Jump to content

Το νέο μου Set-up


sheliak

Μετά από πολύ καιρό το νέο set-up αστροφωτογράφισης είναι έτοιμο. Μου πήρε συνολικά 3+ μήνες για να το στήσω και όλα τα επιμέρους εξαρτήματα του, εκτός από τους φακούς είναι ιδιοκατασκευές. Το νέο set-up απαρτίζεται από τα εξής:

 

-Φακός canon 300mm f/4 fd μαζί με μηχανισμό εστίασης με μοτέρ

 

-Φακός canon 200mm f/4 fd για οδήγηση με την meade dsi 2

 

-Τροποποιημένο ts filter drawer 2'' για εναλλαγή φίλτρων

 

-Πλάκες και δαχτυλίδια στήριξης

 

Μου μένει η συναρμολόγηση των dew heaters και όλα έτοιμα.

 

Τους φακούς τους αγόρασα από ebay.

 

Κάποια στιγμή θα παρουσιάσω το project αναλυτικότερα και με περισσότερες φωτογραφίες. Προς το παρόν μια ενδεικτική φωτογραφία του συστήματος.


From the category:

Τηλεσκόπια και Εξοπλισμός

· 480 images
  • 480 images
  • 1108 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραίο το νέο setup Σταμάτη καλορίζικο!

 

Και ναι θα είναι πολύ ενδιαφέρον να μας παρουσιάσεις το project. Αναμένουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καλοριζικα και καλοταξιδα. Με περισσοτερο χρονο να βλεπουν ουρανο!! Δωσε λεπτομερεις, με ενδιαφερει πως χειριστηκες το backfocus με τον FD, πρεπει να εισαι οριακά
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

 

Σύντομα θα το παρουσιάσω εκτενέστερα.. Πάντως είμαι ικανοποιημένος παρότι είχε πολύ δουλειά και αρκετό ψάξιμο το όλο εγχείρημα..!

 

Γιάννη όντως το back focus ειναι το μεγαλύτερο θέμα με αυτούς τους φακούς.. Ειδικά εάν θέλει κανείς να παρεμβάλει φίλτρα και να παίξει με αλλαγές φίλτρων.. Ηταν το σημείο που με κούρασε περισσότερο απ'όλα. Oμως κατέληξα σε μία πολύ απλή λύση χρησιμοποιώντας ενα ''πειραγμένο'' filter drawer της TS και κομμάτια απο έναν αντάπτορα για φακούς FD που βρήκα στο ebay. O τρόπος αυτός μου έδωσε μαλιστα ''αέρα'' 2mm στο backfocus κατι που με διευκόλυνε στην εστίαση...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης