Jump to content

Παραπλανητικό email - Αρης 27 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή φαντάζομαι ότι αρκετοί θα έχουν λάβει e-mail σχετικά με το ότι ο Άρης θα φαίνεται σαν την πανσέληνο στις 27 Αυγούστου, προτείνω το παρακάτω site για το ξεκαθάρισμα της κατάστασης...

 

http://www.universetoday.com/2006/07/27/no-mars-wont-look-as-big-as-the-moon-in-august/

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για πόσες μέρες θα μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει αυτό το φαινόμενο από την Αθήνα, διότι θα λέιπω εκτός Ελλάδας μέχρι τις 29 Αυγούστου και δυστυχώς εκεί που θα είμαι δεν θα έχω το τηλεσκόπιο μαζί μου. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φυσικά και δε θα μπορείς να το δεις καθώς όπως λέει και η σελίδα που έδωσες αυτό αφορά κάτι που έγινε 4 χρόνια πριν.

 

Επίσης, η εξής φράση:

 

At a modest 75-power magnification Mars will look as large as the full moon to the naked eye

 

που υπάρχει στο περίφημο email (τουλάχιστον στην αγγλική έκδοση) είναι εξόχως παραπλανητική για τους μη γνώστες!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητάω συγνώμη για την απρόσεκτη δημοσίευση, κάτι το οποίο δεν έγινε φυσικά σκόπιμα. Απλά νόμιζα ότι όπως συνέβη το 2003, έτσι κατά κάποιο περίεργο τρόπο θα συνέβαινε και φέτος.

 

Φιλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο το έλεγε στο Mad ](*,) . Τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα πως αυτό δεν ισχύει. Μου είπαν πως θα το αλλάξουν. Μακάρι [-o< .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

εάν ο Άρης ερχόταν ποτέ τόσο κοντά στη Γη ώστε να φαίνεται στο μέγεθος της Σελήνης θα άλλαζε την τροχιά της Γης και θα προκαλούσε ισχυρότατες παλλιροϊκές δυνάμεις. Οι τροχιές των δύο πλανητών είναι αρκετά μακριά η μία από την άλλη. Στην πραγματικότητα αυτό το μήνα ο Άρης βρίσκεται ίσως στην πιο μεγάλη απόσταση από τη Γη, περίπου 385 εκατομμύρια χιλιόμετρα, στην άλλη πλευρά του Ηλιακού μας Συστήματος.

 

Πάντως αν θέλει κάποιος να απολαύσει κάτι πραγματικά όμορφο και σίγουρα αστρονομικό ας ξυπνήσει το πρωί της 27ης Αυγούστου πριν την αυγή και ας κοιτάξει προς την ανατολή. Η Αφροδίτη και ο Κρόνος θα αποζημιώσουν τον παρατηρητή καθώς θα βρίσκονται σε πολύ κοντινή φαινόμενη απόσταση, λιγότερο από μισή μοίρα. Το σκηνικό συμπληρώνει το φόντο της "ροδοδάκτυλης" αυγής.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Τα κιάλια θεωρούνται απαραίτητα, καθώς ο Κρόνος μπορεί με το γυμνό μάτι να μην είναι για αρκετή ώρα ορατός, λόγω του λυκαυγούς.

.doc

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απορώ πάντως πως γίνεται τόσος ντόρος για ένα τόσο ηλίθιο email.

 

Αφού έτσι κι'αλλιώς όλοι όσοι ασχολούνται τακτικά με την παρατηρησιακή ερασιτεχνική αστρονομία (και έχουν τηλεσκόπιο) θα καταλάβουν αμέσως ότι πρόκειται για ανόητη απάτη.

 

Φανταστείτε ότι εμένα μου ήρθε 2-3 φορές και email από τη ΝASA :!: που έλεγε για αυτό το παραπλανητικό μήνυμα... :!:

 

Γιατί όμως τέτοιος ντόρος και μάλιστα από την ΝΑSA;;;

 

 

Ορίστε και ένα από τα email της ΝΑSA που αναφέρονται στο ζήτημα:

 

NASA Science News for August 25, 2006

Contrary to a wide-spread report, Mars will not look as big as the full Moon on August 27th. In fact, the red planet will be nearly invisible to the human eye. There is, however, something real to see on August 27th--a morning alignment of Venus and Saturn.

 

FULL STORY at

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2006/25aug_marshoax.htm?list129338

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωστόσο, αγαπητέ φίλε dimo το μήνυμα της NASA που παραθέτεις επεξηγεί την αβασιμότητα του μηνύματος που κυκλοφόρησε και φυσικά δε συνηγορεί υπέρ της συγκεκριμμένης πρόβλεψης για την εμφάνιση του Άρη.

Αντί αυτού προτείνει για την ίδια ημερομηνία την παρατήρηση της συνόδου του Κρόνου με την Αφροδίτη.

 

Από το ίδιο ακριβώς μήνυμα πήρα τις πληροφορίες που παρέθεσα στην προηγούμενη τοποθέτησή μου.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με κάνει να απορώ είναι γιατί ολόκληρη NASA κάθησε και ασχολήθηκε για να στείλει σειρά ενημερωτικών e-mails σε όλο τον κόσμο τα οποια προειδοποιούν για το παραπλανητικό email.

 

Γιατί τέτοιος ντόρος με ένα μήνυμα που αν όχι όλοι τότε οι περισσότεροι ερασιτέχνες καταλαβαίνουν αμέσως ότι πρόκειται για απάτη;

 

Τι φοβήθηκε η NASA;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των πολιτών σίγουρα δεν έχει αρκετές γνώσεις για να καταλάβει το λάθος. Τα newsletter της NASA έχουν κοινό πολύ πιο ευρύ από αυτούς που θα λέγαμε ότι ξέρουν.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των πολιτών σίγουρα δεν έχει αρκετές γνώσεις για να καταλάβει το λάθος. Τα newsletter της NASA έχουν κοινό πολύ πιο ευρύ από αυτούς που θα λέγαμε ότι ξέρουν.

 

Θα συμφωνήσω. Με έχει εκνευρίσει πολύ η ανόητη συμπεριφορά των δημοσιογράφων που προωθούν οτιδήποτε χωρίς να το διασταυρώσουν! Αυτή η είδηση έχει αναδημοσιευτεί σε πολλές εφημερίδες, δικτυακά portals και κανάλια!!! Είναι απίστευτο! Με έχουν πάρει τηλέφωνο κάμποσοι φίλοι να με ρωτήσουν για το "φαινόμενο"! Φίλοι κάντε ότι μπορείτε, όπου το βλέπετε, στείλτε μια επιστολή, πάρτε τηλέφωνο ή ενημερώστε τον κόσμο για το πως έχουν τα πράγματα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έλαβα απο πολύ κόσμο, έλεγα να το γράψω στο astrovox, αλλα οι διακοπές δεν με άφησαν...Μπράβο που το σκεφτήκατε...

 

 

Αυτός ο ντόρος αποδυκνύει τι μπορεί να καταφέρει ένας μ.......ας στέλνοντας ένα e-mail, που προτρεπει να γίνει forward! Μπορεί να γράψει ότι θέλει, το σίγουρο είναι οτι ο κόσμος θα το χάψει! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
Η φήμη επανήλθε δριμύτερη, τουλάχιστον 3-4 γνωστοί μου το έλαβαν μόλις. Κάνω το θέμα sticky καθώς εκτιμώ ότι σύντομα θα το πάρουν ακόμα περισσότεροι χρήστες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με έχει εκνευρίσει πολύ η ανόητη συμπεριφορά των δημοσιογράφων που προωθούν οτιδήποτε χωρίς να το διασταυρώσουν!

 

Αν θυμάμαι καλά ήταν Νοέμβριος του 2000 (λίγο πριν την εκπνοή της χιλιετηρίδας) και η Αφροδίτη φαινόταν σαν πολύ λαμπρός Αποσπερίτης και κατά την διάρκεια της ημέρας (όπως και τώρα). Τι παρουσίασαν στις ειδήσεις του MEGA; Πήγε συνεργείο σε ορεινό χωριό στην Κρήτη να καταγράψουν το παράξενο φωτεινό άγνωστο ιπτάμενο όχημα (λέμε τώρα) που κινείται, όπως ισχυρίζονταν οι κάτοικοι του χωριού. Και παίρνω τηλέφωνο στο κανάλι και τους έσυρα τα εξ αμάξης. Κι ενώ ο Δ. Σιμόπουλος είχε γράψει άρθρο στα ΝΕΑ τότε για την Αφροδίτη που φαινόταν και την ημέρα. Όντως οι δημοσιογράφοι είναι απίστευτοι.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχαμε και θέμα στο φόρουμ του ΣΦΑΚ ανάμεσα στα άλλα βρήκα και αυτό:

 

http://humbabe.arc.nasa.gov/

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με έχει εκνευρίσει πολύ η ανόητη συμπεριφορά των δημοσιογράφων που προωθούν οτιδήποτε χωρίς να το διασταυρώσουν!

 

Αν θυμάμαι καλά ήταν Νοέμβριος του 2000 (λίγο πριν την εκπνοή της χιλιετηρίδας) και η Αφροδίτη φαινόταν σαν πολύ λαμπρός Αποσπερίτης και κατά την διάρκεια της ημέρας (όπως και τώρα). Τι παρουσίασαν στις ειδήσεις του MEGA; Πήγε συνεργείο σε ορεινό χωριό στην Κρήτη να καταγράψουν το παράξενο φωτεινό άγνωστο ιπτάμενο όχημα (λέμε τώρα) που κινείται, όπως ισχυρίζονταν οι κάτοικοι του χωριού. Και παίρνω τηλέφωνο στο κανάλι και τους έσυρα τα εξ αμάξης. Κι ενώ ο Δ. Σιμόπουλος είχε γράψει άρθρο στα ΝΕΑ τότε για την Αφροδίτη που φαινόταν και την ημέρα. Όντως οι δημοσιογράφοι είναι απίστευτοι.

 

Αν ειναι δυνατον!! :evil: :twisted:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ έλαβα email από φίλους που ρωτούσαν αν αληθεύει το γνωστό spam mail ... τετραετιίας για τον Άρη #-o
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το έλαβα κι εγώ και μας το κολλήσανε και σε άλλο forum στις Ανακοινώσεις... Απλώς ως Moderator εκεί το κατέβασα και εξήγησα τους λόγους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τέτοια διάδοση, στην εποχή μας, πρέπει κάθε τόσο να ασχολούμαστε με τη μ.......α που σκέφτηκε κάποιος και τους δημοσιογράφους της πεντάρας που την αναπαράγουν.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Όσο αναφορά για το θέμα αυτό, το ανέφεραν προχθές στο κανάλι ALPHA στην εκπομπή ''tv τιγκλον'', λες και ηρθε η συντέλεια του κόσμου! ](*,) ](*,) Δεν το παρακολούθησα εγώ αλλά η μητέρα μου το ανέφερε!Έλεος!!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ούτε καν θα έπρεπε να αναφέρουμε αυτή την αήδία....

 

:roll: μου είχε έρθει πάρα πολύ καιρό πριν διάβασα 2 γραμμές και το έστειλα στον κάδο...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως οι πιο πολλοί με ρώτησαν σχετικά για αυτό το δήθεν φαινόμενο..και με κατηγορούσαν κιόλας που δεν το ήξερα επειδή ασχολούμαι με την Αστρονομία...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! :evil:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αναμετάδοση αυτής της παρλαπίπας από μεγάλα κανάλια και ειδησεογραφικά κανάλια, αποκαλύπτει με τον καλύτερο τρόπο το μαθησιακό αλλά και συνειδησιακό επίπεδο αυτών που εργάζονται εκεί (αυτούς δηλαδή που τρώμε στη μάπα κάθε μέρα, όσοι από εμάς κάνουμε το λάθος να παρακολουθούμε τηλεόραση).

 

Πάντως το ζήτημα της μετάδοσης ιντερνετο-αρλουμπολογιών από (γκουχ - γκουχ) έγκυρους δημοσιογράφους, έχει και την αστεία πλευρά. Πριν κανά δυο χρόνια, είχε κυκλοφορήσει ένα σπαμ που έλεγε πως η κατάποση σπέρματος κατά τη διάρκεια του στοματικού έρωτα κάνει καλό στις γυναίκες κ.ο.κ. Το πήρε λοιπόν ο γνωστός δημοσιογράφος για θέματα υγείας του Αλτερ κ. Λεωνίδας Καλυδώνης (ή κάπως έτσι) και το έκανε πρώτο θέμα στα δελτία των 08,30!

 

Ελα μου όμως που μετά από λίγες ημέρες αποκαλύψθηκε πως ήταν μούφα! Πηγαίνει λοιπόν μια κάμερα και περιμένει τον κ. Λεωνίδα στο πάρκιν και τον μαρκάρει στενά για να δώσει μια απάντηση σχετικά. Και τι είπε ο άπαιχτος τύπος; Πως μπορεί να ήταν φυσικά μούφα, αλλά για τουλάχιστο ορισμένες ημέρες που διήρκησε η αναμετάδοση της μούφας ...πολύ άνδρες έγιναν ιδιαίτερα ευτυχισμένοι!!!!!

 

\:D/

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης