Jump to content

Ngc7293 Bicolor (hao3) - Helix Nebula, The "eye Of God"


roryt

Κορινθία 2013-09-03 και 2013-09-05

 

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -20C + Baader filters - MaximDL - 1.77 arcs/pix

Οδηγηση : SX OAG + Meade DSI - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.8RC7

 

Ha : 6x600

O3 : 9x600

 

NGC7293 , το νεφελωμα της έλικας στον Υδροχόο. Ειναι το κοντινοτερο πλανητικό στην Γη (700 έτη φωτός) και πιάνει 2.5 έτη φωτός, για αυτό και φενεται τόσο μεγαλο. Τα τελευταία 10000 έτη κρέμεται στον ουρανό μας σαν ένα τεράστιο ματι που μας παρατηρει, εξού και το παρατσουκλι "το μάτι του Θεού".

 

Αυτός ο όμορφος στόχος ήταν πάντα ένας απο τους καημούς που είχα. Βλέπετε συνήθως δεν βλέπω Νοτο, και το περιθωριο μου για Νότο δεν βλέπει πολικό για ευθυγράμμιση. Και μιας και συνήθως δεν έχω χρόνο για drift alignment, δεν το είχα επιχειρίσει ποτέ. Φετος όμως, και με την βοήθεια του polar alignment στο καινούργιο firmware του synscan, μπόρεσα επιτέλους να γυρίσω προς τα εκει. Δεν έχω μεγάλη ψαρια, αλλα η χαρά μου που επιτελους μπόρεσα να βγαλω το Ματι του Θεού (έστω και προχειρα) δεν λέγεται. Αγγελε ευρχαριστω για την συμβουλή να αποφύγω το RGB.

 

κανετε κλικ να την δειτε σε 1:1 !


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Γιάννη αυτό μετράει ότι εξασκείς το Hobby σε σύγκριση με μένα :D

Σε γενικές γραμμές καλή πήγε. Απλά το alighn στα αστέρια θέλει λίγο προσοχή και επίσης έχει γίνει πολύ oversaturation με αποτέλεσμα το κόκκινο μπουκώνει το νεφέλωμα πολύ.

 

Αυτά καλή συνέχεια!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Θεμη δεν ειαι θεμα alignment, δες και το Μ33, εχω αλλα προβληματα και προσπαθω να τα λυσω με case στον κατασκευαστη.

Τωρα με το saturation, ειλικρινα, σε αυτην δεν εκανα, γιατί έβγαινε πολύ. Ειναι (στο χρωμα) οπως την εβγαλε το LRGBCombine και το stretch. Μαλλον το Ηα ειναι πολύ ισχυρό σε σχεση με το Ο3.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κι όμως εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το κόκκινο! :shock:

Μπράβο Γιάννη αν και με προβλήματα στο hardware είναι πάρα πολύ καλή!

Εύχομαι να φτιαχτεί το θεματάκι γρήγορα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης