Jump to content

M13 Great Globular Cluster In Hercules (and Friends)


roryt

Κορινθία 2014-08-16, 18 και 19

 

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -20C + Baader filters - MaximDL - 1.77 arcs/pix

Οδηγηση : SX OAG + Meade DSI - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.8

 

LRGB: 16x180secs each

 

Στον Ηρακλη,2500 ετη φωτος μακριά μας, βρισκεται ο βασιλιας των σφαιρωτων. Εκατονταδες χιλιαδες αστερια σε μια σφικτη μπαλα 145 ετων φωτος, περιτριγυρισμενος απο πολλα γαλαξιακια που τονιζουν το μεγαλειο του.

 

Καταληξαμε να φωτογραφιζουμε μονο το καλοκαιρι στις διακοπες :( Οπως και να εχει, φετος ξεκινησα ξανα με ενα πολυ γνωστο στοχο, που μου επιτρεψε να εκτιμησω τι υλικο ειχα στα χερια μου, και πως θα προχωρουσα μετα (προτροπη του Ηλια -raxxla-, περιμενετε να δειτε τι εβγαλε αυτος !! ). Αρκετα χαμηλα ο στοχος, αρα gradient και θορυβος, αλλα νομιζω το εφερα στα ισα του.

 

Φυσικα πρεπει να κανετε κλικ στην εικονα και να την δειτε σε 1:1 ;)


From the category:

Σμήνη

· 931 images
  • 931 images
  • 3496 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Γιάννη πολύ ωραίο M13 !

 

Είναι ένας στόχος που θέλω να τον προσπαθήσω και εγώ κάποια στιγμή.

 

Y.Γ. Μη στεναχωριέσαι... να λες πάλι καλά που έχουμε καλοκαιρινές διακοπές να φωτογραφίζουμε (εγώ φέτος έκανα μόνο διακοπές :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Αν εξαιρέσουμε το θόρυβο στο υπόβαθρο και τις χρωματικές ατέλειες στα άστρα, είναι μια πολύ καλή προσπάθεια για τις συνθήκες φωτογράφισης που περιέγραψες!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ζαν, τελικά αυτός ο στόχος όσο εύκολος φαίνεται τόσο δύσκολος είναι!

Επειδή έχει σφιχτό πηρύνα, ασσύμετρο σχήμα και αρκετές εξωτερικές στοιβάδες, θέλει τελικά το παίδεμα του για να βγει και σίγουρα HDR προσσέγισση.

 

Έυγε για την ανάλυση, τα πάμπολλα γαλαξιάκια, την τζετ χρωματική απόδοση στα μπλε-πορτοκαλί άστρα και φυσικά την υπομονή σου :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ευχαριστω φιλοι. Παντως αν ποτε μαθω πραγματι επεξεργασια θελω να βγαζω κατι σαν το Μ13 του Ηλια :) (μεγαλε, παλι μας πεταξες τα ματια εξω !! )
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης