Jump to content

ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ DOB8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο αρκετα χρονια χρησης ηρθε νομιζω η ωρα να πλυνω το κατοπτρο καθως βλεπω οτι εχει αρκετη σκονη και θολουρα.

εχω βρει καποιες οδηγιες για το καθαρισμα (με αποσταγμενο νερο κ.τ.λ.)

αυτο που με ανησυχει ειναι πως θα βγαλω το κατοπτρο και αν θα χρειαστει ευθυγραμμιση μετα.

τη μονη φορα που εκανα ευθυγραμμιση (στο δευτερευων βεβαια που ειναι χειροτερα τα πραγματα) ειχα ταλαιπωρηθει πολυ και δεν ειμαι και απολυτα σιγουρη για το αποτελεσμα ωρες - ωρες.

[/url]

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολούθησε τις οδηγίες που σου στέλνω . Σίγουρα θα χρειαστείς ευθυγράμμιση. Έχεις ξανακάνει ευθυγράμμιση πρωτεύοντος κατόπτρου δηλαδη είσαι εξοικειωμένη? Μη φοβάσαι πάντως όλοι περάσαμε αυτό το λούκι. Δες το σαν πρόκληση!

ΚΑΤΟΠΤΡΩΝ (Για τηλεσκόπια έως 20 ιντσών) Άρης Μυλωνάς (Αντιπρόεδρος Ε.Α.Ε.).pdf

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες για το πλυσιμο. ειναι παρομοιες με αυτες που ηδη εχω. αυτο που με ανησυχει ειναι η ευθυγραμμιση. δεν εχω ξανακανει σε πρωτευων. υπαρχουν καπου οδηγιες για αυτο?

επισης πως μπορω να ελεγξω την ευθυγραμμιση του δευτερευοντος που εχω κανει?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι αυτος ειναι ενας εξαιτετικος οδηγος για ευθυγραμιση εαν εχεις αυτο το εργαλειακι

 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες για το πλυσιμο. ειναι παρομοιες με αυτες που ηδη εχω. αυτο που με ανησυχει ειναι η ευθυγραμμιση. δεν εχω ξανακανει σε πρωτευων. υπαρχουν καπου οδηγιες για αυτο?

επισης πως μπορω να ελεγξω την ευθυγραμμιση του δευτερευοντος που εχω κανει?

 

http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

 

Την ευθυγράμμιση του δευτερευοντος μπορείς να την ελέγξεις και με ένα cheshire. Όταν το σταυρόνημα του συμπέσει με τον δακτύλιο του πρωτεύοντος,τότε έχεις σωστή ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος.Αυτο προϋποθέτει ότι το δευτερεύον βρίσκεται κάτω από τον εστιαστή (centered under the focuser) (πειράζοντας την κεντρική βίδα) και ότι το δευτευρεύων βρίσκεται στο κέντρο του σωλήνα ( πειράζοντας τις αράχνες).

 

Υποθέτω ότι δεν έχεις πειράξει ποτέ το δευτερεύων οπότε βρίσκεται στις σωστές του θέσεις.Μενει να ελέγξεις την κλίση του (3 βίδες) και να ευθυγραμμίσεις το πρωτεύων. Για το πρώτο αρκεί να "φαίνεται" το δευτευρευων σαν κύκλικη επιφάνεια όταν κοιτάς μέσα από τον κενό εστιαστή. Αλλά για πιο σίγουρα αποτελέσματα ένα cheshire,ή ακόμα πιο σίγουρα ένα laser(βλ.Howie Glatter) θα σε βοηθήσει. Για το δεύτερο (ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος) χρείαζεσαι ένα καπάκι ευθυγράμμισης,ώστε να κεντράρεις τον δακτύλιο του καθρέφτη με την κουκίδα από το καπάκι(3 βίδες στο κάτω μέρος του πρωτευοντος,υπ' όψη ότι υπάρχουν άλλες 3 βίδες εκεί για την "ασφάλιση" της θέσης.Οι βιδες ευθυγράμμισης είναι πιο μεγάλες).Είναι δύσκολο να το κάνεις χωρίς καπάκι διότι θα εισάγεις πολλή αβεβαιότητα.

 

Μην ανησυχείς τόσο για το δευτερεύων,δεν χάνει εύκολα την ευθυγράμμιση του,αλλά ακόμα και αυτή όταν καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις γίνεται παιχνιδάκι, και η όλη υπόθεση της ευθυγράμμισης ανάγεται σε δουλειά ρουτίνας 5 λεπτών.

 

To check the tilt adjustments of the secondary, you align the crosshairs of the sight-tube with the center dot of the primary mirror -- as reflected in the secondary.

 

When collimating the spider vanes, apart from the inistial stage of making sure they are holding the secondary mirror central, are not relevant to the collimation procedure. Ignore them - you should only be looking at the Cheshires cross hairs and making sure that the cross hairs intersect the primary mirror centre spot.

 

Εν ολίγοις,πάρε ενα cheshire να βρεις την υγειά σου!

 

Καθαρούς ουρανούς.

Γρηγόρης

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης