Jump to content

Το National Geographic στήνει τηλεσκόπια στην Αθήνα για Άρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις γράφει το άρθρο που παραθέτεις στο σύνδεσμο

Ωρες

" από τις 6 ως τις 10 μμ."

 

Ημέρες

ΔΕΥΤΕΡΑ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΖΑΠΠΕΙΟ ΜΕΓΑΡΟ, ΑΘΗΝΑ

ΤΡΙΤΗ 22 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΛΟΦΟΣ ΠΑΝΙ, ΑΛΙΜΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ, ΚΗΦΙΣΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ, ΓΛΥΦΑΔΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΠΑΡΚΟ ΦΛΟΙΣΒΟΥ, Π. ΦΑΛΗΡΟ

 

Το θέμα είναι ότι θα γίνει λαική πανήγυρις απο τον κόσμο που θα μαζευτεί ....

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δευτέρα 21 έως και την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, απο τις 6 το απόγευμα έως τις 10 το βράδυ.

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΖΑΠΠΕΙΟ ΜΕΓΑΡΟ, ΑΘΗΝΑ

ΤΡΙΤΗ 22 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΛΟΦΟΣ ΠΑΝΙ, ΑΛΙΜΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ, ΚΗΦΙΣΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ, ΓΛΥΦΑΔΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΡΚΟ ΦΛΟΙΣΒΟΥ, Π. ΦΑΛΗΡΟ

 

Έχε, πάντως, υπόψη πως ο Άρης είναι δύσκολος πλανήτης στην παρατήρηση και τον παρατηρούμε καλά όταν είναι κοντά στη Γη (περί των αντιθέσεών του) και έχει κατά συνέπεια μεγάλη γωνιώδη διάμετρο.

 

Στο συνημμένο δες πώς μεταβλήθηκε η γωνιώδης του διάμετρο το 2016 όπως τον βλέπουμε από τη Γη.

 

Φυσικά, αν πας στις βραδιές πιστεύω θα παρατηρήσετε και άλλα πράγματα και θα έχεις την ευκαιρία να δεις εξοπλισμό και να μάθεις διάφορα πράγματα.

mars2016.thumb.jpg.daec1f4863d75a45cb0c571501dc91a1.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι πιστεύω θα είναι καλά, είναι καλό να γίνονται τέτοιες ανοιχτές προσπάθειες προς το κοινό =D>

ισχύει ότι όσο πιο αργά (σε ώρα) τόσο πιο καλά; πχ μην πας στις 7μμ αλλά στις 21:00 που θα είναι πιο σκοτεινά;

 

μέσα από την Αθήνα και με τόσο φωτορύπανση θα δούμε πως θα είναι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν είναι καλή εποχή για να δεις Άρη αλλά και οτιδήποτε άλλο πχ Δία , Κρόνο και Σελήνη. Συνήθως αυτά είναι τα εντυπωσιακά και "εύκολα" για το κοινό. Τι να κάνουμε όμως το National Geographic τώρα του ήρθε να παρουσιάσει την σειρά ''ΑΡΗΣ'' στο κοινό οπότε και οργάνωσε το όλο event στην πιο ακατάλληλη περίοδο .

 

Υ.γ Αν πας σχετικά νωρίς 6-7 θα δεις και Αφροδίτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα είναι νωρίς διότι ο Άρης συνεχώς θα κατεβαίνει χαμηλότερα και στην πλανητική παρατήρηση θέλεις το μεγαλύτερο δυνατό ύψος του πλανήτη. Οι πλανήτες δεν επηρεάζονται από το φωτορύπανση αλλά από τη διαταραχή της ατμόσφαιρας. Πάντως να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες όσον αφορά λεπτομέρειες που θα δεις, θα δυσκολευτείς να διακρίνεις κάτι πάνω στον πλανητικό δίσκο αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι μια εμπειρία. Θα περιμένουμε να μας πεις τι έγινε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα βρίσκομαι την Παρασκευή στο Μουσείο Γουλανδρή για να δούμε τι θα δούμε )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα βρίσκομαι την Παρασκευή στο Μουσείο Γουλανδρή για να δούμε τι θα δούμε :)

 

Λογικά θα περάσω και εγώ καμιά βόλτα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιθανότερο είναι να είμαι την Κυριακή στο Φάληρο 8)

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ εντελώς άστοχη την ενυπόγραφη συμμετοχή τόσο καταξιωμένων συλλόγων ερασιτεχνικής αστρονομίας σε ένα τόσο μαρκετινίστικο event. Είμαι βέβαιος ότι κανείς, μα κανείς, εκ των συμμετεχόντων δε θεωρεί ότι προσφέρει κάτι το ουσιαστικό. Όσοι αγαπούν ανιδιοτελώς την ερ. αστρονομία, δε θα δέχονταν κοινό παιδιών και εφήβων να περιμένουν 40 λεπτά στις ουρές για να δουν μια τελίτσα 7". Να είμαστε ειλικρινείς φίλοι μου, αρκετό χορτάρι μάς ταίζουν οι πολιτικοί, μην ταιζόμαστε και εδώ μέσα.

 

Πρόταση: 1000 φορές προτιμότερο να φτιάχνατε μια μίνι κάτοψη του ηλιακού συστήματος με την AU πχ 5 cm, ώστε να αντιλαμβανόταν ο κόσμος την απόσταση του Άρη και των υπολοίπων πλανητών. Και ουρές δε θα υπήρχαν, και μεγάλο θα ήταν, και πολύ πιο εντυπωσιακό. Παρά αυτό το πράγμα και να ξεροσταλιάζει ο άλλος για μια κουκίδα... Ντροπή παιδιά....

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο Δημήτρη, σκέψου ότι ο περισσότερος κόσμος που έρχεται να δει τον Άρη είναι άσχετος. Όλοι περιμένουν κάτι άλλο να δουν και απογοητεύοντε στο τέλος βλέποντας μια κουκίδα...

Νομίζω δεν αξίζει να περιμένει κανείς σε μεγάλη ουρά και να ξεροσταλιάζει μέσα στο κρύο. Σκέψου ότι πολλοί έχουν και μικρά παιδιά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατί ρε Μήτσο δεν φτιάχνεις αυτό που προτείνεις ώστε να το πας εκεί που είναι και οι υπόλοιποι του συλλόγου που ανήκεις για να βοηθήσεις και κάθεσαι στον καναπέ και γράφεις τι είναι σωστό και τι όχι ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βαρεθεί τελειως την "αρνητικοτητα" ορισμένων εδω μεσα. Δεν ξερω τι κομπλεξ εχετε και το βγαζετε εδω.

Γραφω αρνητικοτητα για να μην γραψω τιποτα χειροτερο γιατι θα αρχισω τα μπινελικια....αλλά τελικα δεν αξιζει......σας λυπαμαι.....ολο λογια.....ολα λογια......Εχετε καταντησει σαν τους πολιτικους μας.....Σας λυπαμαι....

 

Αγγελε, +1......

Υ.γ1 Μην απαντησετε, δεν γουσταρω διαλογο με σας......Σας λυπαμαι.....

Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το πρώτο μου σχόλιο σχετικά με την εκδήλωση παραφράστηκε αρνητικά ξαναγράφω για να "απολογηθώ" ότι στο σχόλιο μου δεν ήμουν αρνητικός ίσα ίσα προσπάθησα να δικαιολογήσω το NG και την εκδήλωση γιατί δηλαδή πραγματοποιείται αυτή την εποχή αφού στην πραγματικότητα η θέαση του Άρη είναι άκυρη. Όπως και να έχει όμως ο σύλλογος μας (ΑΕΣ "Διος Κούροι") αλλά και ο σύλλογος της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος παραρτήματος Σαλαμίνας και ο Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας ήταν και είναι ενεργοί όλη την εβδομάδα στις τοποθεσίες που πραγματοποιούνται τα event.

Ανεβάζω και φώτο για του λόγου το αληθές.

Όσο για το δεύτερο φίλε Μήτσο εμείς τα είπαμε δεν με ενδιαφέρουν τι λένε οι υπόλοιποι.

FB_IMG_1480068197537.thumb.jpg.d8407663b378fc67935d7059a37b96dc.jpg

FB_IMG_1480068190632.thumb.jpg.af1275cb2297a6e23650c9604f9168e9.jpg

FB_IMG_1480068181871.thumb.jpg.17f8883e0d6cb20da42b3ce46dca9a9c.jpg

FB_IMG_1480068170746.thumb.jpg.250d99604cb7bf475eff799b0e5f05dc.jpg

FB_IMG_1480068152888.thumb.jpg.7654ec78903643540f7ce3eebe0f399f.jpg

FB_IMG_1480068144694.thumb.jpg.44da18918645d5d5549bc4fb476244c9.jpg

FB_IMG_1480068135287.thumb.jpg.c9639d709500863273c6d938fd1da163.jpg

FB_IMG_1480068127515.thumb.jpg.99820e420d971b6b5fd7fe57ca15dad7.jpg

FB_IMG_1480068121832.thumb.jpg.9e62eefeb4cde9ae3f66eb5ff4c7e430.jpg

FB_IMG_1480068114870.thumb.jpg.d030096436b53283fefde334aecd4269.jpg

FB_IMG_1480068109034.thumb.jpg.3b3aa676360516431f73165305e16eec.jpg

FB_IMG_1480068084274.thumb.jpg.8dd8728663c16ae63b121c9676096259.jpg

FB_IMG_1480068079827.thumb.jpg.f978f1ddfad5c1d2744cec209f962fbf.jpg

FB_IMG_1480068069883.thumb.jpg.8b867be45ef96fa55b44af52f0da5224.jpg

FB_IMG_1480068065438.thumb.jpg.93b5bef65640ab8bfb4d968d91bdcd25.jpg

FB_IMG_1480068041827.thumb.jpg.3fdd6db40a34bd3018c219b2e96ee98c.jpg

FB_IMG_1480068009027.thumb.jpg.30d68f528d45c5533622ee50590971ad.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά! Αν και ο Άρης μπορεί να μην είναι στα καλύτερά του φαντάζομαι ότι ο κόσμος αποζημιώθηκε από αυτά που του δείξατε αλλά και με την όρεξη και το μεράκι σας ! =D> =D> =D>
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί οι εκδηλώσεις του NG να γίνονται κυρίως για την προώθηση της σειράς "Άρης", αλλά δε χρειάζεται να ήμαστε αρνητικοί, γιατί δεν αποκλείεται να βγούμε κερδισμένοι απ' όλο αυτό. Αυτή η μικρή κόκκινη κουκκίδα που θα δουν, για κάποιους να είναι αρκετή για να τους εισάγει στον μαγικό κόσμο της Αστρονομίας. Ξέρετε πόσους έχω γνωρίσει, που έκαναν τα πρώτα τους βήματα στην Αστρονομία από μία ταπεινή κουκκίδα; Εμείς εδώ μπορεί να έχουμε καλύτερα τηλεσκόπια και μπορούμε να δούμε τον Άρη στα καλύτερά του, αλλά όχι όλοι. Κάποιοι δεν έχουν καν τηλεσκόπιο, οπότε θα λατρέψουν ακόμη κι απ' αυτή τη μικρή κουκκίδα που θα δουν. Αυτό που μερικοί χλευάζουν, για κάποιους μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο έχουν δει στη ζωή τους, και ίσως ακόμη και η αρχή για να ξεκλειδώσουν τα μυστικά του Σύμπαντος.

 

Και στο κάτω κάτω, το NG προωθεί μια σειρά που αφορά την εξερεύνηση του Διαστήματος και το μέλλον του Ανθρώπου, όχι ένα ριάλιτι με άχρηστους μπιφτεκόμυαλους.

 

Εγώ πάντως θα πάω την Κυριακή, κυρίως για την παρέα. Άμα θέλω να δω τον Άρη, ανεβάζω το τηλεσκόπιό μου στην ταράτσα και τον θαυμάζω όσο θέλω. Όμως θα χαρώ πολύ να δω ανθρώπους κάθε ηλικίας (ειδικά μικρά παιδιά) που έρχονται για πρώτη φορά σ' επαφή με το Διάστημα. Κι αυτό θα το ευχαριστηθώ περισσότερο από κάθε παρακολούθηση του Άρη.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο μια μικρή κόκκινη κουκιδα μπορεί να γινει το κίνητρο να ασχολήθει κάποιος με την αστρονομία. Ακούγεται πολύ ρομαντικό αυτό αλλά είναι πιθανό...ειδικά όταν πρόκειται για μικρά παιδιά που εντυπωσιάζοντε με ότι και να δουν.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο καιρός είναι το ίδιο χάλια και το βράδυ, το κόβω πολύ χλωμό να πάω τελικά. Ίδωμεν.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί οι εκδηλώσεις του NG να γίνονται κυρίως για την προώθηση της σειράς "Άρης", αλλά δε χρειάζεται να ήμαστε αρνητικοί, γιατί δεν αποκλείεται να βγούμε κερδισμένοι απ' όλο αυτό. Αυτή η μικρή κόκκινη κουκκίδα που θα δουν, για κάποιους να είναι αρκετή για να τους εισάγει στον μαγικό κόσμο της Αστρονομίας. Ξέρετε πόσους έχω γνωρίσει, που έκαναν τα πρώτα τους βήματα στην Αστρονομία από μία ταπεινή κουκκίδα; Εμείς εδώ μπορεί να έχουμε καλύτερα τηλεσκόπια και μπορούμε να δούμε τον Άρη στα καλύτερά του, αλλά όχι όλοι. Κάποιοι δεν έχουν καν τηλεσκόπιο, οπότε θα λατρέψουν ακόμη κι απ' αυτή τη μικρή κουκκίδα που θα δουν. Αυτό που μερικοί χλευάζουν, για κάποιους μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο έχουν δει στη ζωή τους, και ίσως ακόμη και η αρχή για να ξεκλειδώσουν τα μυστικά του Σύμπαντος.

 

Και στο κάτω κάτω, το NG προωθεί μια σειρά που αφορά την εξερεύνηση του Διαστήματος και το μέλλον του Ανθρώπου, όχι ένα ριάλιτι με άχρηστους μπιφτεκόμυαλους.

 

Εγώ πάντως θα πάω την Κυριακή, κυρίως για την παρέα. Άμα θέλω να δω τον Άρη, ανεβάζω το τηλεσκόπιό μου στην ταράτσα και τον θαυμάζω όσο θέλω. Όμως θα χαρώ πολύ να δω ανθρώπους κάθε ηλικίας (ειδικά μικρά παιδιά) που έρχονται για πρώτη φορά σ' επαφή με το Διάστημα. Κι αυτό θα το ευχαριστηθώ περισσότερο από κάθε παρακολούθηση του Άρη.

 

Αυτο ακριβως φιλε μου, με καλυψες πληρως.

Κάποιοι δεν θελουν ή και δεν μπορουν (αν και νομιζω ισχυει το πρωτο) να το καταλαβουν.

Ευγε!!!! +1000

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήγα στο Πάρκο Φλοίσβου, αλλά είχε ακυρωθεί :(

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλαγή προγράμματος. Οι βραδιές αστρονομικής παρατήρησης συνεχίζονται αυτό το Σαββατοκύριακο 3 & 4 Δεκεμβρίου σε Γλυφάδα και Π. Φάληρο.

15326433_1255771104461449_6271268076498880980_n.thumb.jpg.195cdacb84fa51935e74955f3e195a1a.jpg

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης