο, αλλά γενικά χρώματα μόνο στις φωτογραφίες που συλλέγουν το φως δευτερολέπτων, λεπτών, ωρών...

Εκτός αν εννοούσες το χρώμα του Άρη που θα έπρεπε να το δεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης