Jump to content

Τηλεσκόπιο για παιδί 6 ετων


staceykappa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας !επειδη δεν έχω ιδέα απο τηλεσκόπια είπα να απευθυνθώ στους πιο ειδικούς στην Ελλάδα !

Μέχρι 50 ευρώ που έψαξα βρήκα τα εξής τηλεσκόπια και θελω να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο

Απο τα εξής

1)http://www.skroutz.gr/s/10558882/Bresser-Junior-Lens-Telescope-50-600-Az-Blue.html

2)http://www.imaginarium.gr/τηλεσκόπιο-τρίποδας-esa-telescope-47976.htm

3)http://stosfiri.gr/akor-telescope-20-40-60x-ts024607-r-clone.html

4)http://www.moustakastoys.gr/gr/epitrapezia-pazl/epistimonika/ec-tileskopio-50mm-2180-2303-401922002303/

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Αναμένω σύντομη απάντηση γιατί μένουνε επαρχία και θελουμε ο Άγιος Βασικής να έρθει στην ώρα του :))

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

Κανένα από αυτά που προτείνεις !

( ειδικά το # 2 εχω προσωπική εμπειρία αφού το είχαν φέρει δώρο στα πιστιρίκια μου. Ειναι απλά πέταμα χρημάτων )

 

Θέλεις κάτι σε επιτραπέζιο Ντομπσόνιαν , δες εδώ

 

http://www.planitario.gr/heritage-76.html

http://www.e-shop.gr/celestron-firstscope-76-telescope-21024-p-PER.571996

http://www.e-shop.gr/national-geographic-114-500-compact-telescope-p-PER.571910

 

Τα τρία παραπάνω ειναι ιδανικά για την πρώτη επαφή ενός 6-χρονου

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό είναι πιο εύχρηστο και πιο ανθεκτικό για ένα παιδί και ακριβώς στα 50€, αν και ίδιας διαμέτρου με αυτά που κοστίζουν τα διπλά.

 

http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-n-76-300/p,33242

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότινα αυτό:

 

https://www.dualshop.gr/e-shop/skywatcher-heritage-76.html

 

Για την ηλικία του ειναι ότι πρεπει.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το παιδί είναι μικρό θα σου πρότεινα να πάρεις εσυ ένα καλύτερο τηλεσκόπιο και να του δείξεις μετά. Μπορείς να του πάρεις ένα ωραίο αστρονομικό βιβλίο για παιδιά και μετά να του δείξεις με το τηλεσκόπιο..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα μικρό διοπτρικό τηλεσκόπιο για αρχή πάνω σε μια καλή βάση. Είναι πιο ακριβό από αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά η ευκολία του οτι το στήνεις και βλέπεις άμεσα που σου προσφέρει δεν συγκρίνεται με το collimation που χρειάζονται τα νευτώνια τύπου dob καθώς και την αναμονή για εξισορρόπηση θερμοκρασίας οπτικών με του περιβάλλοντος. Επίσης τα διοπτρικά έχουν πολύ καλύτερη ευκρίνεια από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο. Αλλά όπως είπα είναι πιο ακριβά.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα μικρό διοπτρικό τηλεσκόπιο για αρχή πάνω σε μια καλή βάση. Είναι πιο ακριβό από αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά η ευκολία του οτι το στήνεις και βλέπεις άμεσα που σου προσφέρει δεν συγκρίνεται με το collimation που χρειάζονται τα νευτώνια τύπου dob καθώς και την αναμονή για εξισορρόπηση θερμοκρασίας οπτικών με του περιβάλλοντος. Επίσης τα διοπτρικά έχουν πολύ καλύτερη ευκρίνεια από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο. Αλλά όπως είπα είναι πιο ακριβά.

 

Τα μικρά dob που προτάθηκαν παραπάνω (ειδικά το Heritage 76) είναι ακόμα πιο εύκολα από διοπτρικό, αφού δεν έχεις να στήσεις βάση. Και μάλιστα για να είναι η βάση της προκοπής φεύγουμε εντελώς από τα χρήματα για τα οποία έγινε η ερώτηση. Δε γίνεται ευθυγράμμιση στα μικρά dobsonian, είναι κολλημένο το κάτοπτρο. Μιλάμε για σφαιρικά κάτοπτρα φτιαγμένα για μικρές μεγενθύνσεις με ευρύ πεδίο, για αυτή τη χρήση είναι ό,τι πρέπει (και βλέπεις και σελήνη και ειδικά με το Heritage, δακτυλίδια στον Κρόνο και δορυφόρους στο Δία).

Μου αρέσουν τα διοπτρικά, αλλά μιλάμε για σχεδόν τριπλάσια τιμή να πάρεις κάτι χρήσιμο. Εκτός βέβαια αν έχεις ένα καλό φωτογραφικό τρίποδο ήδη, οπότε το φτηνό Travel Scope 70 μου αρέσει περισσότερο από τα μικρά dob, αρκεί το τρίποδο που έχει το δικό του να είναι μόνο για ώρα ανάγκης και όχι για κανονική χρήση. Αν και εκείνο το έχουν τσιμπημένο τα ελληνικά καταστήματα για κάποιον που βιάζεται.

Το omegon 76 προσωπικά δε θα το διάλεγα. Έβρισκα το Infinity 76 που είναι ίδιο της SkyWatcher για μόλις 20 λίρες και πάλι προτίμησα το Heritage 76 για την ανηψιά μου με διπλάσια+ τιμή, αφού το Infinity είναι δυσκολότερο να το σημαδέψεις, δεν έχει ερευνητή και έχει μόνο ένα προσοφθάλμιο (που είναι ανορθωτικό, βλέπεις σωστά τη μέρα, αλλά είναι χειρότερο τη νύχτα).

Νομίζω το Heritage 76 προλαβαίνει να έρθει αν παραγγελθεί αμέσως από το astroshop.eu, αφού λέει 5 εργάσιμες με κούριερ (σύνολο με ταχυδρομικά 81 Ευρώ).

Βέβαια αν ήθελα κι εγώ να ασχοληθώ με το τηλεσκόπιο και όχι μόνο το παιδί, θα έδινα παραπάνω για το SkyScanner 100, το οποίο είναι κανονικό παραβολικό νευτώνιο (ευθυγράμμιση κλπ).

Αυστηρά στα 50 Ευρώ και κάτω, μάλλον θα προτιμούσα κιάλια, τα "τηλεσκόπια" που πουλάνε σε τέτοιες τιμές είναι για πέταμα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας !βεβαια δεν καταλαβαίνω όλες τις ορολογίες αλλα διαβάζοντας πολυ προσεκτικά αποφάσισα να ανεβάσω το budget όποτε είναι ανάμεσα σε αυτα τα

 

SkyWatcher Heritage 76 Mini Dobsonian Τηλεσκόπιο

 

CELESTRON FIRSTSCOPE 76 TELESCOPE 21024 (PER.571996)

 

Η τελική σας γνώμη ;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο είναι, με άλλη μάρκα και χρωματισμό. Πάρε το πιο οικονομικό, λαμβάνοντας υπόψη και τα αξεσουάρ (π.χ. το σκόπευτρο μπορεί να είναι επιπλέον αγορά για το ένα από τα δύο).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SkyWatcher περιλαμβανει και ερευνητη. Το Celestron δεν περιλαμβανει, και δεν εχει ουτε βαση για να βαλεις αργοτερα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω όμως κάτι;

 

Το παιδάκι βρίσκεται σε μια τρυφερή ηλικία ( 6 ετών αναφέρετε; ) και πιθανότατα στο άκουσμα της λέξης "τηλεσκόπιο" φέρνει στο νου του την εικόνα ενός διοπτρικού, όπως κάθε παιδί της ηλικίας του και κάθε (σχεδόν) αρχάριος. Θέτω λοιπόν το ερώτημα: Μήπως στην όψη ενός dobsonian, του οποίου η δομή δεν συνάδει με την εικόνα που το παιδί έχει στο νου του, το παιδί απογοητευθεί; Μήπως θα έπρεπε να δοθεί βάση και στην όψη του τηλεσκοπίου; Μήπως κάτι τέτοιο θα του ταίριαζε καλύτερα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω όμως κάτι;

 

Το παιδάκι βρίσκεται σε μια τρυφερή ηλικία ( 6 ετών αναφέρετε; ) και πιθανότατα στο άκουσμα της λέξης "τηλεσκόπιο" φέρνει στο νου του την εικόνα ενός διοπτρικού, όπως κάθε παιδί της ηλικίας του και κάθε (σχεδόν) αρχάριος. Θέτω λοιπόν το ερώτημα: Μήπως στην όψη ενός dobsonian, του οποίου η δομή δεν συνάδει με την εικόνα που το παιδί έχει στο νου του, το παιδί απογοητευθεί; Μήπως θα έπρεπε να δοθεί βάση και στην όψη του τηλεσκοπίου; Μήπως κάτι τέτοιο θα του ταίριαζε καλύτερα;

 

 

Το powerseeker 50az είναι τηλεσκόπιο για πέταμα. Η βάση του είναι να τη χτυπάς στον τοίχο, τα προσοφθάλμια είναι 2 Huygens (αιχμή τεχνολογίας... το 17ο αιώνα!) και 1 ramsden και να έλεγες ότι θα αγοράσεις προσοφθάλμια... ΧΑ! Δεν παίρνει καν 1.25"!!!! Θα βρεις ίσως κανένα ορθοσκοπικό 0.965" να έχει ξεμείνει από τα 80s...

Ούτε για αστείο.

 

Όσο για το άλλο που λες, το έχω ξανακούσει και κάθε φορά απορώ. Ένα παιδί 6 χρονών δε θα μάθει ότι τηλεσκόπιο είναι όποιο του δείξεις; Αν βλέπει τηλεόραση, μπορεί να θεωρεί "κλασσικό" τηλεσκόπιο αυτό που έχει ηλιακές κυψέλες και είναι σε τροχιά γύρω από τη γη ;)

 

Παρεπιπτόντως, το Celestron Fistscope 76 ΔΕΝ είναι ίδιο με το SkyWatcher Heritage 76, παρά μόνο στο σωλήνα. Αλλιώς, εκτός από το σκοπευτή που δεν έχει, σου δίνει αντί για τα αξιοπρεπή Μodified Achromatic προσοφθάλμια του Heritage, ένα κακό Huygens και ένα Ramsden 4mm το οποίο είναι ακόμα χειρότερο. Για εμένα το Celestron δεν προτείνεται εφόσον υπάρχει το SkyWatcher (και πιο σπάνια στην Ευρώπη το ακόμη καλύτερο Orion Funscope 76).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό το format η Orion έχει τις περισσότερες επιλογές.

 

Πάντως 3" για νευτώνιο είναι πολύ λίγες. Οι 5.1" του μεγάλου Heritage είναι ίσως η βάση ενός πραγματικά ικανού εισαγωγικού νευτωνίου.

 

Βέβαια, το τηλεσκόπιο του ίδιου του Νεύτωνα ήταν 2" (50mm), με χαμηλότερη ανακλαστικότητα και μεγέθυνση 35x (την οποία θεωρούσε υπερβολική, είπε πως 25-30x θα ήταν καλύτερα). Όπως και να έχει είναι καλύτερα από το γυμνό μάτι, αλλά μπαίνει στην περιοχή των κιαλιών.

 

800px-NewtonsTelescopeReplica.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανα μια μικρη αναζητηση και ολα τα τηλεσκοπια σε αυτη τη τιμη ειναι τυπου dobsonian ή διοπτρικο με την βασικη az.

 

Απο ολα αυτα πιστευω καλυτερο ειναι αυτο εδω

 

http://www.astroshop.eu/omegon-dobson-telescope-n-76-300-dob/p,45316#tab_bar_0_select

 

Το μονο πλεονεκτημα ειναι οτι εχει 4 προσοφθαμια (δεν αναφερει τι τυπου ή εστιακης αποστασης) και εχει το βασικο ανοιγμα των 76mm. Αν δηλαδη ημουν γονιος και ηθελα κατι για το παιδι μου, αυτο θα επαιρνα.

 

Φιλικα Γιωργος :)

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ουτε αυτο εχει ερευνητη.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανα μια μικρη αναζητηση και ολα τα τηλεσκοπια σε αυτη τη τιμη ειναι τυπου dobsonian ή διοπτρικο με την βασικη az.

 

Απο ολα αυτα πιστευω καλυτερο ειναι αυτο εδω

 

http://www.astroshop.eu/omegon-dobson-telescope-n-76-300-dob/p,45316#tab_bar_0_select

 

Το μονο πλεονεκτημα ειναι οτι εχει 4 προσοφθαμια (δεν αναφερει τι τυπου ή εστιακης αποστασης) και εχει το βασικο ανοιγμα των 76mm. Αν δηλαδη ημουν γονιος και ηθελα κατι για το παιδι μου, αυτο θα επαιρνα.

 

Φιλικα Γιωργος :)

 

Ρε παιδιά, κοιτάτε τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά όταν προτείνετε κάτι. Συγνώμη και 100 προσοφθάλμια να έδινε, όταν είναι όλα Huygens ή Ramsden είναι περίπου το ίδιο με το να μην έδινε κανένα. Αφού υπάρχουν τα Orion και SkyWatcher που δίνουν MA προφοσθάλμια και ερευνητή (μάλιστα red dot το Orion) γιατί κάποιος να πάρει το Omegon ή το Firstscope και μετά να πρέπει να δίνει χρήματα για προσοφθάλμια της προκοπής;

Γενικά τα πολλά και κακά προσοφθάλμια δεν είναι πλεονέκτημα σε καμία περίπτωση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε ecuador,

Θα ξεκινησω την απαντηση μου με μια εμπειρια που ειχα οταν ημουν μικρος (γυρω στα 5). Ειχαμε παει μια μερα με τον πατερα μου στα jumpo και μου ειχε παρει δωρο ενα διοπτρικο 30mm (οι φακοι του ηταν πλαστικοι). Την πρωτη νυχτα που το βγαλαμε, ειχε πανσεληνο. Το τηλεσκοπιο αυτο ειχε 2 προσοφθαλμια ενα χ30 και ενα χ60. Τα στοιχεια αυτων ηταν πλαστικα οπως και του τηλεσκοπιου. Απο οτι θυμαμαι ειχε ενα στοιχειο. Οταν πηγαμε στο φεγγαρι εντυπωσιαστικα. Μονο και μονο η μεγεθυνσμενη εικονα του ηταν αρκετη για να με κανει να ψαχτω, καθομουν εξω με τις ωρες κοιταζοντας το. Ηθελα ομως κατι παραπανω. Ηθελα να πειραματιστω. Αλλα μονο με δυο προσοφθαλμια δε μπορουσα να κανω κατι.

 

Απο ολα.αυτα πιο ειναι το συμπερασμα; Το συμπερασμα ειναι οτι το παιδι θα θελει να πειραματιστει με διαφορες μεγεθυνσεις και συνδυασμους και αφου εχει και barlow τοτε εχει 8 επιλογες. Δε πιστευω να μπορει να καταλαβει ο,τι θα δει και δε θα δωσει πολυ σημασια στην ποιοτητα της εικονας αλλα στην ιδια την εικονα, οπως ολα τα μικρα παιδακια (μαζι και εμενα). Οπως δηλαδη ενα παιδακι δε θα προσεξει εαν ενα αυτοκινητακι εχει 2 πορτες ή 4 αλλα το σχημα του το χρωμα του κτλ.

 

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω μια κορούλα. 5 χρονών. Κ απο φετος ξεκίνησα. Να της μαθαίνω. Για τους πλανήτες. Μέσω. Παιδικών βιβλιων,παιχνιδιων κ, ζωγραφιων κλπ, επισης της εδειξα κ το φεγγάρι μια φορα μεσα απο το τηλεσκόπιο αλλα συνειδητοποίησα πως ισως ειναι πολυ νωρις για τηλεσκοπιο γιατι μεσα απο τα βιβλια κ τις ζωγραφιές Φαινεται να την κεντριζει περισσοτερο το θεμα, μηπως ειναι καλυτερα να το αφησετε για αργοτερα το τηλεσκοπιο κ να στραφειτε σε πιο απλα θεματα κ αργοτερα με μια μικρη εξοικονομιση σε κατι καλυτερο κ για μπαμπα κ για το γιο;

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε ecuador,

Θα ξεκινησω την απαντηση μου με μια εμπειρια που ειχα οταν ημουν μικρος (γυρω στα 5). Ειχαμε παει μια μερα με τον πατερα μου στα jumpo και μου ειχε παρει δωρο ενα διοπτρικο 30mm (οι φακοι του ηταν πλαστικοι). Την πρωτη νυχτα που το βγαλαμε, ειχε πανσεληνο. Το τηλεσκοπιο αυτο ειχε 2 προσοφθαλμια ενα χ30 και ενα χ60. Τα στοιχεια αυτων ηταν πλαστικα οπως και του τηλεσκοπιου. Απο οτι θυμαμαι ειχε ενα στοιχειο. Οταν πηγαμε στο φεγγαρι εντυπωσιαστικα. Μονο και μονο η μεγεθυνσμενη εικονα του ηταν αρκετη για να με κανει να ψαχτω, καθομουν εξω με τις ωρες κοιταζοντας το. Ηθελα ομως κατι παραπανω. Ηθελα να πειραματιστω. Αλλα μονο με δυο προσοφθαλμια δε μπορουσα να κανω κατι.

 

Απο ολα.αυτα πιο ειναι το συμπερασμα; Το συμπερασμα ειναι οτι το παιδι θα θελει να πειραματιστει με διαφορες μεγεθυνσεις και συνδυασμους και αφου εχει και barlow τοτε εχει 8 επιλογες. Δε πιστευω να μπορει να καταλαβει ο,τι θα δει και δε θα δωσει πολυ σημασια στην ποιοτητα της εικονας αλλα στην ιδια την εικονα, οπως ολα τα μικρα παιδακια (μαζι και εμενα). Οπως δηλαδη ενα παιδακι δε θα προσεξει εαν ενα αυτοκινητακι εχει 2 πορτες ή 4 αλλα το σχημα του το χρωμα του κτλ.

 

Φιλικα Γιωργος

 

 

Φίλε μου, διαφωνώ κάθετα. Επειδή κάποιος είναι μικρός πρέπει να του δίνουμε να παίζει με σκουπίδια - όταν μάλιστα στην ίδια τιμή μπορούμε να του αγοράσουμε κάτι αξιοπρεπές; Συγνώμη, αλλά εγώ το μικροσκόπιο που μου έδωσαν όταν ήμουν 6 χρονών και το τηλεσκόπιο που μου έδωσαν όταν ήμουν 9 τα χρησιμοποίησα για χρόνια και αν και δε μπορώ να θυμηθώ αν σε ηλικία 6 ετών θα μπορούσα να ξεχωρίσω καλό από κακό προσοφθάλμιο, στα 9-10 σίγουρα μπορούσα μια χαρά.

 

Αν ένα μικρό παιδάκι θέλει να παίξει και με παραπάνω φακούς της πλάκας, του παίρνουμε μερικούς τσαμπέ από το ebay, αλλά ας έχει το τηλεσκόπιο 1-2 που να μην είναι εντελώς για πέταμα, μπορεί να τους αξιοποιήσει... (και ίσως και οι γονείς).

 

Δημήτρη πάντως λέγε με, το "κύριε ecuador" παραείναι επίσημο ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει ετσι οπως το θετε τς εχετε δικιο. Υποχωρω

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το powerseeker 50az είναι τηλεσκόπιο για πέταμα. Η βάση του είναι να τη χτυπάς στον τοίχο, τα προσοφθάλμια είναι 2 Huygens (αιχμή τεχνολογίας... το 17ο αιώνα!) και 1 ramsden και να έλεγες ότι θα αγοράσεις προσοφθάλμια... ΧΑ! Δεν παίρνει καν 1.25"!!!! Θα βρεις ίσως κανένα ορθοσκοπικό 0.965" να έχει ξεμείνει από τα 80s...Ούτε για αστείο.

Το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα. Υπάρχουν τόσα σαν και εκείνο με καλύτερα χαρακτηριστικά. Αυτό ας πούμε γιατί να μην είναι καλό; http://www.astroshop.eu/meade-telescope-ac-50-600-infinity-az/p,51478#tab_bar_1_select

Όσο για το άλλο που λες, το έχω ξανακούσει και κάθε φορά απορώ. Ένα παιδί 6 χρονών δε θα μάθει ότι τηλεσκόπιο είναι όποιο του δείξεις; Αν βλέπει τηλεόραση, μπορεί να θεωρεί "κλασσικό" τηλεσκόπιο αυτό που έχει ηλιακές κυψέλες και είναι σε τροχιά γύρω από τη γη ;)

Μιλάμε για παιδί ηλικίας 6 ετών. Όπως κάθε παιδί στην ηλικία του γνωρίζει πως το τηλεσκόπιο έχει τη μορφή διοπτρικού. Όταν θα ανοίξει το δώρο και αντικρίσει ένα αντικείμενο που δεν του θυμίζει τίποτα, πως νομίζετε ότι θα αντιδράσει; Θα χαρεί ή θα απογοητευθεί; Θεωρώ πως λόγω της ηλικίας θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και την όψη του τηλεσκοπίου. Δεν θα επιμείνω, όμως, άλλο το αφήνω στην κρίση σας και πολύ περισσότερο στης μητέρας που γνωρίζει καλύτερα από όλους μας το παιδί της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα. Υπάρχουν τόσα σαν και εκείνο με καλύτερα χαρακτηριστικά. Αυτό ας πούμε γιατί να μην είναι καλό; http://www.astroshop.eu/meade-telescope-ac-50-600-infinity-az/p,51478#tab_bar_1_select

 

Δεν ξέρω γιατί τέτοια επιμονή σε τηλεσκόπια με υπερβολικά κακή στήριξη και Huygens προσοφθάλμια. Και αυτό της meade είναι σχεδόν ίδιο με το Celestron (μόνο παίρνει 1.25" οπότε θεωρητικά αγοράζουμε βάση άλλη και προσοφθάλμια άλλα...). Το ότι έχει στάμπα "Celestron" ή "Meade" δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι διαφέρει από τα τηλεσκόπια του σούπερ μάρκετ, δυστυχώς και οι δύο εταιρείες (όπως και άλλες) στις πολύ χαμηλές τιμές βγάζουν μερικά απαράδεκτα μοντέλα. Τέτοια τηλεσκόπια πολύ συχνά στρέφουν παιδιά μακριά από την αστρονομία, αφού είναι πολύ δύσχρηστα κυρίως λόγω βάσης.

Ναι, υπάρχουν εξαιρέσεις, εμένα μου δώσανε τραγική βάση με το πρώτο μου τηλεσκόπιο, αλλά ευτυχώς και είμαι εξαιρετικά υπομονετικός από φύση και πήγαινε μόνο έως 32x ώστε να έχει μικρότερες απαιτήσεις από τη βάση, οπότε μέχρι να πάρω το επόμενο το χρησιμοποίησα αρκετά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα το ευχόμουν και σε άλλον, ή ότι άλλος θα το άντεχε...

 

Μιλάμε για παιδί ηλικίας 6 ετών. Όπως κάθε παιδί στην ηλικία του γνωρίζει πως το τηλεσκόπιο έχει τη μορφή διοπτρικού. Όταν θα ανοίξει το δώρο και αντικρίσει ένα αντικείμενο που δεν του θυμίζει τίποτα, πως νομίζετε ότι θα αντιδράσει; Θα χαρεί ή θα απογοητευθεί; Θεωρώ πως λόγω της ηλικίας θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και την όψη του τηλεσκοπίου. Δεν θα επιμείνω, όμως, άλλο το αφήνω στην κρίση σας και πολύ περισσότερο στης μητέρας που γνωρίζει καλύτερα από όλους μας το παιδί της.

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αυτή τη λογική, από πολλές απόψεις. Και για τα preconceived notions ενός 6χρονου για το πως θα είναι ένα τηλεσκόπιο (όπως είπα το πιο συχνό τηλεσκόπιο που βλέπει ένα παιδί στην TV είναι μάλλον το Hubble και όχι το διοπτρικό - ή εξίσου πιθανό να μην έχει δει κανένα) και για το ότι κάποιο παιδί θα προτιμούσε "συνηθισμένο" δώρο. Πέρα και από το ότι τα mini dob είναι και πιο ανθεκτικά από ένα διοπτρικό (και για πιθανό σπάσιμο, αλλά και για θέμα "δακτυλιές"). Αλλά γούστα είναι αυτά... ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία εμμονή. Απλά προσπάθησα να προτείνω ένα-δύο τηλεσκόπια που ακολουθούν το πρότυπο που ανέφερα. Εσείς, σαφώς, γνωρίζετε πολλά περισσότερα από εμένα και μπορείτε να προτείνετε το κατάλληλο τηλεσκόπιο και να αναγνωρίσετε τυχών αδυναμίες αυτών που προτείνονται. Αυτό που θέλησα, όμως, ήταν να προβάλλω κάτι που αγνοήθηκε εξ' αρχής και το οποίο θεωρώ αρκετά σημαντικό. Ωστόσο, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post και από ότι κατάλαβα συμφωνείτε, το όλο θέμα έχει να κάνει με το γούστο. Εγώ, απλώς, θέλησα να βρεθεί και ένα τηλεσκόπιο που ακολουθεί το πρότυπο (ναι, επιμένω) που έχει ένα παιδί για τα τηλεσκόπιο, ώστε η μητέρα να επιλέξει ποιο από τα δύο θα ευχαριστεί το παιδί της στην όψη. Και επιμένω στο θέμα του προτύπου, γιατί δεν ήταν λίγες οι φορές που άτομα που δεν είχαν έρθει ξανά σε επαφή με τηλεσκόπια όταν αντίκρισαν το τηλεσκόπιο μου, το οποίο είναι κατοπτρικό, θεώρησαν πως είναι αμφιβόλου ποιότητος και απλώς μια κακή απομίμηση των γνήσιων τηλεσκοπίων (αν και τίποτα από τα δύο δεν ισχύει) ακριβώς επειδή δεν έμοιαζε με αυτό που θεωρούσαν τηλεσκόπιο (δηλαδή τα διοπτρικά).

 

Από εκεί και πέρα, το αφήνω στην κρίση σας, ξαναλέω. Εγώ ανέφερα αυτό που ήθελα και θεωρώ πως είναι κρίμα να χαλάσουμε το θέμα προσπαθώντας να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το ποια είναι άποψη ενός παιδιού για τα τηλεσκόπια. Ίσως αυτό μπορεί να μας το επιβεβαιώσει η κ. staceykappa.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα νομίζω είναι πολύ απλό. Θέλουμε να πάρουμε στο παιδί μας κάτι που είναι τηλεσκόπιο ή κάτι που μοιάζει με τηλεσκόπιο; Εγώ απαντούσα θεωρώντας αυτονόητο ότι θέλουμε αυτό που είναι, αλλιώς δε θα ρωτούσαμε στο astrovox...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όμως δεν είναι απλό, αλλά υπενθυμίζω πως την προηγούμενη φορά είπα:
...Από εκεί και πέρα, το αφήνω στην κρίση σας, ξαναλέω. Εγώ ανέφερα αυτό που ήθελα και θεωρώ πως είναι κρίμα να χαλάσουμε το θέμα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης