Jump to content

Αναλυτικες οδηγιες για την οπτικη ευθυγραμμιση νευτωνειων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη βλεπω πως το Post μου "Οδηγιες υπο μορφη ταινιας" εχει λιγες αναγνωσεις ανοιγω και αυτο.

Δειτε εδω:

 

http://andysshotglass.com/Collimating.html

 

Και δεν θα ξαναεχετε αποριες για το πως γινεται η οπτικη ευθυγραμμιση νευτωνιων.

 

ΥΓ Προς admin: ισως το link ειναι καλο να καρφιτσωθει, το ερωτημα περι ευθυγραμμισης γινεται διαρκως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον ακομη δεν ανοιξα το link που δινεις,

αλλα....

εαν εχω αποριες ακομη ή θα φταιει το κεφαλι μου ή ετοιμασου να μας φιλοξενησεις εμενα και το StarHopper για ιδιαιτερα μαθηματα collimation...

 

Δεν το αντεχω αυτο το πραγμα,οποτε καθομαι και βγαζω τα ματια μου στο collimation μετανιωνω πολλα πραγματα!!!!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω την πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω collimation έκανα τα πράγματα πολύ χειρότερα :!: Έβλεπα μετά τον Κρόνο να κινείται στο προσοφθάλμιο με την κάκιστη δυνατή εστίαση αλλά ευτυχώς μετά έκατσα με τις ώρες και επανέφερα το πρωτεύον κάτροπτο εκεί που έπρεπε.Σίγουρα δεν είναι και η ευκολότερη διαδικασία αλλά τα οφέλη αυτής είναι μεγάλα.Προσωπικά ακόμα δεν εχω καταλάβει καλά την τεχνική της όμως το παλεύω.Ήδη απόψε θα προσπαθήσω για ένα καλό σετάρισμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε το βιντεακι αυτο και δεν θα εχετε αλλη απορια! Καταπληκτικη δουλεια!

 

 

---Η μονη που μπορω να σκεφτω εγω, και επειδη τα εκανα ηδη μανταρα ειναι αυτη...το πισω μερος ενος Celestron C8N εχει 3 σετ απο 2 βιδες, μια μεγαλη σταυρωτη και μια μικρη εξαγωνη. Ποια απο τις δυο ειναι υπευθυνη για το collimation? :oops:

Ομολογω οτι προσπαθησα ανεπιτυχως και υπερβλακωδως να κανω collimation πριν δω το βιντεο αυτο, και το μονο που καταφερα ηταν να μου πεσει ο πρωτευων φατσα κατω στο σωληνα...ευτυχως χωρις ζημια η χαρακιες...μονο λιγη σκονη.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είχα απορίες σχετικά με την διαδικασία collimation και με το άν τα οπτικά μου χρειάζονταν, οπότε αγόρασα ένα ειδικό laser ευθυγράμισης Baader απο την ΑΚΤΙΣ για 82 ευρώ και ακολουθώντας τις οδηγίες κατάφερα κι ευθυγράμισα τα οπτικά και των δύο ΟΤΑ μου μέσα σε 10 λεπτά.

 

Οι εικόνες δε μετά την ευθυγράμιση ήταν πολύ καλύτερες με αύξηση του κοντράστ (τώρα το μαύρο ήταν μαύρο) και με μεγάλη μείωση του φαινομένου της κόμης στην άκρη πεδίου.

 

Συμπέρασμα : ευθυγραμίστε τα οπτικά σας - τώρα

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπιε αυτη που ειναι για το colllimation ειναι αυτη που εχει τα ελατηρια γυρω της,λογικα η μεγαλυτερη τριαδα.

 

Οταν κανεις collimation πρωτα ξεβιδωνεις εντελως τις μικρες,

κανεις τις ρυθμισεις σου με τις μεγαλες,

και μετα βιδωνεις τις μικρες εως οτου ΙΣΑ ΙΣΑ να βρεις την αντισταση απο το πρωτευον.

 

Οι μικρες δηλαδη ειναι για να σταθεροποιουν το πρωτευον στις διαφορες κινησεις του ΟΤΑ.

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγάπιε, μια και έχω το ίδιο τηλεσκόπιο, επιβεβαιώνω αυτό που σου είπε ο φίλος και συνονόματος skywalker. Πρώτα ξεβιδώνεις τις μικρές (άλλεν) μετά κάνεις την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος με τις μεγαλύτερες και όταν είσαι έτοιμος σφίγγεις και πάλι τις μικρές για να σταθεροποιήσουν το κάτοπτρο. Το δικό μου έχει κρατήσει τέλεια ευθυγράμμιση εδώ και πολλούς μήνες.

 

Όταν εγώ πήρα το C8-NGT η ευθυγράμιση ήταν ψιλοαπαράδεκτη. Το δευτερεύον ΔΕΝ ήταν κεντραρισμένο στον σωλήνα (μιλάμε για απόκλιση τουλάχιστο 1cm) και το σημάδι στο πρωτεύον δεν συνέπιπτε με το οπτικό κέντρο του κατόπτρου (για να μη μιλήσουμε για μια μικρή γρατσουνιά στο δευτερεύον). Μετά από πολύ διάβασμα και πειραματισμό πιστεύω πως το συνέφερα και δίνει πλέον όμορφες εικόνες.

 

Φιλικά

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι δυνατή η αποθήκευση του συγκεκριμένου βίντεο :?: ; Mια που όντως είναι πολύ κατατοπιστικό για την διαδικασία της ευθυγράμμισης αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να το αποθηκεύσω.

Μάλλον πρέπει να βρίσκεται και σε ένα από τα cd που πουλάει ο τύπος με διάφορες συμβουλές.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον ας βοηθησουμε και εμεις λιγακι μιας και απο το ειδος του χομπι ξεκιναμε εδω και δυο μηνες και δεν τα ξερουμε ακομα, τυγχανει να ειμαστε γνωστες αλλων πραγματων.

 

Προς ολους του φιλους του astrovox.

 

ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΒΛΑΚΑ ΤΟΝ INTERNET EXPLORER :D

 

Παταμε εργαλεια, επιλογες internet , ρυθμισεις που γραφει στην γενικη λεζαντα , μετα παταμε προβολη αρχειων και μας ανοιγει ενα παραθυρο με τα προσωρινα αρχεια που εχει κατεβασει για να παιξει.

Μικραινουμε το παραθυρο και βλεπουμε καπου ενα φλασακι αρχειο προς το τελος που λεγεται collimatin.

 

εχω παρει απειρα πραγματα ετσι. ειναι και ο πιο σιγουρος τροπος και δεν καταλαβαινει τιποτα. Ολα τα κατεβαζει \:D/ \:D/ ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κάνε δεξί κλικ και αποθήκευση στο εξής flash αρχείο:

 

http://andysshotglass.com/swfs/Collimating.swf

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μερικες σελιδες το δεξι κλικ ειναι απαγορευμενο. Ο τροπος που περιεγραψα περνει και αυτου του τυπου (ας πουμε κλειδωμενα αρχεια)

 

 

:oops: Δεν καταλαβα οτι ενοουσες το συνδεσμο που εδωσες Αντρεα.

sorry

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μερικες σελιδες το δεξι κλικ ειναι απαγορευμενο. Ο τροπος που περιεγραψα περνει και αυτου του τυπου (ας πουμε κλειδωμενα αρχεια)

 

Ο Αντρεας εννοει δεξι κλικ στο συνδεσμο που εδωσε πιο πανω..οχι στην ιστοσελιδα.. :mrgreen: Ευχαριστουμε Αντρεα.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα, hunters ευχαριστώ για την απάντηση, όχι τίποτα άλλο αλλά το βιντεάκι είναι πολύ κατατοπιστικό για την διαδικασία της ευθυγράμμισης.

Γιώργο να είσαι καλά που μας έδωσες τον συγκεκριμένο σύνδεσμο μάλλον θα διευκολύνει αρκετό κόσμο που έχει αποκτήσει "ψυχικά τραύματα" προσπαθώντας να ευθυγραμμίσει τα οπτικά από το νευτώνιο του.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Σε ένα βιβλίο διάβασα αυτή τη φράση απευθυνόμενη στα κατοπτρικά τηλεσκόπια "Κατά καιρούς το κάτοπτρο πρέπει να ευθυγραμμιστεί πάλι και να επαργιλιωθεί για να διατηρεί την ανακλαστική του ικανότητα"

Επειδή δεν το κατάλαβα μπορεί κάποιος να μου πει τι εννοεί λέγοντας επαργιλιωθεί :?:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αργίλιο είναι μιά άλλη ονομασία για το αλουμίνιο. Στα κάτοπτρα, εκείνο που ανακλά το φώς δεν είναι το γυαλί αλλά η πολύ λεπτή και λεία επίστρωσή του με αλουμίνιο. Αυτή η επίστρωση φθείρεται μετά από πολλά χρόνια χρήσης και συνεπώς το κάτοπτρο χρειάζεται να να επιστρωθεί πάλι με αλουμίνιο, με άλλα λόγια να επαργιλιωθεί ξανά (= να επαλουμινωθεί ξανά). Στη χώρα μας, που δεν έχει τόση υγρασία όσο οι βορειότερες χώρες, η επαλουμίνωση μπορεί να μη χρειαστεί και ποτέ. Ο ιδιοκτήτης της Orion-Optics που έρχεται στην Ελλάδα κάθε καλοκαίρι λέει ότι στην Αγγλία συστήνει η επαλουμίνωση να γίνεται κάθε 10 χρόνια περίπου, αλλά στην Ελλάδα πιστεύει ότι η αρχική επίστρωση μπορεί να αντέξει και 25 χρόνια! (Βέβαια μπορεί να μην υπολογίζει ότι οι Έλληνες ερασιτέχνες παρατηρούν πολύ περισσότερες νύχτες από τους συμπατριώτες του αφού ο καιρός εδώ το επιτρέπει!)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

A! Eυχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική απάντηση! :D

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το collimation, γιατί το dob μου έχει 6 συνδετήρες ( :shock: ) αντί για 3?

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο εγχειρίδιο αναφέρεται σε 3 συνδετήρες ](*,)

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμιά φορά τα εγχειρίδια δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα καθώς είτε το μοντέλο άλλαξε σε χαρακτηριστικά και το (ήδη τυπωμένο) εγχειρίδιο δεν άλλαξε, είτε βγαίνει ένα εγχειρίδιο ενώ τα μοντέλα είναι πολλά. Σε κάθε περίπτωση είναι εκνευριστικό γεγονός όταν συμβαίνει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδη λοιπον μαγκες εγω βρηκα ακρη θα σας το παρουσιασω. Μου το εδωσαν απο το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΑΘΗΝΑΣ και πραγματικα βρηκα διεξοδο στην ευθυγραμμιση κατοπτρων. Αξιζει να το διαβασετε.

 

 

 

jpegdz2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η αλήθεια είναι πως αν δείτε πως γίνεται η ευθυγράμμιση θα γελάτε!

Είναι στην κυριολεξία 1 με 2 λεπτά δουλειά!!

 

Επίδειξη φυσικά γίνεται σε κάθε αστροπάρτυ! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούργιο τόπικ. Αγόρασα μεταχειρισμένο το γνωστό 8αρι της Skywatcher. Ορισμένες ερωτήσεις

-Τι μεγενθυση πρέπει να βάλω για να δωκαλά το airy-disk. Δοκίμασα το 10αρι plossl (120x) αλλά δεν είδα ομόκεντρους κύκλους αφεστιάζοντας Πάντος το αστέρια στο κέντρο ήταν τέλεια και το υπόβαθρο μαύρο προς το παρόν μάλλον δεν θέλει collimination

-γνωρίζει κανείς τι μέγεθος είναι τα allen που χρησιμοποιούμε στην αράχνη και πίσω στα κλιπ του πρωτεύοντος?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται το seeing που έχεις και από τις ίντσες. Τις περισσότερες φορές μπορεί να μην καταφέρεις να δεις τους κύκλους αυτούς με το 8". Στο δικό μου που είναι 12" έχω καταφέρει να δω κύκλους Airy 1 ή 2 φορές στα 2 χρόνια στις 56 παρατηρήσεις που έχω κάνει. Για collimation πάντως οι κύκλοι περίθλασης που βλέπεις είναι οκ. Το τηλεσκόπιό σου λογικά πρέπει να συνοδεύεται από κλειδιά alen.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης