Jump to content

M42 - Orion Neb


raxxla

Η πρώτη μου ever ολοκληρωμένη προσπάθεια στο Μ42.

LRGB σύνθεση (L:17x300s, R:7x200s, G:7x200s, B:7x300s)

 

NP101is, HEQ5Pro, QHY9m

Baader LRGB 2" + SX-USB FW

 

Όλες οι λήψεις από Αγ.Παντελεήμονα.

Δεν πέτυχα ούτε το μισό αποτέλεσμα από αυτό που θα ήθελα αλλά η συγκεκριμένη τοποθεσία έχει λίγη φωτορρύπανση.


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Captain τα σέβη μου!!!Δεν τολμώ να φανταστώ πως θα ήτανε αν κατάφερνες(κατά τα λεγόμενα σου)να πάρεις το 100%. Ακόμα και αυτή όμως είναι εξαίσια φίλε μου...ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ!!! =P~ :P
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ω, ρε μάνα μου, σκάψιμο!!!! Νταμάρι τον εκανες τον Αϊ Παντελή, και λέγε ότι θες, ΠΟΣΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΑΨΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ; :shock: :shock: :shock:

Κρίμα για το Ηα, αλλα δεν έχει καμιά σημασία, σου βγαζουμε, για αλλη μια φορά, το καπελο. :!: =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μπορεί να μην έχει την υπογραφή σου αλλά έχει την σφραγίδα σου capitano.Απο τις πιό ''φυσικές'' που έχω δεί.Το Ha θα χαλούσε το γλυκό νομίζω. :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Φανταστική προσπάθεια Ηλία συγχαρητήρια .Το lrgb σε αυτόν τον στόχο με το πέπλο τριγύρω να φαίνεται έτσι διάφανο κάνει το μ42 πιο όμορφο απο ότι να προσθεθεί και το υδρογόνο. Ίσως με "σκοτωμένο" στο opacity το ha να σου τόνιζε αυτό το πέπλο χωρίς όμως να το παρακάνεις και να χάσεις τις καφέ σκόνες.

 

Υ.γ. 1 Ο Αντώνης την κατάφερε πολύ καλά και έδιωξε την magenta.

Υ.γ. 2 Κάτι κρεμάει και σου κάνει κόμη κάτω.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να'στε όλοι καλά! :P

Στέλιο, οι γραμμές είναι ίχνη από τους γεωστατικούς δορυφόρους που λέγαμε (είναι γεμάτη η περιοχή) που δεν βγαίνουν εντελώς με median combine, δεν πειράζει :lol: εφόσον είναι μέρος της περιοχής ας φαίνονται..

Το Ηα θέλει πράγματι "χειρουργική" ενσωμάτωση την οποία δεν κατάφερα να κάνω και έτσι το άφησα, ίσως με πολύ περισσότερες λήψεις να ήταν πιο γεμάτο.

Άγγελε, η παραμόρφωση έχεις δίκιο είναι μάλλον μια μίξη κρεμάσματος και tilt (το 2ο ρυθμίζεται αλλά πιος έχει την υπομονή :roll: )

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Λίακο όλο κλαίγεσαι και όλο μας βγάζεις τα μάτια!!! Με την καλή την έννοια :D :D

 

Μπόμπα αγορίνα αλλά το Ha του το θέλει μην το αφήσεις!!!

Άντε να δω εμείς πότε θα φωτογραφίσουμε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία, φανταστική απεικόνιση του Μ42. Έχεις βρει τον τέλειο συνδυασμό των συστημάτων σου και το δέσιμο είναι εμφανής. Μπράβο αρχιτέκτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης