Jump to content

Πρόβλημα με λάμπα ΔΕΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Έχω ένα εξοχικό στο χωριό που διαθέτει εκτός από ηρεμία και ένα υπέροχο νυχτερινό ουρανό. Κάτι σαν τον Πάρνωνα να φανταστείτε αν κλείσουν όλα τα φώτα του χωριού )

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως είναι μια ενοχλητική λάμπα της ΔΕΗ μέσα στο οικόπεδο μου. Σκέφτομαι τι θα μπορούσα να κάνω για να απαλλαχθώ από το ενοχλητικό φως όταν αστροφωτογραφίζω. Ψάχνοντας στο astrovox βρήκα μια λύση με το πέτασμα που περιγράφεται εδώ

 

http//www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13806&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Έχει εφαρμόσει κανείς τη λύση αυτή με αποτελέσματα; Τι άλλη λύση θα μπορούσατε να προτείνετε )

lampa-dehs.jpg.1146069289175be02dcaf0b49a698f33.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε αντιμετωπίζω και γω αντίστοιχα προβλήματα σε 2-3 μέρη που θεωρώ ιδανικά αλλά μια λάμπα τα καταστρέφει όλα. Πάντως θεωρώ, χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, ότι κατασκευή να κάνεις με μουσαμάδες και συναφή όλα είναι ημίμετρα. Ναι φως δεν πέφτει απευθείας στο τηλεσκόπιό σου, όμως το φως διαχέεται παντού και αυτό το μαζεύεις ως ρύπος. Για μένα η μόνη αποτελεσματική λύση είναι...το αεροβόλο...Ίσως η επόμενη αγορά μου αντί κάποιου αξεσουάρ τηλεσκοπίου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΣΠΑΣ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΛΥΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

κάπου είχα δει παλαιότερα εδώ στο βοξ είχαν φτιάξει μια πατέντα με ενα κουτί και ένα μακρύ ξύλο με το οποίο κάλυπταν την λάμπα για όση ώρα φωτογράφιζαν και μετά το έβγαζαν. Βέβαια η λάμπα δεν ήταν σε πολύ ψηλό σημείο πάνω στον στύλο και μπορούσαν να το κάνουν.

Μια άλλη επίλογή σου θα ήταν να κάνεις αίτημα προς την ΔΕΔΔΗΕ ώστε να μετακινήσουν τον στύλο (απίθανο κατά την γνώμη μου αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

http://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/metatopiseis-stulou-kalwdiou-paroxismetriti/metatopisi-stulou-i-kalwdiou-tis-dei-pou-empodizei

Η άλλη λύση θα ήταν κάτι σαν αυτό που περιγράφει ο Λάκης παραπάνω...

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις αεροβόλο μην το σκέφτεσαι ! :D

Πέρα από την πλάκα όπως είπαν και πιο πάνω το φως είναι διάχυτο στον χώρο που είσαι και να μην το βλέπεις εσύ (με πανιά κλπ) όταν θα κοιτά μέσα από το τηλεσκόπιο σου δεν θα δεις διαφορά μεγάλη διαφορά με μοσαμάδες κλπ η μόνη λύση είναι να σβήσει η λάμπα.........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις αεροβόλο μην το σκέφτεσαι ! :D

Πέρα από την πλάκα όπως είπαν και πιο πάνω το φως είναι διάχυτο στον χώρο που είσαι και να μην το βλέπεις εσύ (με πανιά κλπ) όταν θα κοιτά μέσα από το τηλεσκόπιο σου δεν θα δεις διαφορά μεγάλη διαφορά με μουσαμάδες κλπ η μόνη λύση είναι να σβήσει η λάμπα.........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σας είπα όχι σφεντόνες και πέτρες. Αυτή τη λύση με το κουτί θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλημέρα

Αν η λάμπα είναι χαμηλά τοποθετημένη, άντε βάλε κανα κουτί κάτι θα πετύχεις. Όμως οι περισσότερες είναι άνω των 4 μέτρων (και βάλε...). Εκεί τι θα κάνεις για να τοποθετήσεις το κουτί; Τον χιμπατζή; Ή θα κουβαλάς σκάλα με όποιο κίνδυνο σε σαθρό έδαφος να πέσεις να σπαστείς; O δημόσιος φωτισμός έχει απλωθεί τόσο εκτός ορίων οικιστικού πεδίου που σε κάποιες περιπτώσεις πληρώνουμε ρεύμα μόνο για τα διερχόμενα...κουνούπια. Μην μας παρεξηγείς για ότι σου προτείναμε παραπάνω. Με όλη τη καλή διάθεση αν επιτρέπεται σε ποιό χωριό είσαι και έχεις τόσο σκοτεινό ουρανό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα προτεινα κατι αλλο. Αυτο το κουτι να ειναι στερεωμενο πανω σε ενα ξυλο μηκους 3-4 μετρων και να εχει την μια πλευρα ανοιχτη ετσι ωστε να μπαινει η λαμπα μεσα. Βεβαια υπαρχει το θεμα της μεταφορας αλλα θα μπορουσε να ειναι σε στυλ αναδιπλουμενου οπου οταν δε το χρειαζομαστε να μπαινει μεσα στο υπολοιπο σωμα οπως συμβαινει με τα τριποδα. Δε ξερω ποσο πρακτικο.θα ηταν κατι τετοιο αλλα το σκεφτηκα και.πιστευω οτι αυτο θα εκανα εαν ημουμ στη θεση σου. Μετα την παρατηρηση το βγαζεις και τελειωσες

 

Ο στυλος αυτος των 3-4 μετρων θα μπορουσε να στερεωνεται στο εδαφος ετσι ωστε να ειναι σταθερος και να μην πεφτει

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο

 

Πολύ καλή η ιδέα σου θα προχωρήσω προς την κατεύθυνση αυτή.

 

Στην επισυναπτόμενη φώτο βλέπετε που είναι το χωριό και πώς επηρεάζεται με τη φωτορύπανση.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα υπάρχει λύση νόμιμη και σωστή.

Επικοινωνείς με το κοντινό αρμόδιο τεχνικό τμήμα της ΔΕΗ,( Κάνεις αίτηση) επικαλείσαι πρόβλημα-ενόχληση από τον συγκεκριμένο φωτισμό και θα επιληφθούν του θέματος.

Η λύση που δίνεται στην προκείμενη περίπτωση είναι, εάν δεν ενοχλεί κατοίκους την αφαιρούν,και αν δεν μπορούν να την αφαιρέσουν τότε υποχρεούνται να βάλουν καπέλο από λαμαρίνα που να προεξέχει από το τελείωμα της λάμπας,οπότε κάνει μία περιορισμένη δέσμη φωτός προς το έδαφος.

Όταν το είχα κάνει (πάνε χρόνια) το καπέλο έβγαινε από το τελείωμα της λάμπας 20-25 εκ. και το φώς στο έδαφος είχε περίπου 2-2.5 μ. περίμετρο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις να θελω να θεωρησω την λυση σου αναποτελεσματικη (απλα ρωταω) ποσο θα παρει ηλη διαδικασια; Γιατι μιλαμε τωρα για ενα κρατος το.οποιο καθυστερει αρκετα και η γραφειοκρατια ειναι περιπλοκη.

 

Φιλικα Γιωργος :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ξέρουμε για τι μιλάμε επισυνάπτω και τη λάμπα που μου δημιουργεί το πρόβλημα.

IMG_0452.jpg.466b6bf675e06456e5a4be4a64fbe66f.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι λάμπες στους δρόμους έχουν διακόπτες που ανάβουν και σβήνουν. Αυτοί βρίσκονται σε κάποιες κολόνες και συνήθως δίνουν ρεύμα σε μία ολόκληρη σειρά από αυτές. Θα τους γνωρίσεις διότι μοιάζουν με μικρό πίνακα με πορτάκι. Εντόπισε το και δοκίμασε. Έτσι λοιπόν κλίνε τον διακόπτη όποτε φωτογραφίζεις ή παρατηρείς και όταν τελειώσεις άναβε τον.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα στο εξοχικό μου. Όλος ο βορράς καταστρέφεται από μία κίτρινη δυνατή λάμπα γιατί το καπέλο της έχει σηκωθεί και φωτίζει τα χωράφια τριγύρω. Δεν πρόκειται καν για δρόμο αλλά για ένα μικρό σοκάκι. :evil:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς το ίδιο προβλημα έχω και εγώ στο χωριό μου, επειδή και εγώ θέλω να αποφύγω τη λύση του αεροβολου, έχω ήδη εντοπίσει το κουτί που βρισκοντε οι διακόπτες, αλλά το ριμαδι δεν ανοίγει με τίποτα, χρειαζετε κάποιο ειδικό κλειδί λογικά, εχει να προτηνει κανεις κατι;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με τους διακόπτες είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να κλίσει μόνο η δική σου λάμπα. Συνήθως σε ένα διακόπτη, η ΔΕΗ συνδέει πολλές λάμπες οπότε φανταστείτε τι έχει να γίνει, όλο το χωριό να μείνει χωρίς φως )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Η απόλυτη λύση στο πρόβλημα με ένα εργαλείο για λάμπες και ένα τηλεσκοπικό κοντάρι να προσαρμόζεται σε αυτό, ξεβιδώνεις τη λάμπα και όταν τελειώσεις με την αστροφωτογράφιση/παρατήρηση του έναστρου ουρανού την ξαναβιδώνεις.

2.jpg.3c2b3999c639c1cf870e83f39a62b03c.jpg

1.jpg.ddc47dcfcab96824361c58b5b77f338c.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι λάμπες στους δρόμους έχουν διακόπτες που ανάβουν και σβήνουν. Αυτοί βρίσκονται σε κάποιες κολόνες και συνήθως δίνουν ρεύμα σε μία ολόκληρη σειρά από αυτές. Θα τους γνωρίσεις διότι μοιάζουν με μικρό πίνακα με πορτάκι. Εντόπισε το και δοκίμασε. Έτσι λοιπόν κλίνε τον διακόπτη όποτε φωτογραφίζεις ή παρατηρείς και όταν τελειώσεις άναβε τον.

 

Και εγώ αυτό κάνω που λέει ο Γιάννης. Είναι το καλύτερο και το πιο "τίμιο". Το μόνο πρόβλημα είναι πως θέλει πολύ προσοχή στο που θα βάλεις το χέρι σου καθώς κάποιοι πίνακες είναι πολύ κακά συντηρημένοι οπότε καλό είναι να κάνεις μία "επόπτευση" στο φως της ημέρας στο πίνακα να δεις σε τι κατάσταση είναι. Αν δεις γυμνά καλώδια, ανυπαρξία διακόπτη (πχ. μόνο βιδωτή ασφάλεια) κτλ, μην διανοηθείς να βάλεις μέσα χέρι (ειδικά το βράδυ).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πιο σωστός και αποτελεσματικός και νόμιμος τρόπος , είναι να πας στην ΔΕΗ της περιοχής , να επικαλεστείς "προβλημα ασφαλείας και πιθανο ατυχημα λογω κακου φωτισμου " και αν δεις οτι δεν θελουν ή δεν μπορουν , να τους πιεσεις να σου δωσουν εγγραφως την αρνηση τους (μαζι με την αιτιολογια). Ετσι επειδη κανενας δεν θα θελει να αναλαβει την ευθυνη , σε 1-2 μερες θα το εχουν λυσει.

Αν και παλι αρνηθουν (που δεν βλεπω τον λογο) κανεις και μια δηλωση στον Δημο σου , αναφερεις οτι σε καθε ειδους ατυχημα που θα συμβει , υπευθυνοι θα ειναι η υπηρεσια της ΔΕΗ και κοινοποιηση αυτου στην ΔΕΗ. Να δεις για ποτε θα ερθουν τρεχοντας.....

 

Αν η λαμπα ειναι και σε κανενα δρομο , πρεπει να φωτιζει το δρομο και οχι τον ουρανο.

 

Η λυση είναι δοκιμασμενη....Πλακα πλακα αν σε δουν με οτιδηποτε "παρανομο" τροπο να καταστρεφεις την λαμπα ή και ακομα να προσπαθησεις να κανεις κατι "κακο" και σε δουν θα βρεις αμεσως το μπελα σου.

Εξαλλου για αυτο πληρωνονται....για να κανουν σωστα την δουλεια τους....

 

υ.γ1 H λύση του AstroGeo είναι πολύ καλή.....

υ.γ2 Τωρα ειδα τον προσανατολισμο της λαμπας που κοιταει προς το οικοπεδο σου.. αν υπαρχει δρομος μπροστα απο την κολωνα , η λαμπα πρεπει να φωτιζει το δρομο..ας ειναι και αγροτικος....Σκεψου και το αιτημα του Stathisb για μετακινηση της κολωνας σε αλλο σημειο,δεν εχεις να χασεις τιποτα.

Φιλικα Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλά τα λες...οι 2 λάμπες που ενοχλούν δεν είναι σε δημόσιο δρόμο...αλλά δίπλα σε γήπεδο τοπικής ομάδας (δεν αναφέρομαι σε προβολέα του γηπέδου), άρα δεν εξυπηρετούν σε τίποτα το βράδυ. Χωρίς αυτές πρέπει να αξίζει το σημείο για παρατήρηση ή φωτογράφιση (ευρύς ουρανός και με ελάχιστη βέβαια φωτορύπανση). Όσο για τη διαδικασία που ανέφερες, θέλει λίγο κυνήγι μέχρι να πετύχεις κάτι, αλλά μπροστά σε τόσα θέματα και προβλήματα πραγματικά που υπάρχουν θα ασχοληθούν στο τέλος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης