Jump to content

Lrgb Vdb9, Vdb7, Lbn643, Ldn1355,1357,1358


roryt

Κορινθία 2014-08-25,27, 2015-08-08,16,17,19,20,27

 

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -20C + Baader filters - MaximDL - 1.77 arcs/pix

Οδήγηση : SX OAG + Meade DSI - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.8

 

L: 6x300\", 10x600\", 20x900\" (bin 1x1)

RGB: 25x300\" (bin 1x1) each

 

Στον αστερισμό της Κασσιόπη, δυο \"παραμελημένα\" νεφελώματα ανάκλασης, μέσα σε ένα μαύρο χαμό από σκόνες.

 

Το ξεκίνησα πέρσυ αλλά ειχε μήνει στην μέση. Φετος ήταν το πρωτο που έπιασα, αλλά λόγω τεχνικών προβλημάτων (κάηκε ο τροχος φίλτρων και άλλαζα φίλτρα με το χερι στην αρχη καθε βραδιάς), άργησα να το τελειώσω.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αν το \"πίεσα\" περισσότερο από ότι έπρεπε, αλλα ήθελα να \"βγαλω εξω\" όλα αυτά τα καταπληκτιά σύννεφα σκόνης. Ειναι 85% resized για να μπορεσει να ανέβει στο Βοξ.


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Εξαιρετικό....ένας από τους 3 πιθανους στόχους μου το Σεπτέμβρη.....Το πίεσες όντως κ φαίνεται....αλλα ειμαι πεπεισμένος ότι τη δευτερη φορα επεξεργασίας θα το καλυψεις. Παντα ετσι συμβαινει.

Πάντως εχει πολυ πληροφορία κ μπράβο για τον κόπο. Μου αρεσει πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δεν ξέρω αν νομίζεις ότι το πίεσες, εγώ νομίζω ότι το ξεζούμισες και το ξεσκόνισες! :shock: :shock: :shock:

Μπράβο Γιάννη πάρα πολύ ωραία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Δύσκολος στόχος. Από πάρνωνα πριν ένα χρόνο με f/3 8'''' δύσκολα φαινόταν. Σίγουρα θέλει πολλές λήψεις για να το πιέσεις. Όπως και να έχει είναι μια καλή και δύσκολη προσπάθεια 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Γεγονος ειναι οτι στα raw δεν βλεπεις σχεδον τιποτα :) Το παρα-εσπρωξα, αλλα όχι τοσο σαν L οσο σαν χρωματα, παστελ μου βγηκανε. Θα το πιασω αλλη μια φορα, αλλα αργοτερα, τωρα παμε για αλλα ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη, δεν το έχω πιάσει ποτέ και από ότι λέει και ο Βαγγέλης είναι \"άπιαστο\", πολλά συγχαρητήρια!

Έχεις βγάλει πολλή δομή και contrast.

Μπράβο και πάλι!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης