Jump to content

ALDEBARAN(ΕΡΥΘΡΟΣ ΥΠΕΡΓΙΓΑΝΤΑΣ)


george12

ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΝΙΤ412 ΣΕ 800ΑΡΙ ΦΙΛΜ.ΗΜΕΡΑ 22/10/05 ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΑ.ΩΡΑ 3:00 ΠΕΡΙΠΟΥ.30SECOND ΕΚΘΕΣΗ.ΣΤΑ ΑΚΡΑ Η ΦΩΥΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΧΡΩΜΑ.ΓΙΑΤΙ?ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

From the category:

Υπόλοιπα Deep Sky

· 379 images
  • 379 images
  • 1001 σχόλια εικόνας

Photo Information




Προτεινόμενα σχόλια

Σταύρο, ο Γιώργης είναι ΦΟΒΕΡΟ παιδί και ένας απο τους ΝΕΑΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ(ισως ο νεαρότερος!) ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!!!!

Γι αυτό και ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

Κάποτε θα μας κάνει όλους πολυ περήφανους!!!

Οσο για το ερώτημα που έθεσε θα το μετατρέψω σε δημοσίευση-συζήτηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιώργο, μπράβο για μια ακόμη φορά!

Σταύρο, συγνώμη, αλλά δε συμφωνώ καθόλου με την άποψη σου.

Εγώ δε βρίσκω καθόλου λογικό το να πρέπει να περιμένουμε να παραμείνει μια εικόνα πρώτη όταν έχουμε φωτογραφίες έτοιμες για δημοσίευση.

Το καλύτερο θα ήταν επιτέλους να καταργηθεί η μέτρηση θέασης γιατί δημιουργεί ανταγωνιστικές τάσεις χωρίς κανένα λόγο. Τα σχόλια μόνο αρκούν.

Και μια υψηλή τιμή θέασης δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερη φωτό.

Σήμερα δημοσιεύτηκαν πολλές φωτογραφίες. Αλοίμονο αν ο καθένας περίμενε μεγάλο χρόνο για να ανεβάσει τις δικές του.

Άσε που το Σαββατοκύριακο δεν έχει καθόλου υψηλή θέαση, οπότε είναι ανώφελο να παραμένει μια φωτό πρώτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλε maxplanck

 

Εγώ δεν είπα τίποτε περί Γιώργου ότι είναι κακό παιδί.

Προσθεού πια αυτές οι παρεξηγήσεις!!!

 

Ας ηρεμίσουμε λιγάκι όλοι μας.

 

Και στο κάτω κάτω αυτό που κάνω και εγώ το να σπουδάζω Αστοφυσική και αργότερα για την ΝΑΣΑ ισως θα βάλω και την Ελληνική σημαία στο ISS

 

Αυτό είναι το όνειρό μου πρώτα ο Θεός.

 

Φυσικά χαίρομαι πάρα πολύ που το παιδί είναι τόσο νέο και βγάζει τόσο καλές φωτογραφίες.

 

Και πάλι δινώ τα συνκχαριτηριά μου :-)

 

Το μόνο που είπα είναι ότι θα είναι καλό να περιμένουμε λίγο πριν δημοσιεύουμε νέα Foto.

 

Εδώ δεν είναι θέμα "αγάπης" αλλα θέμα κανόνων που θα πρέπει ΟΛΟΙ να ακολουθούμε .

 

Οπως έτοιχε και σε εμένα την πρώτη φορά μώλις πρωτομπήκα στο Astrovox.

 

Καταλάθος κάποιες απο τις Fotos μου δεν είχαν καθόλου Αστρονομικό Ενδιαφέρον.

 

Αλλα τι να γίνει?

 

Φιλικά,

Σταύρος Μ

Σύνδεσμος για σχόλιο

Εγώ νομίζω ότι είναι λογικό να περιμένουμε τουλάχιστον μία ώρα.

Ετσι δίνουμε την ευκαιρία σε όλους να δημοσιέυσουν κάποιες φωτογραφίες σαν πρωτοσέλιδο.

Ετσι τουλάχιστον είναι το σωστό.

 

Δεν ξέρω τι γνώμη έχει και ο Πρόεδρος του Astrovox κ. Ανδρέας Παπαλάμπρου.

 

Φιλικά,

 

Σταύρος Μ

Σύνδεσμος για σχόλιο

Και δηλαδή για να καταλάβω όταν υπάρχει συνέδριο Αστρονομίας βγάζετε όλοι τα αποθημένα σας μόλις βρεθείτε όλοι μαζί?

 

Γιατί πραγματικά υπάρχει μεγάλη ένταση εδώ γύρω!!

 

Λοιπόν ας σταματείσουμε να μιλάμε ετσι και ας κάνουμε έργο.

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό προσπαθώ να κάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο

"Σταύρο, ο Γιώργης είναι ΦΟΒΕΡΟ παιδί και ένας απο τους ΝΕΑΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ(ισως ο νεαρότερος!) ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!!!!

Γι αυτό και ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

Κάποτε θα μας κάνει όλους πολυ περήφανους!!!"

O άνωθι παρατιθέμενος ΛΟΓΟΣ εμπεριέχει πληροφορίας και βρίθει αισθημάτων αγάπης και εκτιμήσεως δια τον Γεώργιον.

Αδυνατεί δε πλήρως να λειτουργήσει ως γεννήτωρ οιασδήποτε μορφής εντάσεως.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σταύρο, νομίζω ότι θα 'πρεπε εσύ πρώτος να ρίξεις λίγο τους τόνους. Δε σε καταδιώκει κανείς, ούτε υπάρχει καμία ένταση.

Και οι πολλές αναφορές σου στη NASA ίσως προκαλούν από τη στιγμή που δεν έχεις επίσημη συνεργασία.

Και δεν είναι σωστό να προσβάλλεις τα μέλη του Άστροβοξ με φράσεις του στυλ "βγάζετε τα απωθημένα σας" κ.λ.π.

Για το έργο συμφωνώ, αλλά βλέπω μόνο κορώνες...

Και το θέμα είναι το πρωτοσέλιδο?

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιωργακι,

 

Χαιρομαι που σε βλεπω στην παρεα μας!

 

Οσον αφορα το προβλημα που περιγραφεις οπου η μια πλευρα ειναι καταμαυτη και η αλλη εχει ενδειξης φωτος, πιστευω να ειναι το γνωστο "light gradient" οπου μια/καποια πηγη φωτος επιρεαζει το πεδιο φωτογραφησης.

 

Προχωρα το εργο σου ... δεν πιστευω να το μετανιωσεις με τιποτα!

 

Τα λεμε απο κοντα και στο βουνο καποιο βραδυ ....

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Βλέπω ότι εισεις ειστε μόνο κορόνες

 

Και επήσεις βλέπω μόνο λόγια παρα πράξεις

 

Εγώ βλέπω το βάθος της επιστήμης και όχι απλα τις εντυποσιακές φοτογραφίες που δεν κάνουν τον επιστήμονα.

 

Γι'αυτό είμαι και εδώ τόσο μακρια απο το σπίτι μου.

Αυτό που κάνω θέλει γερά κότσια. Και γερές γνώσεις.

 

Εσεις νομίζετε ότι οι επιστημονες ασχολουνται μονο με οραια χρωματα και φωτογραφίες. Αλλα αυτο είσαι πολυ μακρια εκ τις Αληθείας

 

Θα έχω όλο τον χρόνο στην ζωή μου να τραβήξω "ωραιες" φωτογραφίες...

 

Είναι φυσικό να μην δουλέυω για την ΝΑΣΑ μιας και δεν έχω πάρει το πτυχίο μου ακόμα.

 

Αλλα πλησιάζει πάρα πολύ σύντομα.

Ως τότε καλο θα είναι να κοιτάτε τους εαυτούς σας παρά να κρητικάρετε το τί κάνουν οι άλλοι.

 

Είναι κάτι που ούτε η Θρησκεία μας το καταδέχεται

Σύνδεσμος για σχόλιο

Βλέπω ότι το μόνο άτομο το οποιο ασχολείται πραγματικά με την Αστροφωτογραφία είναι ο φίλος, Αντωνης.

 

Που πραγματικά ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟ

 

και άν θυμαμαι καλά μία απο τις φωτογραφίες του είχαι μπει ως προτοσέλιδο στο site της NASA.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σταυρο,

 

Ειπε κανεις εδω οτι το παιζει επιστημονας με τις φωτογραφιες του; Πως εβγαλες ενα τετοιο συμπερασμα;

 

Εσυ αν βλεπεις "το βάθος της επιστήμης" ειναι ΕΠΕΙΔΗ σπουδαζεις εκει την επιστημη και τιποτα αλλο. Εμεις "σπουδαζουμε" φωτογραφηση και για αυτο τον λογω βλεπουμε "τις εντυποσιακές φοτογραφίες" μας.

 

Και κατι αλλο, δεν πιστευω να χρειαζεται να μας υπενθυμιζεις για τη ΝΑΣΑ ασταματητα με καθε δευτερη σου λεξη. Οπως λενε και οι Αμερικανοι: "If I could have a cent for every time I have heard you mention NASA"!

 

Φιλικοτατα,

 

Αντωνης

(Σπουδαστης φωτογραφησης).

Σύνδεσμος για σχόλιο

Νομίζω Σταύρο ότι πραγματικά το παρατράβηξες.

Εδώ είναι χώρος αστροφωτογραφίας και όχι αστροφυσικής.

Ήμαστε ερασιτέχνες και θα πρέπει να το σέβεσαι αυτό χωρίς να προσπαθείς να μας μειώσεις.

Αν θέλεις να κάνεις επίδειξη μπορείς να το κάνεις με τις φωτογραφίες σου και μόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σταυρος: Βλέπω ότι το μόνο άτομο το οποιο ασχολείται πραγματικά με την Αστροφωτογραφία είναι ο φίλος, Αντωνης.

 

Αντωνης: Με στενοχωρεις με τετοιες κουβεντες! Ο καθενας κανει οτι μπορει και οποτε μπορει!

 

Σταυρο: Που πραγματικά ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟ

 

Αντωνης: Σε ευχαριστω αλλα ο καθενας εχει το δικο του εργο!

 

Σταυρος: και άν θυμαμαι καλά μία απο τις φωτογραφίες του είχαι μπει ως προτοσέλιδο στο site της NASA.

 

Αντωνης: Δεν ειναι μια αλλα πεντε ... τελως παντων, αυτο δεν μειωνει τις προσπαθειες του καθενος εδω στην παρεα μας. Η προσπαθεια εχει πολυ μεγαλυτερη αξια και απο το αποτελεσμα !

Σύνδεσμος για σχόλιο

τα συγχαρητηρια μου στον μικρο μας αστροφωτογραφο!..

πολυ ωραια φωτο!αντε σιγα σιγα κ μεις οι μεγαλυτεροι να μαθαινουμε γτ μειναμε πισω..

 

-----------------------------------------------------------------

 

για το αλλο θεμα ακομα δν θα πω τπτ...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σήμερα 23/10 είχαμε γύρω στις 20 φωτογραφίες που δημοσιεύτηκαν. Οπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο να τεθεί κάποιου είδους περιορισμός στη δημοσίευση φωτογραφιών.

 

Σταύρο, επικαλείσαι κανόνες που δεν υπάρχουν. Σε πρόσφατο θέμα είχα γράψει την άποψή μου:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=9207

Στο θέμα αυτό είχες γράψει και εσύ και άρα προφανώς το είχες υπόψη σου. Συνεπώς δημιουργείς ένα θέμα από το τίποτα για κάτι που είχε ήδη απαντηθεί. Οπως βλέπεις είχα πει ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στη δημοσίευση φωτογραφιών.

 

Θα σε παρακαλούσα επίσης να σταματήσεις να προσβάλεις τα υπόλοιπα μέλη του AstroVox. Κάποια από τα πράγματα που έγραψες ήταν πραγματικά απαράδεκτα και θα πρέπει να ανακαλέσεις. Σε αυτό το forum ο σεβασμός κερδίζεται με τα γραφόμενα του καθενός και τη συμπεριφορά του. Οποιος και αν είσαι και ό,τι και αν κάνεις, έχεις δεν έχεις σχέση με τη ΝΑΣΑ δε μας ενδιαφέρει από τη στιγμή που προσβάλεις τα μέλη του forum.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης