Jump to content

Dolhpin Nebula In Cygnus Revisited


raxxla

Επειδή δέχθηκα ασύστολες κατηγορίες και λασπολογία πως δεν βγάζω χρώμα.

Επειδή φάγαμε μια νύχτα στον Πάρνωνα που δεν πρέπει να πάει χαμένη.

Επειδή θέλω να "κλείσω" με αυτό το θηλαστικό γιατί θα με τρώει πως το παράτησα.

 

Αποφάσισα να ανακατέψω ότι είχα από το IC1318a και να βγάλω κάτι. Ιδού.

 

NP101is + QHY9

181 min ΗαLRGB (80:17.5:25:25:33.5)

 

Όλα τα data είναι φρέσκα, τα παλιά από Κορυδαλλό στα σκουπίδια...

 

Από την πολύ ωραία βραδυά (Πάρνων Ιούνιος 2010) με τους Αντώνη-Σταμάτη-Άγγελο, στο επανειδείν!


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

δελφινιιιιι δελφινααακιιιιιιιι....πααααααμεε πιο γρηηηηγοοοορααααα παμεεεεε πιοοο γρηηηγοοοραααααααααααααα.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τα παραπανω λογια σου :roll:

Οπως και να εχει ωραιο αυτο το ροζοκοκκινο χτυπαει φοβερα μπραβο Ηλια 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Φίλε Ηλία,εγώ σας φέρνω κοντά στη ζέστη και το φως του πιο κοντινού μας άστρου....και εσύ και τα άλλα παιδιά .... το αμυδρό φως του Σύμπαντος... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Λοιπον θα σε συγχωρισουμε για λιγο, περνεις αναβολη γκρινιας :twisted:

Αλλα την επομενη Ηα με τον κηδεμονα σου :lol:

 

(Γαμωτι, ψαχνω να την βρω και δεν την βρισκω. Θα κανω plate solving μου φενεται :roll: Τον ξετιναξατε τον Κυκνο μωρε :shock: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία, η εικόνα σου αυτή αποτελεί ορόσημο που μας δείχνει πια ότι η ερασιτεχνική αστρονομία (αστροφωτογραφία) δεν αποτελεί εμπόδιο μέσα στην πόλη. Αποτελεί μια προσωπική σου επιτυχία με πολλά μηνύματα σε όλους τους ερασιτέχνες και τους παθιασμένους κυνηγούς φωτονίων! Πραγματικά δεν υπάρχει πια δικαιολογία "έχω φωτορύπανση και δεν μπορώ να φωτογραφήσω τίποτα, τα παρατάω". Καταπληκτικός, τα κατάφερες!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Να'στε καλά όλοι, σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας!

Γιώργο όντως, υπάρχει θόρυβος που προήλθε από την προσπάθεια μου να "φέρω" το χρώμα και δεν έχω ακόμη αρκετή εμπειρία σε αυτό.

Αντώνη, θα ήθελα πολύ να είναι η πραγματικότητα όπως την περιγράφεις, ακόμη όμως δεν είναι. Οι λήψεις που είχα κάνει από την Κορυδαλλό δεν χρησιμοποιήθηκαν, θα χρειαζόμουν πολύ περισσότερο χρόνο και δεν ξέρω πως να πάρω το χρώμα σωστά από την πόλη. Από την άλλη η κατασκευή όλο και καλύτερων φίλτρων μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι και, ποιος ξέρει, ίσως σύντομα να κάνουμε παρόμοια πράγματα από το μπαλκόνι μας!

 

Καλή συνέχεια σε όλους! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης