Jump to content

M57-Schwassmann-Wachmann C


george12

3 λεπτά σε 800άρι φίλμ zenit-412.

Φωτογραφίζει το 8-ιντσο και οδηγεί ο τηλεφακός με διπλασιαστή.Ενώ η εστίαση είναι ικανοποιητική απο τη μέση και κάτω απο την άλλη μεριά είναι ελαφρώς ανεστιαστό.Αν γνωρίζεται γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο πείτε μου.

Μια φορά το έχω σε κακό να πάνε όλα τέλεια.Τέλος πάντων είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο το φίλμ γιατί κατάφερε να γράψει αρκετά καλά το m57 σε τρία μόλις λεπτά.

Το θέαμα ήταν πολύ εντυπωσιακό το πρωί με το κομήτη να είναι πολύ κοντά στο πλανητικό νεφέλωμα!!!!

Υ.Γ. το μόνιτορ μου είναι χάλια για αυτο αν το χρώμα του ουρανόυ δεν είναι καλό θα οφείλεται σε αυτό.


From the category:

Κομήτες

· 468 images
  • 468 images
  • 1178 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Γιώργο πολύ καλή και δύσκολη φωτογράφηση. Νομίζω ότι για το ότι για την ανεστίαση που λες δεν φταις εσύ αλλά οι συνθήκες του ουρανού, ίσως να είχε σύννεφα στο κομμάτι εκείνο ο ουρανός? Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω, ας βοηθήσει κάποιος ποιο έμπειρος φίλος.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημήτρη πράγματι κάτι τέτοια φαινόμενα αξίζουν να τα θυμόμαστε.

Γιώργο η αλήθεια είναι ότι είχε λίγο συνεφιά αλλά δεν ξέρω ίσως να είναι και αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιωργάκη πολύ καλή!!Τέτοια θεάματα πρέπει να μένουν!!!Τις τελευταίες μέρες η ατμόσφαιρα είναι γεμάτη σκόνη!!Ετσι και το αποτέλσμα είναι πολύ καλό!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

ΓΙΩΡΓΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ! Η ΕΣΤΙΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ZENITH(ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΘΑΜΠΟΓΥΑΛΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΣΤΕΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 2ο ΜΕΓΕΘΟΣ.ΕΤΣΙ ΤΟ "ΚΟΛΠΟ" ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΣΤΙΑΖΩ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΚΟΝΤΑ(Π.Χ. ΒΕΓΑ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ......ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΜΑΤΕΣ ΕΤΣΙ....

ΜΑΝΟΣ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Φίλε Μάνο και εγώ ακριβώς έτσι εστιάζω με τη zenit και ένα πολύ φωτεινό αστέρι.Αλλά στη συγκεκριμένη φωτο ήταν ικανοποιητικά εστιασμένη.Αυτο φαίνεται στο κάτω μισό της φωτογραφίας.Στο άλλο μισό δεν ξέρω τι έγινε.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης