Jump to content

M16 - Eagle Nebula


raxxla

Αφού δε φωτογραφίζουμε που δε φωτογραφίζουμε, να τελειώσουμε ότι έχει μείνει από το καλοκαίρι..

 

M16 - Eagle Nebula ή γνωστότερα The Pillars of Creation.

 

Δεν χρειάζονται περαιτέρω σχόλια, η εικόνα αυτή είναι για μένα η πιο δυνατή σε ενέργεια και μυστήριο που έχει βγει ποτέ από το Hubble, όταν την πρωτοείδα σε εξώφυλλο του Astronomy (αν θυμάμαι καλά) την δεκαετία του '90 εκτόξευσε τη φαντασία μου στο άπειρο και ακόμη και σήμερα όποτε την βλέπω κυριολεκτικά με ταξιδεύει..

 

NP101is, QHY9m

Hα-LRGB : 45min L, 15min R, 15min G, 20min B, 70min Hα

(έγινε κάμποσο crop γύρω-γύρω λόγω μεγέθους αρχείου)

 

Λήψεις από Χαϊδάρι και Παχτούρι (α ρε χωριουδάρα :)


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Καλησπέρα Ηλία.

Και εγώ όταν πρωτοείδα τα Pillars of creation ένιωσα ένα είδος μαγείας.Ήταν απο τα πρώτα αντικείμενα που έκανα με το 14άρι του φίλου μου Δημήτρη.

Ωραία εικόνα, μπράβο. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πραγματικά εκπληκτική η φωτογραφία!

Έχεις γράψει φοβερή λεπτομέρεια και χάνομαι μέσα της όταν την κοιτώ!

 

Συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Captain πολύ ωραία εικόνα. Παρόλο που το κόκκινο κυριαρχεί στην φώτο, εσύ κατάφερες και ανέδειξες τέλεια και όλα τα άλλα χρώματα ! Από τις καλύτερες rgb ευρύ πεδίου που έχω δει.!

 

Όσο αφορά τον στόχο η μαγεία του είναι το ότι ξέρουμε ότι οι στήλες τις δημιουργίας δεν υπάρχουν εδώ και μερικές χιλιάδες χρόνια !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ναι, τα Pillars of Creation μας εχουν εμπνευσει ολους μας.

Ποιος θα στο ελεγε πριν απο μερικά χρόνια ομως οτι θα μπορουσες να βγαλεις και εσυ τετοια φωτο ; :wink:

Μπραβο Ηλία, απλά μπραβο.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας :D

 

Να σημειώσω ότι η στην επεξεργασία πολλές φορές παρασυρόμαστε από αυτό που μας δείχνει η εκάστοτε οθόνη η οποία αν δεν είναι καλά ρυθμισμένη (π.χ. η δική μου) το αποτέλεσμα μπορεί να φαίνεται πολύ διαφορετικό στον καθένα, αυτός ο πονοκέφαλος με ταλαιπωρεί εδώ και πολύ καιρό :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης