Jump to content

Μ51 ( test)


premier

Στήριξη : Takahashi : EM-200

Οπτικός σωλήνας : Celeston SC 9.25 με focal reducer 6.3

Οδήγηση : finder scope 9X 50

Κάμερα : Atik 16hr

Oδηγητική κάμερα : Allccd

Astroart

Image scale : 0.89 arcsec/pixel

Εκθέσεις : 66 Χ 2 λεπτά

Flats : 20 X 2.5 sec

Darks : 20 X 120 sec

Bias: 20 X0 sec

Flat darks : 20 X 2.5 sec

Τόπος: 5χμ. από το κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι το αποτέλεσμα της πρώτης σοβαρής προσπάθειας να χρησιμοποιήσω το SC 9.25 για βαθύ ουρανό . Δυστυχώς από τη πρώτη στιγμή φάνηκαν οι μεγάλες δυσκολίες. Η πιο σημαντική είναι το differential flexure. Το σύστημα δεν αντέχει περισσότερες από δίλεπτες εκθέσες με οδήγηση. Νομίζω πως η λύση ειναι η αγορά kai τοποθέτηση ενός offaxis guider( TS 9mm). Φυσικά δεν γνωρίζω, αν κι εκεί θα προκύψουν δυσκολίες. Εύρεση κατάλληλου αστέρα οδήγησης κλπ. Από την άλλη μεριά η έντονη φωτορύπανση είναι αποκαρδιωτικός παράγοντας . Σίγουρα χρειάζονται για τετοιους στόχους περισσότερες εκθέσεις.


From the category:

Γαλαξίες

· 2169 images
  • 2169 images
  • 10311 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία η πρώτη προσπάθεια! Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ ένα C11 και έφαγα πολύ χρόνο με οδηγητικά, δαχτυλίδια κλπ, τελικά κατέληξα στον off axis που έχεις στα σχέδιά σου. Αρχικά χρησιμοποίησα μια QHY5 και αφού παιδεύτηκα λίγο καιρό για να βρώ αστέρι κλπ κατέληξα σε ένα Meade DSI II pro και ...είδα το φως το αληθινό: Από τότε δεν έχει χρειαστεί ούτε μια φορά να μετακινήσω το πρίσμα και πάντα επιλέγω από κάποια αστέρια που έχω στο FOV της κάμερας.

10λεπτες λήψεις:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=13881

και 15λεπτες:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12996

Και στις δύο περιπτώσεις, με πρόχειρη πολική και χωρίς να έχει πεταχτεί ούτε ένα frame.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο

ο OAG αξιζει - τελεία. Οτι προβλήματα και αν συναντισεις θα σου αποδωσει τα 10πλασια. Αλλα οπως ειπε και ο Ηλιας θελει καλη οδηγητικη.

Και με τον συνδιασμο εξοπλισμου σου (που σκοτωνει) ειναι κριμα να μην μπορεις να πας πανω απο 2λεπτες. Καλή συνεχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σας. Μάλλον θα καταλήξω στην αγορά ενός OAG. Η TS έχει δυο μοντέλα: ένα στα 9mm και ένα στα 27mm. Ποιο κατά τη γνώμη σας πρέπει να επιλέξω;Θα ήθελα να το χρησιμοποιώ ετός από το Celestron SC 9.25 και στο νευτώνιο Vixen R200ss αλλα και στα διοπτρικά S/W ed 80 όπως και στο takahashi FC 60S.

 

Σας ευχαριστώ

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
στα reviews εξοπλισμού υπάρχει παρουσίαση για το 9mm εγω εχω τον 27mm oag που δίνει την δυνατίτητα να περιστρέψεις το πρίσμα και να διαλέψεις ευκολότερα αστέρι αλλά θα πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο backfocus. πάντως όποιον και να πάρεις δεν θα το μετανοιώσεις
Σύνδεσμος για σχόλιο

Για τους χρόνους αυτούς πολύ καλή.

Με τον OAG θα δης διαφορά σίγουρα.

Όσο για τον οδηγητικό αστέρα, μην πας ψάχνοντας. Να γνωρίζης πάντα πριν ξεκινήσης

την φωτογράφηση ποιόν οδηγητικό αστέρα θα χρησιμοποιήσης. Το TheSky6 είναι

τέλειο για αυτήν την δουλειά. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Άρη στο 9.25 δεν θα έχεις πρόβλημα ότι και να επιλέξεις, αλλά τα διοπτρικά και ειδικότερα το vixen είναι λίγο ...επίφοβα. Στη θέση σου θα επέλεγα τον πιο λεπτό (9μμ) για να είμαι πιο σίγουρος. Η TS τον έχει σίγουρα υπερ- τιμολογήσει, αλλά από την άλλη τη δουλειά του θα την κάνει και μάλιστα καλά.

Να προσθέσω ότι χρησιμοποιώντας τον συγκεκριμένο στον 11άρι μου με τον F/R 0.63X και σε ένα ED80 δεν έχει χρειαστεί ποτέ να αλλάξω σημείο εστίασης στην οδηγητική (δεν είναι ακριβώς, αλλά δουλεύει μια χαρά). Με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, μην παραβλέψεις το θέμα κάμερα οδήγησης: CMOS τύπου QHY5/Orion κλπ είναι εγγύηση εκνευρισμού και τελικά πιθανής αποτυχίας... Ένα ταπεινό DSI I ή II pro είναι προτιμότερο, απείρως πιο ευαίσθητο και φθηνότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αναπόφευκτη λοιπόν η αγορά ενός OAG. Πραγματικά η TS τον έχει υπερτιμολογημένο.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης