Jump to content

Καθαρισμός Οπτικών !!


nickthegreek13_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές το βράδυ βγήκα για παρατήρηση κοντά 2 ηώρα παρά το γεγονός οτι ο ουρανός ήταν γεμάτο συννεφιά.Έκατσα μέχρι τις 3 γιατί έβλεπα οτι η υγρασία συνυπήρχε σε επικύνδινα επίπεδα :!: Όταν μπήκα πάλι μέσα στο σπίτι διέκρινα οτι ο Finder και τα προσοφθάλμια ήταν γεμάτο θαμπάδα και το πρωτεύον κάτοπτρο σαν να είχε μαζέψει σκόνη.Τα άφησα λίγο και σιγά σιγά έβλεπα οτι καθάριζαν μαζί και το πρωτεύον κάτοπτρο μετά απο πολλές ώρες ευτυχώς.Επειδί όμως ξέρω οτι αργά η γρήγορα θα πρέπει να κάνω καθαρισμό αυτών,με ποιό τρόπο μπορώ να το κάνω :?: Κάτι είχε πάρει το μάτι μου για ένα ποστ που κάποιος είχε πει οτι είχε καθαρίσει το πρωτεύον με ηλεκτική σκούπα και το είχε κάνει λαμπικό.Κατά πόσο μια τέτοια κίνηση είναι ασφαλής και τι γίνεται με τα άλλα οπτικά :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να υγρανθεί το εσωτερικό του σωλήνα είναι κάτι που δε μπορείς να αποφύγεις στα κατοπτρικά και τα ανοιχτά κατοδιοπτρικά δυστυχώς. Είναι όμως κάτι φυσιολογικό και δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί προς το παρόν...

 

Η σκόνη που μαζευεται στο κάτοπτρο γενικά δεν αποτελεί πρόβλημα και μια "επιχείρηση καθαρισμού" θα πρέπει να γίνεται μόνο μετά από πολύ καιρό σκληρής χρήσης και όταν τα επίπεδα της σκόνης φτάσουν σε ενοχλητικά επίπεδα.

 

Αν αποφασίσεις να καθαρίσεις το κάτοπτρο θα πρέπει να το κάνεις με μεγάλη προσοχή και σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ.

 

Τρόποι καθαρισμού έχουν αναφερθεί αναλυτικά σε παρελθοντικά post.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να υγρανθεί το εσωτερικό του σωλήνα είναι κάτι που δε μπορείς να αποφύγεις στα κατοπτρικά και τα ανοιχτά κατοδιοπτρικά δυστυχώς.

 

Μπορεις εαν ο σωληνας ειναι απο θερμομονωτικο υλικο η εστω με εσωτερικη επενδυση μονωση και οχι μεταλλικος στο υπαιθρο (η χειροτερη περιπτωση).

Στο δικο μου dob που εχει πλαστικο σωληνα ικανου παχους θυμαμαι στον Παρνωνα προπερσι ο σωληνας εξωτερικα εσταζε και στο εσωτερικο ηταν εντελως στεγνος :D

Συνεχιζα να παρατηρω οταν ολοι ειχαν μαζεψει.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω φετος στο Παρνωνα ειχα τρελαθει με το νερο που ειχε μαζεψει.

 

Γιωργο υπαρχει κατι που μπορω να κανω για τον σωληνα στο StarHopper που ειναι μεταλλλικος??(εκτος απο το να το πεταξω... 8) )

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να βαλεις καποια εσωτερικη μονωση.... σε καποιο παλιο βιβλιο ειχα δει απο φυλλα φελλου....
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις εαν ο σωληνας ειναι απο θερμομονωτικο υλικο η εστω με εσωτερικη επενδυση μονωση και οχι μεταλλικος στο υπαιθρο (η χειροτερη περιπτωση).

 

 

Ομολογώ δεν το είχα υπ'οψην...!

 

Στο δικο μου dob που εχει πλαστικο σωληνα ικανου παχους θυμαμαι στον Παρνωνα προπερσι ο σωληνας εξωτερικα εσταζε και στο εσωτερικο ηταν εντελως στεγνος Very Happy

 

Το κάτοπτρο όμως;

Όχι οτι έχει και μεγάλη σημασία....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάτοπτρο όμως;

Όχι οτι έχει και μεγάλη σημασία....

 

Φυσικα και το κατοπτρο εντελως στεγνο.... με τον μονωμενο σωληνα δεν χανει θερμοτητα προς το περιβαλλον.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα διαφωνήσω!

 

Εδώ κάνουμε το πάν για να πετύχουμε θερμική ισορροπία με το περιβάλλον στα νευτώνια, όχι να τα μονώσουμε κιόλας!!!

 

Αν το κάτοπτρο παραμένει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από το περιβάλλον, θα ζεσταίνει και τον αέρα από πάνω του με αποτέλεσμα να έχουμε συνεχή ανοδικά ρεύματα και ανάμειξη ζεστού με κρύο αέρα! Αντίο seeing! To τηλεσκόπιο σ΄αυτή την κατάσταση δουλεύει μια χαρά για νεφελώματα-γαλαξίες, αλλά καλύτερα να μήν το στρέψει κανείς σε σφαιρωτά, πλανήτες ή Σελήνη. Η θερμική ισορροπία δεν μπορεί να θυσιαστεί χάριν άλλου οφέλους. Είναι το πρώτο μέλλημα στην κατασκευή ενός ανοιχτού τηλεσκοπίου. Αν η υγρασία γίνει μεγάλο πρόβλημα, απλά παρατηρούμε άλλη νύχτα!

 

Σε παλαιότερη μεγάλη δοκιμή dobsonian του Sky & Telescope, απογοήτευσε ένα Meade, τo οποίο όντας φτιαγμένο από Sonotube (συμπεριφορά μονωτή) και έχοντας μεγάλο αντίβαρο πίσω ακριβώς από το κάτοπτρο ...δεν κατάφερε να κρυώσει μέσα στη νύχτα και έδωσε πολύ μέτρια αποτελέσματα.

 

Στον Πάρνωνα και το δικό μου τηλεσκόπιο - λεπτός αλουμινένιος σωλήνας πάχους 1mm - έσταζε, ή καλύτερα «έτρεχε», αλλά μέσα ήταν στεγνό. (Γενικά ποτέ δεν είχε πρόβλημα με το εσωτερικό, όσο υγρασία και να είχε απ' έξω). Ίσως επειδή κατασκευάστηκε για την ...αγγλική υγρασία :lol:

 

Νίκο, αν το τηλεσκόπιό σου είναι κλειστό πίσω και μαζεύει νερό εσωτερικά, μία ή δύο τρυπούλες στο κατώτερο σημείο πίσω από το κάτοπτρο θα λύσουν το πρόβλημα. Φυσικά, όταν παρατηρείς κατακόρυφα για πολλή ώρα μιά πολύ υγρή και κρύα νύχτα, είναι αναπόφευκτο να υγρανθεί και το κάτοπτρο. Σε τέτοιες συνθήκες απλά επιλέγουμε στόχους μακριά από το ζενίθ και το κάτοπτρο μένει στεγνό.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μεταλλικος σωληνας απο μεταλλο πρεπει παντα να μονωνεται αν ειναι να χρησιμοποιειται στο υπαιθρο.

Σε τηλεσκοπια 8-10" με το ανοιχτο cell δεν ειναι προβλημα η θερμικη ισσοροπια.

Αν ο σωληνας ειναι λεπτος και οπως πεφτει η θερμοκρασια μαζευει υγρασια αναποφευκτα θα μαζεψει και μεσα.....

Το Meade ειχε προβλημα γιατι ειχε κλειστο το πισω μερος και επισης ενα βαριδι μεταλλικο μεγαλης μαζας και οχι λογο του χαρτονενιου σωληνα ο οποιος ειναι καλυτερος σε θεμα υγρασιας απο τον μεταλλικο.

Αν η θερμοκρασια πεφτει συνεχεια και γρηγορα και η ατμοσφαιρα ειναι διαταραγμενη το seeing θα ειναι χαλια ετσι κι αλλιως, οποτε καλύτερα παρατηρηση σε χαμηλη ισχυ παρα καθολου!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε ξαναβρεθω σε αναλογες συνθηκες θα σας πω για την εμπειρια μου,απλα στο Παρνωνα ηταν το ενα βραδυ πολυ απογοητευση!!

 

Ο δευτερευον ειχε γινει χαλια αφου ακομα στις ακρες εχουν μεινει κατι ψιλα στιγματα!

 

Μαλλον αποφυγη του ζενιθ και τυχη...

 

Σας ευχαριστω πολυ παντως Γιωργο κ Στεφανε!!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά, με έχετε μπερδέψει (Γιώργος – Στέφανος)! Θα συμβάλω κι εγώ στη συζήτηση ανταποδίδοντας το μπέρδεμα (Νίκος – PapGeo)!

 

Τυχαίνει να έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο εγώ κι ο Νίκος (Skywalker). Ποτέ μέχρι σήμερα το δικό μου δεν έπιασε υγρασία στον πρωτεύοντα καθρέφτη του, όσο άσχημες κι αν ήταν οι συνθήκες. Τα νευτώνεια εξάλλου φημίζονται για τις αντοχές τους στην υγρασία σε σχέση με τους άλλους τύπους τηλεσκοπίων.

 

Έχει τύχει να παρατηρώ (πέρυσι τον Φεβρουάριο) με -4οC, το τηλεσκόπιο εξωτερικά είχε πιάσει κρούστα πάγου από την υγρασία, το ίδιο και οι ταλαίπωρες σημειώσεις μου, οι χάρτες μου, το αυτοκίνητο, τα πάντα, αλλά μέσα ο καθρέφτης ήταν ΟΚ.

 

Στον Πάρνωνα πέρυσι, όντως είχε φοβερή υγρασία (γιαυτό άραγε Νίκο σε άκουγα από μακριά κάθε τόσο να σιχτιρίζεις μέσα στη νύχτα? :lol: ). Ο 9x50 ερευνητής μου είχε από νωρίς αχρηστευθεί. Ευτυχώς, ο red dot finder τα πήγε θαυμάσια και μπορούσα να κάνω στόχευση. Ο σωλήνας του τηλεσκοπίου εξωτερικά ήταν υγρός, οι καθρέφτες του όμως λειτουργούσαν μια χαρά.

 

Ίσως βοήθησε και το γεγονός ότι διαρκώς ήταν ανοικτός ο ανεμιστήρας του πρωτεύοντος, ο οποίος διοχέτευε αέρα με πίεση, όχι μόνο πάνω στο πίσω μέρος του καθρέφτη, αλλά και στο εσωτερικό του σωλήνα από τα παράπλευρα ανοίγματα. Για να καταλάβετε το μέγεθος της πίεσης, κάποτε, λίγο καιρό αφού είχα αγοράσει το τηλεσκόπιο, το είχα βγάλει στο μπαλκόνι για να ισορροπήσει θερμοκρασιακά με τον σωλήνα ανοικτό προς τα πάνω. Είχα όμως την φαεινή ιδέα να σκεπάσω το άνοιγμα με μια νάιλον σακούλα, για να μην σκονίζεται ο καθρέφτης (καινούργιο κοσκινάκι μου… ξέρετε) από τους ρύπους της πόλης. Ε, λοιπόν μέσα σε 1 λεπτό ο ανεμιστήρας είχε πετάξει την σακούλα μακριά!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν καταλαβαίνω καλά το θέμα, Θα επιθυμούσα να προσθέσω:

 

- Η θερμική ισορροπία επιτυγχάνεται καλύτερα με ανοικτα mirrorcells.

Εάν έχετε κλειστό mirrorcell σκεφτείτε για τη διάτρυση 3 μικρών τρυπών (in the mirror base at 120 degree intervals, between the primary collimation screws) - να επιτρέψετε καλύτερη κυκλοφορία αέρα.

 

Φανταστείτε ότι τα Truss Tube Designs (Ανοικτό σχέδιο σωλήνων)

έχουν απολύτως ανοικτά mirrorcells και περιλαμβάνουν επίσης ηλεκτρικούς ανεμιστήρες για τον primary καθρέφτη -

 

- Στις νύχτες με πολύ υγρασία, είναι καλό να καλυφθεί τό finderscope με ένα ελαφρύ ύφασμα (αμέσως αφότου βρίσκουμε το αντικείμενο) - αυτό θα παρατείνει τη χρήση του ουσιαστικά.

 

- Η καλύτερη λύση εντούτοις είναι η εγκατάσταση των "αποδεδειγμένων" προϊόντων όπως:

 

http://www.kendrickastro.com/astro/index.html

http://www.optcorp.com/productList.aspx?uid=105-288-289-290

http://www.astro-physics.com/index.htm?products/accessories/kendrick/dewremover

 

 

Για τους φίλους που τείνουν ηλεκτρονικά:

http://home.comcast.net/~astrophoto/Articles/Dew.htm

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης