Jump to content

Παρακαλώ τη βοηθεια σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιο διάστημα, έχω παρατηρήσει πως σε φωτογραφίες που τραβάω, υπάρχει πάντα μια κυκλική "θαμπάδα" που δεν ξέρω από που προέρχεται. Όταν κοιτάω με προσοφθάλμιο δεν βλέπω τιποτα τετοιο

 

Με επεξεργασία στο DSS μπορώ να την αφαιρώ, όμως προφανώς δείχνει κάποιο θέμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας στο τι θα πρέπει να κοιτάξω για να λυθεί.

 

Έχω σκεφτεί υγρασία, κάτι στο τηλεσκόπιο ή κάτι στην ίδια τη μηχανή αλλά επειδή δεν ξέρω σχετικά παρακαλώ κάθε άποψη ευπρόσδεκτη

1760273518_M37Question.thumb.jpg.0bf9ea3e0c11323705f0e69f9c5813b4.jpg

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φαίνεται στη φωτο που ανέβασες είναι βινιεταρισμα (vignetting).

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ

 

Στην συγκεκριμένη φωτό έχω και dark και flats και bias. Η αλήθεια είναι πως με τα flats ειμαι σιγουρος οτι κάνω κάτι λάθος -στρέφω το τηλεσκοπιο σε εναν led φακο, βαζω μια ασπρη μπλουζα μπροστα στο tube και τραβαω οσο χρονο και τα lights, αλλα εχω διαβασει πολλα διαφορετικα και δεν ξερω τι ειναι το καλύτερο ...

 

Εαν δοκιμάσω να την επεξεργαστω χωρις να βαλω τα flats θα δω καποια διαφορα σε αυτη τη περίπτωση?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φαίνεται στη φωτο που ανέβασες είναι βινιεταρισμα (vignetting).

 

Και αυτό το σκέφτηκα, όμως δεν ξέρω πως να το αποφύγω - πέρα από επεξεργασία μετά

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βινιεταρισμα δεν μπορεις να το αποφυγεις....είναι εγγενές χαρακτηριστικού του εξοπλισμου σου.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκτός και αν αλλάξεις εξοπλισμό...πάντως κάτι δεν κάνεις σωστά με τα flats...θες ομοιόμορφο φωτισμό και συγκεκριμένα adu στο υπόβαθρο..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

 

Εξοπλισμό εννοείς την Nikon D5100 που εχω ή κάτι άλλο σε σχέση με το τηλεσκόπιο?

 

 

Μα το ξέρω πως κάτι δεν κάνω σωστά με τα flats, απλά επειδη έχω διαβάσει ενα σωρό διαφορετικά πράγματα δεν ξέρω που να καταλήξω :oops:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

 

Εξοπλισμό εννοείς την Nikon D5100 που εχω ή κάτι άλλο σε σχέση με το τηλεσκόπιο?

 

 

Μα το ξέρω πως κάτι δεν κάνω σωστά με τα flats, απλά επειδη έχω διαβάσει ενα σωρό διαφορετικά πράγματα δεν ξέρω που να καταλήξω :oops:

 

Δες εδω πως να κανεις flat frames

https://photographingspace.com/how-to-create-dslr-and-ccd-flat-frames-for-astrophotography/

 

Βινιεταρισμα θα εχεις παντα....ασχετως εξοπλισμου...αυτό που διαφερει ειναι το πόσο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάτι δοκιμές που έκανα όταν πρωτοξεκινούσα πριν κανα χρόνο κατέληξα οτι η μέθοδος tshirt-φακός ήταν η συνταγή της αποτυχίας.

Νομίζω ο αδύναμος κρίκος ήταν ο φακός και η ανομοιομορφία του φωτισμού του. Καλύτερα οθόνη ή φλατόκουτο, η κατασκευή του είναι πολύ εύκολη.

Επίσης νομίζω ότι είναι λάθος ίδιος χρόνος φλατς με λάιτς, λογικά τα φλατς θα βγαίνουν καμμένα-άχρηστα...

Στο backyardeos που ρυθμίζει μόνο του το χρόνο των φλατς (αν και δεν ξέρω αν είναι όντως σωστός, πρέπει να το ελέγξω κάποια στιγμή) η κορυφή του ιστογράμματος είναι στο κέντρο (σε αντίθεση με τα λάιτς που συνήθως δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1/4, 1/3 από αριστερά).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις , να είστε καλά

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρβάς με nosepiece; Αν ναι κοιτα μήπως είναι στενο και μπαίνει μεσα στον σενσορα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι εχω ανταπτορα 2" για τη μηχανη και μπαινει απ ευθειας στο τηλεσκοπιο

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ

 

Στην συγκεκριμένη φωτό έχω και dark και flats και bias. Η αλήθεια είναι πως με τα flats ειμαι σιγουρος οτι κάνω κάτι λάθος -στρέφω το τηλεσκοπιο σε εναν led φακο, βαζω μια ασπρη μπλουζα μπροστα στο tube και τραβαω οσο χρονο και τα lights, αλλα εχω διαβασει πολλα διαφορετικα και δεν ξερω τι ειναι το καλύτερο ...

 

Εαν δοκιμάσω να την επεξεργαστω χωρις να βαλω τα flats θα δω καποια διαφορα σε αυτη τη περίπτωση?

 

Μάλλον δεν πρέπει. Εγώ χρησιμοποιώ 1/4 sec.

 

http://www.astrovox.gr/avat/calibrationframes.php

 

Flat Frame

 

Στρέφουμε το τηλεσκόπιο σε μια επίπεδη επιφάνια ομοιόμορφα φωτισμένη, χωρίς να μετακινήσουμε την κάμερα ή τον focuser. Δοκιμάζουμε τον χρόνο έκθεσης ώστε η μέση τιμή ADU (counts) της λήψης να είναι από 1/3 έως 1/2 της Full Well Capacity της CCD κάμερας και κάνουμε από 15 έως 35 λήψεις. Τα Flat Frames έχουν και αυτά θόρυβο, έτσι πρέπει να πάρουμε και Dark Frames για τα Flats (Dark Flat Frames). Kάνουμε από 15 έως 35 λήψεις Darks στην ίδια διάρκεια και θερμοκρασία όπως και τα Flat Frames. Flats πρέπει να παίρνουμε για κάθε φίλτρο ξεχωριστά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης