Jump to content

Γαλαξιακό καταφύγιο (re-edit)


B.D. Foxmoor

Το ορειβατικό καταφύγιο του ΕΟΣ Σπάρτης φωτίζεται διπλά, με φυσικό τρόπο από το φως των αστεριών και τεχνητά από έναν ορειβάτη που επέστρεφε στο καταφύγιο για ύπνο με αναμμένο το φακό του.

 

Πάρνωνας,

Ιούνιος 2014

 

Canon 6d, Rokinon 14mm, f/2,8, 30sec, ISO 6400

 

(τελική επεξεργασία μιας φωτό που με έχει παιδέψει)


From the category:

Πορτρέτα του ουρανού

· 2119 images
  • 2119 images
  • 6274 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Έχει καλλιτεχνική ματιά. Δοκίμασες και άλλα κάδρα; Όπως κάτω 1/3;

Τι έκανε ορισμένες πέτρες του καταφυγίου να φθορίζουν; Νομίζω πως αυτό είναι το \"κάτι\" της φωτογραφίας καθώς δημιουργεί μια συνέχεια με τα λαμπρότερα άστρα του γαλαξία από πάνω. Προσδίδει διαφάνεια, σχηματίζει την αίσθηση ενός αστερισμού στον τοίχο και υποδηλώνει την ενότητα των υλικών: όλα είναι αστρόσκονη. Από τις καλύτερες που έχω δει.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κωνσταντίνε και Γιώργο σας ευχαριστώ πολύ!

 

Κωνσταντίνε δοκίμασα διάφορα κάδρα (και το συγκεκριμένο το έχω κροπάρει ελαφρώς) από το συγκεκριμένο σημείο, αλλά η λήψη αυτή ήταν η πιο εντυπωσιακή λόγω της φωτεινής κορδέλας του ορειβάτη.

Ο υπόλοιπος ουρανός ήταν \"αδιάφορος\" και γενικά μου άρεσε η συγκεκριμένη χαμηλή οπτική γωνία.

 

Όσο για τις φθορίζουσες πέτρες, φαντάζομαι ότι είναι οι πιο γυαλιστερές οι οποίες αντανακλούν το φως του φακού. Δεν το είχα προσέξει μέχρι που το τόνισες, είχα χαθεί μες την επεξεργασία.

Έδωσες μια ερμηνεία που δεν είχα σκεφτεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης