Jump to content

Τηλεσκόπιο και παιδιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους! Φαινομαι καινούριο μέλος όμως στην πραγματικότητα ήμουν μέλος του astrovox από το 2006. Μετά από αποχή πολλών χρόνων όμως έχασα κ κωδικούς κ username κ αναγκαστηκα να φτιαξω νέο χρήστη. Είμαι κάτοχος ενός Dobsonian 8" κ έχω κάνει μερικές απόπειρες αστροφωτογραφισης. Όταν το αγορασα ήμουν ελεύθερη, τώρα όμως έχω κ ένα γιο 2 ετών ο οποίος είναι μαγεμένος με όλα τα ουράνια σώματα! Φεγγάρι, αστέρια κ ήλιος είναι τα αγαπημένα του θέματα! Θα ήθελα λοιπόν να ρωτησω σε ποια ηλικία επιτρέπεται να κοιτάξει ένα παιδί από τηλεσκόπιο. Ευχαριστώ πολύ κ χαίρομαι που σας ξαναβρηκα :)

"The cosmos is within us. We are made of star stuff."

Carl Sagan.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι ιδικός, αλλά νομίζω ότι από θέμα ασφάλειας, το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να μην παίζει μόνο του με το τηλεσκόπιο διότι κατά λάθος κι από κακή τύχη μπορεί να δει τον ήλιο. Από εκεί και πέρα δήξε του κάτι που του εξάπτει την φαντασία. Το φεγγάρι πχ. Όμως πρέπει να σιγουρευτείς ότι όντος αυτό που του έδειξες το βλέπει. Έτσι λοιπόν νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να του δήξεις μέσα από τον ερευνητή κάτι επίγειο και γνώριμο. «Μαμά γιατί τα δείχνει ανάποδα;» Πάμε καλά λοιπόν. Προχώρα λοιπόν και με το τηλεσκόπιο με την σελήνη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου, έχοντας κι εγώ μια κόρη 19 μηνών, είναι νωρίς ακόμα να κατανοήσει τι είναι ένα τηλεσκόπιο και τι μπορεί να κάνει με αυτό. Όπως ακριβώς θα το μαγέψει η σελήνη μέσα από ένα προσοφθάλμιο, το ίδιο θα γίνει και δια γυμνού οφθαλμού, μιας και ακόμα ανακαλύπτει τον κόσμο και τα πάντα του κάνουν εντύπωση έτσι κι αλλιώς. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις αστρονομικού περιεχομένου βιβλία για παιδιά, ώστε να εξοικειωθεί με τα ουράνια σώματα, ώστε, όταν φτάσει στην ηλικία που να μπορεί να καταλάβει τι κάνει το τηλεσκόπιο, να έχει και τις γνώσεις να ξέρει το τι βλέπει. Πέρα από τα βιβλία επιπλέον, ένα καλό μέρος να αρχίσεις είναι και οι παραστάσεις του Ευγενίδιου Πλανηταρίου. Ευτυχώς που τα παιδιά είναι τυχερά να μάθουν τους θησαυρούς τους διαστήματος με σωστό τρόπο από τους γονείς πια. Γιατί εγώ, όταν ρωτούσα τη μάνα μου μικρός τι είναι αυτές οι κουκκίδες στον ουρανό το βράδυ, μου έλεγε τα καντηλάκια που άναβε η....παναγία!!! ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! ΑΧααχαχαχα αυτό με τα καντηλάκια της παναγίας είχε πολλή πέραση στα χρόνια μας!! Δια γυμνού οφθαλμού τα έχουμε εξαντλήσει εντελώς, τα ζωγραφίζουμε, τα τραγουδάμε τα καλημερίζουμε/καληνυχτίζουμε κ.ο.κ. Για παραστάσεις δεν ξέρω, εδω στην επαρχία δεν έχουμε τέτοια ωραία πράγματα.. Πιο πολύ ρωτάω για το αν επιτρέπεται για να μην πάθει κάποια ζημιά το μάτι του. Φυσικά δεν θα τον έβαζα ποτέ να δει την πανσέληνο ή οποιοδήποτε άλλο πολύ φωτεινό σώμα. Και δεν έχει ο ίδιος πρόσβαση στο τηλεσκόπιο οπότε δεν μπορεί να κάνει κάτι μόνος του.

"The cosmos is within us. We are made of star stuff."

Carl Sagan.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά αν ο δίχρονος κατάφερνε να δει τον ήλιο μόνος του με dobsonian 8" θα έπρεπε να μας πεις τι τον ταϊζετε! Θέλω κι εγώ!

Αλλά δε νομίζω να υπάρχει "όριο", αν ακολουθούμε τους κανόνες ασφαλείας που είναι κυρίως για τον ήλιο εξαρτάται από το κάθε παιδί πότε ακριβώς θα καταλάβει/εκτιμήσει αυτό που θα δει, αλλά φυσικά δεν είναι κακό να δοκιμάζουμε.

Αν ξέρεις ποιό email είχες χρησιμοποιήσει, φαντάζομαι μπορεί ο διαχειριστής να σε βοηθήσει να αναβιώσεις το παλιό σου user name...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.Εχω δύο παιδιά τον Γιάννη και την Χαρά,6 και 3 ετών αντίστοιχα.Ο Γιάννης έχει δεί ήδη όλα τα ενδιαφέροντα αντικείμενα τα οποία φαίνονται με ένα 8",και έχει μάθει και την σχετική ορολογία.Η χαρά φέτος άρχισε να κοιτάζει και της άρεσε πολύ.Σε οφθαλμίατρο που ρωτησα κάποια φορά μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, οπότε μην φοβάσαι.Τωρα για το τι βλέπει κάθε φορά ας είναι καλά το internet .

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς ξεκινήσαμε στις ηλικία των 3 χρόνων με βιβλία και κάποια βιντεάκια στο youtube. Στα 4 πήρε δώρο το τηλεσκόπιο του Lidl και άρχιζε να παίζει μαζί του, με την βάση και τον εστιαστή. Στα 5 αναγνώρισε τον Δια και τους δορυφόρους του με το δικό του τηλεσκόπιο (και δικά μου προσοφθάλμια) και τον Κρόνο, Σελήνη με το 8αρι δικό μου. Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την έκπληξη/ικανοποίηση στο πρόσωπο του παιδιού όταν τα είδε για πρώτη φορά μέσα από το τηλεσκόπιο! Η Σελήνη πάντα με ND φίλτρο. Τώρα, σχεδόν στα 6 παίζει το Stellarium στα δάκτυλα και κάνουμε μαζί τις λίστες για τις παρατηρήσεις. Όσο περισσότερο τους δίνεις τόσο ανοίγει η όρεξη τους! Ξεκίνησε με ένα καλό βιβλίο (π.χ. National Geographic Little Kids First Big Book of Space) και θα καταλάβεις πόσο γρήγορα μπορείς να προχωρήσεις χωρίς να το πιέσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Πολύ χρήσιμο αυτό για τον οφθαλμίατρο! Κ επίσης τα βιβλία πολύ χρήσιμα! Ωραία λοιπόν, περιμένουμε να ξαστερωσει κ ξεκινάμε :D

"The cosmos is within us. We are made of star stuff."

Carl Sagan.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης