Jump to content

Μ45 Πλειάδες



Πρώτο φως για την Canon EOS 350D DIGITAL

Η φωτογραφία αποτελεί κομμάτι της αρχικής στην οποία έγινε επεξεργασία με το iris και το photoshop.

Ημερομηνία: 21/11/2005 10:20:38 μμ

bulb: 345sec

ISO: 800

Τηλεσκόπιο: Celestron Advansed 6'' N f/5

Προσπάθεια οδήγησης με DSI σε 60mm διοπτρικό

Gentsidis Anastasios


From the category:

Σμήνη

· 931 images
  • 931 images
  • 3496 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Τα spikes δημιουργούνται πιθανότατα λόγω της βάσης του δευτερεύοντος κατόπτρου.

Για την οδήγηση τα πράγματα περιπλέκονται. Έχω κατασκευάσει ένα κυκλωματάκι με το οποίο γίνεται εξομοίωση του LX200 και τουλάχιστον θεωρητικά μπορεί κανείς να κάνει autoguiding με την DSI. Απ΄ότι φαίνεται αυτό αν και έγινε έχω τώρα άλλο πρόβλημα, το βάρος. Έχω βάλει πάνω στα κολάρα του Νευτώνιου ένα δευτερο διοπτρικό 60mm f/12 και την SLR. Συνυπολογίστε και το βάρος της DSI στην ΕQ3 και θα καταλάβετε. Ο ένας άξονας N/S αργεί πολύ να ανταποκριθεί και γι'αυτό δεν πετυχαίνει ούτε το autoguiding ούτε το manual guiding. Για manual guiding έχω φτιάξει και ένα προγραμματάκi στόχο με flash σαν αυτό του Andy's Shot Glass. Παλιότερα έβγαζα σχετικά καλές φωτογραφίες χωρίς καν οδήγηση. Τώρα θέλει λίγο ψάξιμο. Έχετε καμιά ιδέα;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλε Τάσο

Στη θέση σου δε θα στήριζα το 60mm πάνω στα κολάρα αλλά θα το τοποθετουσα δίπλα χρησιμοποιώντας το πιατάκι της VIXEN (ή κάποια ιδιοκατασκευή!)

Είναι ο τρόπος στήριξης που χρησιμοποίησα προσωπικά και είδα μεγάλη διαφορά!Απαραίτητη πάντως προυπόθεση για να δουλέψει το autoguide είναι το τέλειο ζύγισμα του τηλεσκοπείου.Για τον άξονα N/S τώρα , με καλή πολική ευθ/ση,

το πρόγραμμα θα διορθώνεισχετικά σπανια.

Αναφέρεις όμως οτι δυσκολευεσαι και στο manual guide!

Δε στέλνεις καμμία φωτό να δουμε το συνολικό φωτογραφικό setup σου???

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης