Jump to content

Αγορά ενός τηλεσκοπίου από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο για να αρχίσω τα πρώτα μου βήματα στον χώρο.Τι θα προτείνατε σε ένα αρχάριο.Μηλάμε για μιά τιμή 150.000-200.000 δραχμών.Καινούριο ή μεταχειρισμένο.Ευχαριστώ προκαταβολικά.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πριν μερικά χρόνια βρισκόμουν στο ίδιο δίλημμα, έψαξα πόλύ καιρό μέχρι ν' αποφασίσω.

Υπάρχουν πολλά κριτήρια όπως κόστος,επεκτασιμότητα,αξιοπιστία μάρκας,ευκολία μεταφοράς,τι θέλεις να παρατηρήσεις, μεταπώληση και βέβαια πάρα πολλοί ακόμα λόγοι.

Γενικά πάντως για να ξεκινήσεις δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάποιο "εξωτικό" τηλεσκόπιο αλλά ένα που να καλύπτει τις ανάγκες σου για να ξεκινήσεις αυτό το όμορφο χόμπυ.

Εγω προσωπικά ξεκίνησα μ'ένα MEADE 6" DOBSONIAN το οποίο και οικονομικό ήταν (και είναι) και στην μεταφορά δεν με δυσκόλευε λόγω του ότι δεν έχεις να μοντάρεις βάσεις και αρκετές ίντσες στην διάθεσή μου για κάθε είδους παρατηρήσεις.

Αν θέλεις στείλε e-mail ή τα λέμε μέσα από το Forum .

 

Μάνος

msar@intranet.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mporeis na rwthseis ston Nomiko, o opoios einai o antiproswpos ths Meade gia thn Ellada. H dieu8unsh einai :

Akth Miaoulh 81 & Kanarh 2 ston Peiraia

thl: 4282045-4283077, FAX: 4283079

To 6" Starfinder me vash Dobsoniain prepei na exei gurw stis 230000 apo oso 8umamai, gia ta pio megala den 3erw.

Elpizw na boh8hsa

 

Grhgorhs images/smiles/icon_smile.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης