Jump to content

Andromeda Galaxy (m31) With Perseids


tkarachalios

12/08/2016, Οροπέδιο Ασκύφου, Σφακιά, Κρήτη.

 

Nikon D5200, Tamron 90mm macro VC USD (F004n) f/2.8

90mm, f/2.8, ISO-3200

21x75sec (dark, bias offset frames, no flat frames).

Post-processing: PixInsight, PS


From the category:

Διάττοντες

· 125 images
  • 125 images
  • 294 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραία φωτογραφία! Πάντως εγώ νομίζω ότι αυτό είναι το σκάφος με το οποίο την κοπανάς για Ανδρομέδα κάθε Σ/Κ και μας το κρύβεις :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολύ ωραία. Οι υπόλοιποι διάττοντες που διακρίνονται συνέβησαν εκείνη τη στιγμή ή η φωτογραφία είναι σύνθεση πολλών φωτο?
Σύνδεσμος για σχόλιο

Συγχαρητήρια! Πολύ ωραία λήψη!

Γιατι μας της ανέβασες τόσο αργά; μια παρόμοια έγινε και Apod μερικες μέρες μετα το μέγιοστο της βροχης...

Κατα άλλα, στην αρχή νόμιζα ότι οι δύο μεγάλοι διάττοντες δεν είναι και οι δύο Περσίδες λόγο διαφοράς στην γωνία... αλλά το ακτινοβόλο είναι τόσο κοντά στο Μ31 όπου είναι και οι δύο Περσίδες! :D :P :D

Οι άλλοι δύο είναι απο άλλη βροχη.

Σύνδεσμος για σχόλιο

@elvethar: Αν είχα τέτοιο σκάφος θα τράβαγα απο την Ανδρομέδα το δικό μας γαλαξία :wink:

 

@HOMO: Ειναι σύνθεση 21 φωτογραφιών και σε ορισμένες (λίγες) υπάρχει απο ένας διάττων. Μετά τη σύνθεση μπήκαν όλοι μαζί σε μία φωτογραφία. Ενδεχομένως με καλύτερο post-processing θα μπορούσαν να φαίνονται πιο έντονα οι Περσείδες.

 

@Bi2L: Ναι την είδα αυτή που έγινε APOD (ήταν πιο ωραία αλλα με CCD κτλ). Άργησα γιατι προσπαθούσα με το λίγο χρόνο που είχα καθημερινά να κάνω το post-processing χωρίς να έχω και πολύ εμπειρία. Απ''όσο γνωρίζω οι Περσείδες δεν έχουν συγκεκριμένη γωνία και εκείνο το βράδυ βλέπαμε γενικά με διάφορες γωνίες και σε σχεδόν όλο τον ουρανό. Επιπλέον, η φώτο που έγινε APOD αν προσέξεις έχει διάττων που έχει γωνία 90ο με το μεγάλο πράσινο της δικιάς μου φώτο (κάθετα στο επίπεδο του Μ31). Δε ξέρω τι εννοείς οτι οι άλλοι δυο είναι απο άλλη βροχή, αλλα η φώτο είναι σύνθεση απο 21 συνεχόμενα καρέ του ίδιου κάδρου. Έχει τραβηχτεί περίπου στις 2.30 το βράδυ του μέγιστου των Περσειδών (πρωί της 12ης Αυγούστου)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καταπληκτική! Με έβαλες σε σκέψεις όμως! Μήπως ξέρεις την ακριβή ώρα της λήψης; Έχω πιάσει και εγώ έναν μεγάλο Περσίδη στις 02:39:41 της 12/8/2016 και έλεγα μήπως υπολογίζαμε την παράλλαξη!

 

Η τελική μου σύνθεση

Όταν ο βασιλιάς Περσέας αποφάσισε να μας πετάξει περισσότερα φλεγόμενα χαλικάκια φέτος!

 

Η Ανδρομέδα είναι στα κέντρο και δεξιά του καρέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης