Jump to content

Simeis 147 Sh2 240


DEEPSKY

Jupiter 200 lens with QHY-9M ccd camera Eq5 βάση.

Ha 6nm:13x 1200 sec,R 3X180,G 7X180,B 8X180.

Το χρώμα είναι λίγο προβληματικό αλλά δεν αντέχω άλλο να περιμένω για καλύτερο.Πάμε γ'άλλα...


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ευχαριστώ παιδιά.Σταύρο αν εννοείς το κόκκινο στο background με παραξένεψε και εμένα, όταν όμως είδα μία φώτο με ευρύτερο πεδίο ανακάλυψα ότι υπάρχει γύρω γύρω αμυδρό ιονισμένο υδρογόνο και έτσι το άφησα. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ομορφο πεδιο Καλλία και ηρωικό αποτελεσμα.

 

[gkrinia] ΑΛΛΑ, εχεις κανει clip στο κοκκινο (φοβηθηκες τον θορυβο στο κοκκινο στο background ; ) και δεν εχεις ισορροπισει εντελως με τα αλλα χρωματα, και σαν αποτελεσμα την εχεις σκοτηνιάσει και δεν εχεις βγαλει εξω πληροφορια που ειναι εκει [/gkrinia]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιάννη το χρωματικό αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί ούτε εμένα.Το RGB είναι μόνον αστέρια και καθόλου νεφέλωμα.Το κόκκινο είναι ελάχιστο,το δε πράσινο ήταν άθλιο.Τα κίτρινα αστέρια δεν υπάρχουν σχεδόν. Το κόκκινο, όσον αφορά το νεφέλωμα, είναι αποκλειστικά από το υδρογόνο γι'αυτό και το DSLR ''like'' αποτέλεσμα.Δεν έχω όμως κουράγιο να ασχοληθώ άλλο.Ίσως του χρόνου και από καλό ουρανό να βγάλω νέο RGB. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Καλλία ωραία αποτέλεσμα σε έναν δύσκολο στόχο. Σίγουρα ήθελε περισσότερες και καλύτερες λήψεις αλλά και αυτό που έβγαλες με τετοιο βροχερό χειμώνα είναι ηρωικό.

Παρόλα αυτά με λιγο πιο προσεγμένη επεξεργασία βγαίνει και καλύτερο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καλλία, και μόνο που το βάρεσες το άτιμο συγχαρητήρια, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ξέρω πόσο αγγούρι είναι και ειδικά με color, μη μασάς, τα fits δεν πάνε πουθενά, μερικά ακόμη και φύγαμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Αααα βρε Καλλία με τα ωραία σου. Τέτοια λεπτομέρεια στα νήματα αποτελούν παράδειγμα για όμορφες αστροσυνθέσεις. Φανταστική εικόνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης