Jump to content

Omega Nebula - M17 In Widefield


evansg

Το νεφέλωμα του κύκνου (swan ή αλλιώς και οmega nebula) σε ευρώ πεδίο. Ένας στόχος αφιερωμένος στην ωραία αστροπαρέα του Ελικώνα και ειδικά στον διπλανό μου που με κράταγε ημιμεθυσμένο καθ όλη τη διάρκεια της Πανελλήνιας (τουλάχιστον δεν έβλεπα διπλά άστρα) :)

 

Telescope: Officina Stellare RH200 @ f/3

Mount: Astrophysics Mach1 GTO

Camera: QSI 683+ Mono

Filters: Astrodon LRGB+Ha

Total Exposure: 6h (L:120 / R:60 / G:60: B:60 / Ha:60)

Location: Elikonas Mt. Greece

 

More info: http://www.celestialpixels.com/Nebulae/i-WxXS398/A


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ποιος ηταν αυτος; Παντως δειχνει να ηξερε τι κανει αφου η φωτογραφια ειναι επος.. Αντε και του χρονου χωρις crash test... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ζωγράφισες Βαγγέλη, έτσι ήθελα να το δω το Ωμέγα, εύγε :D

ΥΓ κάτι έκανες στα άστρα my friend, δεν ξέρω τι αλλά τα θέλω λίγο πιο \"γεμάτα\".

Μήπως υπερίσχυσε το Ηα στο luminance?

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία, επίτηδες το έκανα. Στο pixinsight μείωσα τα άστρα και ναί σε συνδιασμό με το Ha τα μείωσε κι άλλό. Μου άρεσε περισσότερο σε σύγκριση με τα φλουταρισμένα άστρα του L

 

 

* Αν και αυτοί οι στόχοι πνίγονται στο Ηα (και το κόκκινο), παρ όλα αυτά προτιμώ το LRGB από το Narrowband και ειδικά σε σκοτεινούς ουρανούς :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μπράβο Σουγκ κορυφαία φωτο, πολύ ωραίο όλο το πεδίο και τα χρώματα , θα συμφωνήσω με τον captain κάτι δεν πάει καλά με τα άστρα , μάλλον θέμα επεξεργασίας ειναι, αλλά είναι ανεπαίσθητο στο γενικό σύνολο.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Βαγγέλη ! Τέλεια φωτογραφία...

 

Όσο για το διπλανό σου να του πεις να μας δώσει και σε εμάς λίγο φίλτρο μήπως και βγάλουμε και εμείς τέτοιες φωτό ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης