Jump to content

Κανεις για παρατηρηση κοντα στην Αθηνα...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε καλημέρα

απ'ότι ξέρω η ΣΕΑ κανονίζει που και που και μαζεύονται για παρατήρηση. Αν θες μίλα μαζί τους (www.hellas-astro.gr / info@hellas-astro.gr)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι σχετικό καθώς μάλλον δεν ενημερώνεται συχνά το εν λόγω site.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε μου. Το σκοτεινότερο μέρος της Νοτίου Αττικής είναι το παρακάτω. Εγώ μένω Σαρωνίδα κι εκεί πηγαίνω. Σήμερα 27-9-2016 εκεί θα πάω το βραδάκι. Είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς. Είναι επί της παραλιακής Αθηνών Σουνίου. Θα περάσεις την Φωκαία. Θα περάσεις το θυμάρι, θα περάσεις κι ένα συνοικισμό (Παράνομο συγκρότημα είναι) και θα βρεθείς στο 59 χιλ. 500 μέτρα πάρα κάτω είναι ένα παρκινγκ που έχει ένα μπετόδρομο και οδηγεί κάτω σήμερα εκεί θα είμαι. Ακριβώς απέναντι είναι η βραχονησίδα Πάτροκλος.

129500819_IMG_6267.thumb.jpg.52b906b5492b69c877268b233126939c.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από εδώ αρχίζεις και προσέχεις που θα στρίψεις.

484857766_IMG_6266-2.thumb.jpg.8df02c06861f9640c82875af788720c8.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παρκινγκ έχει αυτό το μνημείο. Κάνεις δεξιά και κατεβαίνεις. Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις μόνος σου.

1239700577_IMG_90672.thumb.jpg.169b1eed944016d3ab73fcb207ddd917.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν θές κανονίζουμε να έρχομαι και εγώ. Δυστυχώς δεν διαθέτω όχημα :oops: Αλλα αν είναι μοιραζόμαστε τα όποια έξοδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε κανένα πρόβλημα. Εχθές (27/9) δεν κατάφερα τελικά να πάω καθώς είδα το μνμ του Γιάννη πολύ αργά. Εντόπισα την τοποθεσία που λέει ο Γιάννης και αν μου προκύψει και μπορείς και εσύ, δεν έχω πρόβλημα να περάσω από Μαρούσι κατεβαίνοντας. Δίπλα είμαστε.... Στείλε τηλέφωνο με πμ και μιλάμε.

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε AlexanderTheGr ευχαρίστως θα σε έπαιρνα σε όλες τις εξορμήσεις που κάνω. Όμως μένεις Μαρούσι κι εγώ Σαρωνίδα. Αυτό είναι το τραγικό με την αστροπαρατήρηση χρειάζεται αυτοκίνητο.

Φίλε kostasnezis πιθανότατα να πάω και σήμερα. Θα το ξέρω όμως στις 6 το απόγευμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχει χωματόδρομο; Ρωτάω γιατί το αμάξι μου δεν είναι για off road κόλπα.

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nebula επισυνάπτω snapshot από GoogleEarth όπου πιστεύω πως είναι το μέρος που εννοεί ο Γιάννης. Ο δρόμος δείχνει απροβλημάτιστος για συμβατικό ΙΧ.

Γιάννη αν μπορείς επιβεβαίωνεις...

 

1352720799_sounio-giannis60.thumb.jpg.269a8f661c24d054f65330b06276f85d.jpg

Σούνιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε AlexanderTheGr ευχαρίστως θα σε έπαιρνα σε όλες τις εξορμήσεις που κάνω. Όμως μένεις Μαρούσι κι εγώ Σαρωνίδα. Αυτό είναι το τραγικό με την αστροπαρατήρηση χρειάζεται αυτοκίνητο.

Φίλε kostasnezis πιθανότατα να πάω και σήμερα. Θα το ξέρω όμως στις 6 το απόγευμα.

 

Ναι ξέρω. Αθήνα ειναι τραγικά απο θέμα φωτορύπανσης. Και ακόμα πιο τραγικά να μην έχεις όχημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kostasnezis θελω και εγω να παω εκει που λεει ο giannhs60.εχουμε μιλησει κ στο τηλεφωνο παλιοτερα αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να παω.ξερω που λεει παντως κ οντως ειναι πολυ καλο σημειο.

 

Αν πατε αυτο το σκ ειδοποιηστε.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάω σήμερα 29-9-2016. Ξεκινώ από Σαρωνίδα μόλις δύσει ο ήλιος. Αύριο κι όλα τα ΣΚ δουλεύω.](*,) Σχολάω όμως στις 11:30 τα βράδια. Αν όμως πάτε ανακοινώσετε το και θα έρθω να σας βρώ.

glamt σας στέλνω πμ

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα (1/10/2016) λέω να πάω στο σημείο που έχει προτείνει ο Γιάννης. Ο καιρός δεν δείχνει να ειναι ιδανικός από πλευράς υγρασίας αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα απ' το μπαλκόνι μου. Θα είμαι εκεί από τις 7:30.

Αλεξανδρε αν θες να περασω να σε παρω, παρε τηλεφωνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μέρος είναι αυτό που σημειώσατε στο χάρτη. Εγώ από τότε που κάποιοι Ιταλοί Ιταλοί βάλανε αυτό το μνημείο το Λέω ΟΡΙΑ. Όταν μπείτε στον μπετόδρομο να στρίψετε στον δεύτερο χωματόδρομο δεξιά γιατί ο πρώτος είναι χάλια. Τα σημεία που μπορείτε να στήσετε θα τα βρίσκεται αριστερά σύριζα με τον χωματόδρομο.

Όταν αρχίζει και γίνεται κατηφόρα μην συνεχίσετε γιατί μετά υπάρχει κίνδυνος να κολλήσετε στην επιστροφή. Εγώ θα φτάσω μετά τις 12:30. Δεν θα φέρω τηλεσκόπιο για να ξεκινήσω όσο μπορώ πιο γρήγορα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό γράφει το μνημείο.

1524589687_IMG_9067-.jpg.ea73e4f48ce9e859e02ba9049b1eb6b4.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες πήγα πρώτη φορά στον Άγιο Παντελεήμονα .Το μέρος είναι πολύ καλό.Μπορεί να έχει φωτορύπανση

προς τη μεριά της Αθήνας αλλά προς τις άλλες πλευρές ο ουρανός είναι πολύ καλός .Μπόρεσα να δω την Ανδρομέδα μαζί με έναν συνοδό γαλαξία ακόμα και τον διπλό γαλαξία που είναι κάτω από τη Μεγάλη Άρκτο , πολλά αστρικά σμήνη κ.α. Οι αστερισμοί φαίνονται ξεκάθαρα και έτσι μπορείς να προσανατολιστείς εύκολα .Η δε απόσταση από την Αθήνα είναι πολύ μικρή (από την Πετρούπολη με μικρή ταχύτητα 40 λεπτά) .Ήταν εκεί και μέλη της ΣΕΑ και έτσι ένιωθες και ασφάλεια . Συνολικά ήμασταν πάνω από 20 άτομα .Μπόρεσα επιτέλους να χαρώ το καινούριο τηλεσκόπιο γιατί στην Αθήνα είχα απογοητευτεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά καταφέραμε χθες το βράδυ να βρεθούμε στο μέρος που είχε προτείνει ο Γιάννης. Πάρα πολύ καλό μέρος και πάρα πολύ καλή η παρέα και οι συμβουλεδ του Γιάννη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης