Jump to content

M45 Pleiades Open Star Cluster & Reflection Nebula



Οι Πλειάδες ή Messier 45 είναι ένα ανοικτό αστρικό σμήνος, που ανήκει στον αστερισμό του Ταύρου. Από τους αστέρες του σμήνους των Πλειάδων είναι ορατοί με γυμνό μάτι μόνο έξι ή οκτώ, ενώ με το τηλεσκόπιο αποκαλύπτεται ότι το σμήνος αποτελείται από 2.500 περίπου άστρα. Οι λαμπρότεροι από αυτούς έχουν ονόματα: είναι η Αλκυόνη, η Μαία, η Μερόπη, η Ηλέκτρα, η Πλειόνη, η Κελαινώ, η Ταϋγέτη και ο Άτλας. Τα ονόματά τους δόθηκαν από τις επτά Πλειάδες από την Ελληνική μυθολογία. Επίσης, το αστρικό σμήνος περιβάλλεται από διάχυτη νεφελώδη ύλη που καλείται συνολικά «νεφέλωμα των Πλειάδων». Οι Πλειάδες απέχουν από τη Γη περίπου 440 ως 480 έτη φωτός.

 

Πάρνωνας 21-22 Νοεμβρίου 2014

 

TS 65Q APO Triplet, Sky Watcher AZEQ6

Οδήγηση Lunatico 250mm ,QHY lII, PHD

Κάμερα QHY9 KAF , Temp -25 C

Luminace 22x900 sec bin 1x , RGB 12x300 bin 1x

Συνολικός Χρόνος έκθεσης 8,5 ώρες

Nebulosity 3, Maxim Dl, Pixinsight, Photoshop CS6


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Αντώνη πολύ καλή !

 

Είναι ένας στόχος που θέλω να τον βγάλω και εγώ αλλά όπως με βλέπω θα μου πάρει μερικά χρόνια μέχρι να συνδυάσω χρόνο και καιρό !!! :D

 

Όσο για τα spikes μη μου πεις ότι \"ξέχασες;\" σε κάποια fit να βγάλεις τη μάσκα από μπροστά; :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μου αρεσει που η σκονη εχει μια αισθηση 3D !

Πολυ πραγμα Αντωνη!

+1 για τα spikes αλλα και λιγο στην χρωμματικη ισοροποια, το κοκκινο εχει ξεφυγει ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραία Αντώνη. Θα προτιμούσα λίγο πιο μπλε ανοιχτό (γούστα είναι αυτά όμως), Τα spikes έχουν να κάνουν με την κατασκευή των οπτικών του τηλεσκοπίου αυτού. Τα έχω ξαναδεί και σε αντίστοιχο τηλεσκόπιο TS65
Σύνδεσμος για σχόλιο
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τα παράξενα spikes στα μεγάλα άστρα οφείλονται στα οπτικά του TS όπως είπε και ο Βαγγέλης, το κάνει μόνο στα πολύ φωτεινά και σε μεγάλες εκθέσεις (15 λεπτες). Εδώ μια έκδοση με πιο στρετσαρισμένο το νεφέλωμα στο background ! http://astrofarma.gr/el/m45
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης