Jump to content

Ευκρίνεια και χώρισμα Cassini


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους.θελω να αναφερθω λιγο στο θεμα της ευκρινειας αυτων που

παρατηρουμε, εγω προσωπικα δεν εχω καταφερει να δω με το 8ιντσο dob

TS-GSO που εχω, το χωρισμα cassinni του κρονου,χρησιμοποιω ενα αρκετα

καλο προσοφθαλμιο (το vixen lanthanum 4mm)με φθηνο barlow 2x της

vixen επισης αλλα δεν γινεται τιποτα (να σημειωσω εδω οτι με αυτον τον

συνδυασμο εχω καλη ευκρινεια στον αρη και στην αφροδιτη.

εχετε να μου προτεινετε κατι?καλυτερο barlow,αλλαγη κατοπτρων?

ευχαριστω. =D> =D>

 

 

 

 

 

BLOODY SHADOWS

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανκαι δεν εχω πολλη εμπειρια με κατοπτρικα γιατι δε δοκιμαζεις χωρις Barlow μεεναπροσοφθαλμιο των 12.5 χιλ.?

Ισως να φταιει και ο Barlow αλλα το μεγαλυτερο ειδωλο εχει και το τιμημα του.

Δοκιμασε χωρις τον Barlow γιανα εχεις μικροτερο ειδωλο και πες μας.

Παντως το χωρισμα cassinni ,γενικοτερα ,ειναιδυσκολος στοχος.

 

http://www.astrotips.com/MDForum-viewtopic-t-159.phtml

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουτε γω το χω δει ακομη..

πρεπει να κοιταξουμε οταν θα ναι κοντα στο ζενιθ(με καλο seeing..)

κ λογικα χωρις barlow.

oσο λιγοτερο γυαλι τοσο καλυτερη απεικονιση κατα τη γνωμη μου..

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε hammer τίποτα από τα πιο πάνω δεν χρειάζεται να κάνεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή για μια νύχτα με μέτρια προς καλή ορατότητα και ένας έλεγχος της ευθυγράμμησης των κατόπτρων του τηλεσκοπίου σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον πρέπει να θέλει collimation.

Για 8άρι το Cassini είναι παιχνιδάκι!!!

Και η ορατότητα παίζει ρόλο, όμως για να μην μπορείς να το δεις πρέπει να είναι εντελώς χάλια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Collimation και παλι collimation! Υποψην σου οτι γενικα πανω απο 250x σπανια θα χρησιμοποιησεις λογω ορατοτητας και πανω απο 400x υπερβαινεις τα θεωρητικα ορια του 8ιντζου. [-X

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σε εμένα κανει εντύπωση το ότι δεν μπορείς να δεις το χώρισμα cassini.

Συμφωνώ με τον φίλο Ηλία, διότι με το 8" LX200 MEADE SC, με άριστα ευθυγραμμισμένα οπτικά όμως, το χώρισμα φαίνεται ακόμη και όταν ο Κρόνος είναι πολύ χαμηλά στον ουρανό. Όταν ο πλανήτης είναι ψηλά "βγάζει μάτια".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω με 4.5"

τοσο καιρο δν το χω καταφερει..

collimation φαινεται ΟΚ!αλλα κανεις δν μου χει δειξει για να πω οτι ειμαι ενταξει..απλα το υποθετω,αφου εχω κανει αυτα που εχω διαβασει...

αναρωτιεμαι για τον δευτερευων αν ειναι οκ ομως... :-k

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσον αφορα την ευθυγραμμιση των κατοπτρων το τηλεσκοπιο ειναι σχεδον

τελεια ευθυγραμμισμενο,να πω εδω πως μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει τον κρονο στο ζενιθ ισως να φταιει αυτο ισως χρειαζομαι καλυτερα κατοπτρα

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε το και στον Ρίγελ που είναι διπλός με διαχωρισμό (separation) 9.4" και λαμπρότητες συνοδών Α +0.2 και Β +6.7 .

Και ο Κάστορας είναι διπλός με διαχωρισμό ~ 4" και λαμπρότητες Α +1.9 και Β +2.9 .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Με το Konus των 130 mm (5,1'') έχω δει το χώρισμα Cassini κάμποσες φορές. Απαιτεί σταθερή, πολύ σταθερή, ατμόσφαιρα (και προπάντων πολύ λίγη υγρασία) και μην ελπίζεις σε τίποτα όταν ο πλανήτης δεν είναι κοντά στο ζενίθ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον πρέπει να θέλει collimation.

Για 8άρι το Cassini είναι παιχνιδάκι!!!

Και η ορατότητα παίζει ρόλο, όμως για να μην μπορείς να το δεις πρέπει να είναι εντελώς χάλια!

 

Αν σκεφτείς ότι στο παρελθόν το έχω δει και εγώ με το sky watcher 130 EQ2 και 10αρι προσοφθάλμιο της μαμάς του στις περίπου 60 μοιρες πα΄νω απο τον ορίζοντα τότε για το 8’ σίγουρα δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο.

Για κάνε πάλι έναν έλεγχο στην ευθυγράμιση σου.

Βρές ένα φωτεινό αστέρι και απεστίασε μέχρι να γίνει ένα ’’ντόνατ’’ κοίτα να δείς η τρύπα του ντόνατ είναι στην μέση; εάν είναι τ’οτε είσαι ’’χονδρικά’’ εντάξη απο ευθυγράμιση. οπότε είναι το seeing υπευθυνο για το ότι δεν το βλέπεις. αλήθεια απο που παρατηρείς;

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

 

όταν κάποιο τηλεσκόπιο, δεν μπορεί να δείξει το χώρισμα Cassini, υπάρχει πρόβλημα με τα οπτικά του ή την ευθυγράμμιση. Το Cassini φαίνεται με οποιοδήποτε καλό τηλεσκόπιο 60mm και πάνω. Μόνο αν το seeing είναι πραγματικά πολύ κακό (οπτική διαδρομή πάνω από καμινάδες) θα δυσκολευτεί και ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

 

Παραδείγματα:

-Το πρώτο μου τηλεσκόπιο ήταν ένα ρώσικο, μικρό νευτώνειο 65mm (στην πραγματικότητα 63,5mm ή αλλιώς 2,5"). Το χώρισμα Cassini ήταν ορατό τις περισσότερες νύχτες και μάλιστα με μεγέθυνση απλώς 90Χ. Διαβάζοντας τα μηνύματά σας πριν λίγο, το ξαναέβγαλα από την ξύλινη βαλίτσα του, και δοκίμασα για άλλη μια φορά να παρατηρήσω το Cassini. Ακόμη και χωρίς να κρυώσει το τηλεσκόπιο, το χώρισμα φάνηκε με βεβαιότητα.

-Τις τελευταίες νύχτες δοκιμάζω ένα μικρό αποχρωματικό 81mm (3,2"), το ED81S της Vixen. To χώρισμα είναι αστεία υπόθεση, φαίνεται οποιαδήποτε στιγμή, και χωρίς ο Κρόνος να είναι κοντά στο ζενίθ. Επιπλέον, φαίνεται μία ζώνη πάνω στον πλανήτη, οι δακτύλιοι Α, Β και C (με δυσκολία ο τελευταίος), και οι πέντε λαμπρότεροι δορυφόροι του. Αυτά με μεγέθυνση 100Χ-156Χ, και συνηθισμένο seeing. Φυσικά πρόκειται για ένα τηλεσκόπιο με κορυφαία λεπτομέρεια και κοντράστ, αλλά δεν παύει να είναι 3,2 ίντσες.

 

Συνεπώς, αν ένα 8ιντσο δεν καταφέρνει να διαχωρίσει το Cassini, απαιτεί σωστή ευθυγράμμιση. Είναι πολύ σπάνιο τα οπτικά να είναι τόσο κακά που να μη φαίνεται ούτε το Cassini.

Φίλε hammer, μην απογοητεύεσαι! Δεν χρειάζεται αλλαγή κατόπτρων. Απλά χρειάζεται σωστή ευθυγράμμιση και παρατήρηση με μέτριο/καλό seeing. Αν μπορείς ζήτησε να σε βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει και καταλαβαίνει την ευθυγράμμιση. Αλλιώς πρέπει να τη μελετήσεις και να ξαναπροσπαθήσεις.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σε ολους δεν εχω καταλαβει τι ρολο παιζει η ευθυγραμμιση οσον αφορα αν βλεπω η οχι το χωρισμα casinni,βοηθειστε αν θελετε
BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ευθυγράμμηση παίζει ρόλο στη καλή ανάλυση της εικόνας ! Κοίταξε εδω αν θες ,για να δεις τη διαφορά μεταξί καλού και κακού Collimation http://arnholm.org/astro/collimation/

Ρε παιδιά κάτι δεν πάει καλά όμως με την δική μου περίπτωση :-k Με το 8ιντσο μου και τον 6αρη Vixen πάνω στον 2x Barlow ,δεν έχω καταφέρει να διακρίνω το Cassini.Δεν νομίζω να φταίει η ευθυγράμμηση όμως γιατί με κάτι αλλαγές που έκανα δεν άλλαξε τίποτα! Συγκεκριμένα θα έλεγα οτι το είδωλο που βγαίνει με αυτόν τον συνδυασμό είναι αρκετά μικρό ωστε να μπορέσω να το δω.Δεν φταίει όμως ούτε και το Seeing γιατί εχω παρατηρήσει τον Κρόνο τόσες πολλές φορές ](*,) Όσο για το ζένιθ,12 ηώρα δεν είναι αρκετά ψηλά :?: Είναι λογικό 400x μεγένθυνση να δίνει τόσο μικρό size στο αντικείμενο ? :-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρές ένα φωτεινό αστέρι και απεστίασε μέχρι να γίνει ένα ’’ντόνατ’’ κοίτα να δείς η τρύπα του ντόνατ είναι στην μέση; εάν είναι τ’οτε είσαι ’’χονδρικά’’ εντάξη απο ευθυγράμιση.

 

Πολυ ευστοχη διατυπωση SATI. Ποτε δεν πολυκαταλαβα πως γινεται η ευθυγραμμιση μεχρι τωρα..ντονατ ωστε..now i see! :D

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης