Jump to content

NGC - IC photographic catalogue (Παρατηρησιακός στόχος ζωής)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις σήμερα έφτασε στα χέρια μου το εν λόγω βιβλίο το οποίο παρήγγειλα ακριβώς πριν από μία βδομάδα από το Ιαπωνικό Amazon, το οποίο είναι και ο μοναδικός τρόπος να το προμηθευτεί κανείς. Μου το είχε συστήσει ο Ανδρέας ο Παπαλάμπρου, γιατί; Γιατί έχει φωτογραφίες από ΟΛΑ τα αντικείμενα των καταλόγων NGC αλλά και IC, τα οποία είναι 13226!

 

Το βιβλίο φαίνεται πολυτελές όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες, έχει 720 σελίδες και φαίνεται να περιέχει άπειρη πληροφορία. Εδώ μπορείτε να δείτε γι'αυτό http://skywatch.jp/ngc/ . Μου ήρθε ακριβώς σε μία βδομάδα και κόστισε 126€ μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού. Ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του.

 

Για μένα αυτομάτως γίνεται ο παρατηρησιακός στόχος ζωής. Να καταφέρω να δω όλα τα NGC και IC αντικείμενα. Πιστεύω πως μόνο με αυτό το βιβλίο και έναν καλό χάρτη, μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά.

 

Καθαρούς ουρανούς. :D

IMG_4692.thumb.JPG.a524463c7b7a4f90cb700aa523d01f24.JPG

IMG_4691.thumb.JPG.68bfe0dee282a2525cb2eb4a5a7622da.JPG

IMG_4688.thumb.JPG.1795f7b27a18657c6700b49200e5a4cb.JPG

IMG_4686.thumb.JPG.6df98aba1ed3587358d4c3a35b847644.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζηλεύω! Το είχα υπόψη μου το βιβλίο . Λιγάκι ακριβό βέβαια αλλά τέτοιος κατάλογος με τόσα πολλά αντικείμενα θα κοστίζει. Τώρα μετανιώνω για όλα τα αντικείμενα που έχω παρατηρήσει ως τώρα και δεν τα κατέγραφα πουθενά! Καλό ψάξιμο και καλές παρατηρήσεις!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι να φτάσεις τα χρόνια μου θα έχεις «ξεσκονίσει» τον κατάλογο 5 φορές.

Εύχομαι μαζί με τους άλλους στόχους στην ζωή σου να επιτύχεις και αυτόν.

Καλή επιτυχία :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση, κι εγώ που τα έχω καταγράψει, άντε τώρα να τα σημειώσω στο βιβλίο.

 

Δημήτρη, ελπίζω μέχρι τα 70 μου να έχω δει τα περισσότερα ή όσα τέλοσπάντων φαίνονται από βόρειο ημισφαίριο. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Μάνο, χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με την παραγγελία.

 

Όπως σου είχα πει, από χρόνια θέλω να το πάρω αλλά είναι τσιμπημένη η τιμή του. Εγώ δεν έχω εντάξει πλήρως τις εικόνες των αντικειμένων στη διαδικασία παρατήρησης, μόνο αν τύχει ο οδηγός που χρησιμοποιώ να έχει (όπως του O'Meara) αλλά τελικά είναι χρήσιμο!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης