Jump to content

Χρωμόσφαιρα της 30-08-2013


Despet

Ένα κοντινό πλάνο, σε μωσαικό 8 πάνελς, της περιοχής με τις ενεργές περιοχές ΑR11836-11834-11835.

Βλέπουμε την σύνδεση των 11834-11835 μέσω ενός νήματος ...

Η εικόνα είναι με ορθό προσανατολισμό.

 

Syros,Greece

30-08-2013

 

LUNT LS60THa-(single stack)-with B1200

Barlow 2X Coronado CEMAX & Neodymium Sky Glow filter

 

DMK31AU03.AS

on a Meade LX200 8" ACF GPS

 

Lucam Recorder-Autostakkert!2(AS!2)-Registax 6-Photoshop CS5

 

http://www.pdesypris.com/index.html

http://www.ceo-despet.blogspot.gr/


From the category:

Ο Ήλιος στο Ha

· 688 images
  • 688 images
  • 1757 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Αν και την 11835 την ''έκαψες'' λίγο...

 

το συνολικό μωσαϊκό είναι καταπληκτικό, με εξαιρετική ευκρίνεια , μπράβο Πετράν!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αχ-αχ-ααχχχχ...όσα καταλάβαινα εγώ από ..Deep Sky...άλλο τόσο και εσύ με τον ήλιο.. :lol:

Αλλά υποθέτω ότι όλοι οι Deep Sky imagers το ίδιο πρόβλημα θα έχετε βλέποντας εικόνες από τον ήλιο....<κάθε λευκό=κάψιμο...> δεν είναι όμως έτσι στη περίπτωση του ήλιου.

Πες του .. Στράτο ,ότι όταν υπάρχουν λευκές περιοχές κ. Θοδωρή, σημαίνει ότι εκείνη την ώρα έχουμε εκδήλωση ηλιακής έκλαμψης ή άλλως Solar Flare.. :wink: και εκείνη ακριβώς την στιγμή, αυτό συνέβαινε.!!!

 

Έτσι ότι και να κάνεις... εκείνο το σημείο παραμένει ...<καμένο>...όπως συμβαίνει και στην 11836, αριστερά της εικόνας, εκείνο το λευκό τόξο είναι έξαρση της περιοχής και είναι λευκό και αυτό , αλλά σε μικρότερη έκταση.

Όταν γυρίσω και δεις το βίντεο θα καταλάβεις.... :lol:

 

Σας ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πέτρο η φώτο σκίζει δεν το συζητάμε αλλά συμφωνώ με τον Θοδωρή. Την ώρα που παίρνεις το βίντεο μπορείς και το ελέγχεις με το ιστόγραμμα κλπ κλπ και Πειράζεις αντίστοιχα τις ρυθμίσεις της φωτεινότητας (gain - exposure Κλπ). Όλοι μας έχουμε βγάλει ήλιο και γνωρίζουμε 5 πράγματα και αυτό που σου λέμε για το "κάψιμο" είναι κάτι που ισχύει παντού στην φωτογραφία και επεξεργασία (διότι μπορεί να γίνει το λάθος και εκεί) . Δεν νομίζω πως όποιος βγάζει ήλιο με solar flares τις καίει αναγκαστικά. Και για του λόγου το αληθές σε όλα τα προγράμματα για capture video έχει ένα σορό καλούδια για να "μην καις" αυτές τις περιοχές .

http://i432.photobucket.com/albums/qq50/angelkexa/Untitled_zpsb50ce827.png

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αγαπητέ Άγγελε ,ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά ο καθένας έχει την αποψή του.

 

Όλα αυτά που αναφέρεις τα δοκίμασα όχι μια αλλά δέκα φορές.

 

Όταν βρίσκεσαι μπροστά σε Flare ..(Δεν ξέρω τι εννοείς εσύ ως Flare..)..όπου στο βίντεο, με ελάχιστες τιμές του exposure και του gamma, έχεις μια κατάλευκη περιοχή ,δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω..????

Να μηδενίσω το gamma ή το exposure...??!!!! Τότε τι λεπτομέρειες θα αναδείξει ο δίσκος..???? Νήματα ,σπίκουλες, και ένα σορό άλλα,... πάνε περίπατο τότε...

 

Δεν κάνω τον δάσκαλο σε κανένα αλλά η Flare είναι τόσο λαμπρή που όταν την βλέπεις και οπτικά από το τηλεσκόπιο εμφανίζεται ως μια υπέρλαμπρη περιοχή ,χρώματος έντονα κίτρινου. :shock:

 

Μέχρι τώρα οι ξένοι που ασχολούνται με τον ήλιο κάνουν <κρα> για να πιάσουν μια τέτοια εικόνα.

Επίσης μέχρι τώρα κανείς από τους ασχολούμενους ξένους συναδέλφους μου έχει αναφέρει ποτέ ότι "καίω την..πυρκαγιά"..σε μια ενεργή περιοχή....

Εάν μια τέτοιου ενδιαφέροντος εικόνα προσπαθήσω να την κάνω όπως λέτε, τότε παύει να αποτελεί και το κάτι το ξεχωριστό ...και όλα πάνω στο δίσκο γίνονται το ίδιο....που δεν είναι. :wink: :!:

Πως θα αποτύπωνες μια έκρηξη "φωτοβολταικού" τόξου, σε μια περιοχή με μικρότερες λευκές περιοχές... :?:

Ακόμη και οι φωτό από τη NASA όταν πρόκειται για Flare..την δείχνουν λευκή. :wink:

 

Μη προσπαθείτε να επιβάλλετε κανόνες Deep Sky εδώ....δεν είναι το ίδιο.

Το κάθε είδος φωτογράφησης έχει τις ιδιαιτερότητες του.

 

Βέβαια είναι και θέμα γούστου πως ο καθένας θέλει να παρουσιάζει τον ηλιακό δίσκο...

 

 

Άλλοι τον θέλουν ανεμικό...που δεν είναι.. και άλλοι,όπως εγώ, που θέλω να δείχνει όπως είναι... :wink:

Εδώ μια από αυτές που είχα καταγράψει..

http://2.bp.blogspot.com/-i0IxbpLV_Z4/UXQd_b97NWI/AAAAAAAAIr8/Db053ayCISI/s1600/20130421_CEO_PDS.gif

και εδώ μια άλλη...

http://3.bp.blogspot.com/-vuIDvo0wduI/UX7IMQwdjiI/AAAAAAAAIzY/UALo7YjToMc/s1600/26April2013a.gif

 

Πως αυτή την έκρηξη ενέργειας να την κάνεις ,λάμπα πετρελαίου.. :lol:

 

...και για περισσότερες πληροφορίες... :arrow: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2879&postdays=0&postorder=desc&start=0

 

 

Αυτά τα λίγα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Έτσι είναι Πέτρο, όπως τα λες. Συμφωνώ απόλυτα!

Μια ηλιακή έκλαμψη παρατηρησιακά έχει τέτοια ένταση που εμένα προσωπικά μου θυμίζει λαμπάκι led. Υπερφωτεινή!

Ένα παράδειγμα:

Αν προσπαθήσει κάποιος φωτογραφικά να βγάλει ντάλα μεσημέρι τον ήλιο (μία δυνατή φωτεινή πηγή) και συγχρόνως θέλει να καταγράψει και το γύρω τοπίο, θα παρατηρήσει πως αν θέλει να βγάλει τον ηλιακό δίσκο θα πρέπει να χάσει τις λεπτομέρειες του τοπίου, αφού τα πάντα γύρω του σκοτεινιάζουν. Αν πάλι θέλει να καταγράψει το τοπίο, θα παρατηρήσει ότι "καίγεται" ο ήλιος.

Κι αυτό συμβαίνει διότι έχουμε στο ίδιο πλάνο δύο ισχυρά διαφορετικής έντασης αντικείμενα.

Φυσικά στη φωτογραφιση υπάρχει και η τεχνική του ΗDR. Αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτή είναι στην ηλιακή φωτογράφιση της στιγμή της ηλιακής έκρηξης... :?:

 

Έτσι, αποφασίζουμε τελικώς πως θα γίνει η λήψη.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει κι εδώ, αφού έχουμε το ίδιο ακριβώς φαινόμενο στον ηλιακό δίσκο.

Ο Πέτρος επέλεξε να καταγράψει όλες τις λεπτομέρειες της επιφάνειας του ήλιου, παρά το εσωτερικό της έκρηξης (αν είναι εφικτό μέσω του εξοπλισμού) .

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλησπέρα κι' ας άργησα...

Πετρο η εικόνα είναι εκπληκτική όπως πάντα, μπηκα ομως στην διαδικασία να σχολιάσω περισσοτερο απο μια βδομάδα απο το ανέβασμα της εικόνας επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον το σχόλιο του Στράτου, και η πιθανότητα εφαρμογής τεχνικής τύπου HDR στην φωτογράφηση του ήλιου.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτο και τι αποτελέσματα θα έχει νομιζω όμως οτι αξίζει μια δοκιμή.

Προσωπικά οι εικόνες τοπίων που έχω δεί τραβηγμένες με αυτο το τροπο δεν με εχουν ενθουσιάσει αλλα ...

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γεια σου Βασίλη και Μιχάλη.

 

Μιχάλη στο παρελθόν είχα κάνει μια εικόνα σε ψευδο-HDR...στο PS..και είχε κάποιο αποτέλεσμα.

Ελπίζω να κάνω μια προσπάθεια με λήψεις σε διαφορετικές εκθέσεις...και θα δούμε τι θα βγει.Το κακό είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς την τεχνική στο PS.. :?: :!:

Είναι νομίζω λίγο μπέρδεμα αν δεν το έχεις δουλέψει.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης