Jump to content

Ένας αυτοσχέδιος πυλώνας.Σχέδια και οδηγίες.


ted1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους.

Από καιρό είχα σκεφτεί την κατασκευή ενός πυλώνα στιβαρου και ικανού να σηκώνει την eq6 μαζί με το 8" newton που έχω.Εχω φτιάξει είδη έναν τον οποίο όμως τον έχω σταθερά βιδωμενο με ντιζες στην ταράτσες μου . Λόγω του κλιμακοστασιου όμως εχω τυφλή γωνία στα νοτιοανατολικά και έτσι ο νέος θα έπρεπε να είναι κινούμενος αλλά και να μπορεί να μείνει έξω , σταθερά σε ένα σημείο για όσο χρειαστεί.Ακολουθησα την ίδια φιλοσοφία με τον προηγούμενο.Ενα ποτήρι μόνιμα στερεωμένο στην eq6 ώστε να μπορεί πολύ γρήγορα να τοποθετηθεί στον πυλώνα,με ένα πείρο ο οποίος θα ευθυγραμμιζει την στήριξη με ακρίβεια κάθε φορά προς τον πολικό γλυτώνοντας την πολική ευθυγράμμιση κάθε φορά.

 

EQ6.pdf

ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ

IMG_20161028_193725.thumb.jpg.48c73edff21ab3c0ad78c3383c9fa668.jpg

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΡΑΒΟ ΘΟΔΩΡΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω οδηγίες.Οποιος θέλει λοιπόν Π.μ.

Πολυ καλή κατασκευή και συγχαρητήρια! Γιατί λεπτομέρειες για όποιον θέλει όμως και όχι για όλους; Αν δεν σου κάνει κόπο καλό θα ήταν να ανεβάσεις τις λεπομέρειες εδώ και να γινει συζήτηση να μπουν και νέες ιδέες ή προτάσεις στην κατασκευή σου. Μπορείς επίσης να δώσεις και λινκ σελίδας όπου θα έχεις ανεβάσει λεπτομέρειες αν δεν θέλεις να γράφεις εδώ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι βρε Γιωργο προς θεού.Ανεβασα την κατασκευή χωρίς σχετικά σχέδια, τα οποία είχα κάνει σε χαρτί ενώ θα ήθελα να τα έχω σε πρόγραμμα.Εννοειτε ότι μπορώ να τα φτιαξω και να τα ανεβασω κάποια στιγμή. Απλά μέχρι να το κάνω και σε περίπτωση που κάποιος θέλει να φτιάξει κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να στείλει π.μ. Ή ιδιαιτερότητα της κατασκευής δεν είναι στον πυλώνα αλλά στο ποτήρι που ενώνει την βάση με των πυλωνα. Αντί δηλαδή για 2 πλάκες με 4 ντιζες που κλασικά βάζουμε έχω σκεφτεί αυτή τη λύση. Θα ανεβασω σχέδια λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης