Jump to content

Ic1318a - Κύκνος [Sadr Area]


raxxla

Άλλο ένα "μπάλωμα" καλοκαιρινών fits που είχαν μείνει στο δίσκο μέχρι να μάθω κανα-δυο κόλπα για ΗαLRGB επεξεργασία. Το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από την αρχική μου έκδοση που ευτυχώς ποτέ δεν είδατε :) :) αλλά παρόλα αυτά έχω μέλλον μπροστά μου στο συγκεκριμένο είδος σύνθεσης.

 

NP101is f/5.4 + Focusmaster

QHY9

Baader HaLRGB filters

L:30m, Ηα:30m, R:600s, G:600s, B:750s

 

Τοποθεσία : (this is) ΠΑΧΤΟΥΡΙΙΙΙ !!! (η πεθερά μου που νόμιζε πως παγώνω και ταλαιπωρούμαι νυχτιάτικα στην αυλή της μου έφερε έξω τσάι και κουλουράκια, δεν θα το ξεχάσω ρε παιδιά!!!!)


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας




Προτεινόμενα σχόλια

Τί νά πούμε εδώ;

Φανταστική λήψη, κορυφαία επεξεργασία καί τό τέλειο image scale!

 

Εύγε!

 

Είδες τί κάνεις εάν έχης καλή πεθερά. :wink: :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ε ρε πεδιο αυτα ειναι με εχεις κολλησει και εμενα και μου αρεσουν τα πεδια.

Ωραια επεξεργασια Ηλια μπραβο.

 

Υ.γ.Αυτα τα κοκκινα τριπλα Pixel τι ειναι ;

Ειχε καναν predator εκει κοντα :wink: http://img.photobucket.com/albums/v438/SwatZeR/P1_Screenshots/Predator_38.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φανταστική φωτό. Πολύ ατμοσφαιρική! Όντως το άτιμο το Ηα είναι άλλο πράμα. Κανένα σχόλιο για την επεξεργασία, είναι απλά τέλεια :wink:

 

Ηλία για ακόμα μια φορά συγχαρητήρια :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Captain , άψογη χρωματική απόδοση και επεξεργασία :!:

Θυμάμαι την δικιά μου το καλοκαίρι που είχε βγει κατακόκκινη λες και δεν είχε καθόλου rgb. Θα πρέπει να κανονίσουμε το καλοκαίρι να τον κάνουμε ένα μωσαϊκό , η περιοχή γύρω από τον Sadr είναι τεράστια και πολύ όμορφη !

Gamma Cygni Nebula (H-Alpha)

 

Τις κόκκινες πατούσες της έβαλες για ψηφιακή υπογραφή; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αμαν δουλεμα με τις πατουσες ! :lol:

Βρε σεις, αφηστε τον ανθρωπο ησυχο, μια χαρα του βγηκε, ολο με ζουμ τις βλεπετε; μισοκλειστε λιγο τα ματια και δειτε και το συνολο :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο

ωραία το έχεις αποδόσει Λιάκο μου. Συγχαρητήρια!

 

Υ.Γ. Μου έρχετε να βγάλω τα κοντομάνικα απο τη ντουλάπα τελευταία με τις φωτογραφίες σου. :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πανδαισία αστέρων μέσα σε έντονο υδρογόνο και το λαμπρό άστρο στα δεξιά να κυριαρχεί. Σκηνικό επαγγελματικής αστρονομικής απεικόνισης. Είσαι σπουδαίος.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ!! :P

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε παιδιά, την είχα στα αζήτητα γιατί δεν μου "έβγαινε" με τίποτα...!

Όσοι με γνωρίζετε από παλιά θα ξέρετε καλά πόσο πολύ μου αρέσει η συγεκκριμένη περιοχή ο οποία και έχει άπειρο ψωμί!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης