Jump to content

Rosette Nebula - Biocolor


stathisb

Τοποθεσία: Αθήνα 2/12/2016 - Atlas 5 Observatory

 

Φακός: Pentax SMC 90mm 6x7/ F5.6

Φακός: Pentax SMC 200mm 6x7/ F5.6

 

Κάμερα: ATIK 314L+ Mono @ -5C

Κάμερα: SBIG STF8300 Mono @ -10C

 

Τροχός: Starlight Express 7x1.25

Φίλτρα: Baader 7nm Ha (14x20min), Baader 8.5nm OIII (20x10min) Συνολική διάρκεια 8 ώρες

Στήριξη/Mount : EQ6 Pro

Οδήγηση/Guiding : Finder 50mm with QHY5L-II colour

Calibration Frames:None

Λήψη : Nebulosity, PHD Guiding

Επεξεργασία/Processing :Pixinsight, Photoshop.

 

Παρά τις κακουχίες με τα usb χτες κατάφερα και έβγαλα το νεφέλωμα χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά δύο κάμερες. Η SBIG στον 200 για το Ha και η Atik στον 90mm για το OIII. Μας τα χάλασε ο καιρός πάλι όμως και δεν πρόλαβα να την τελειώσω. Δεν πειράζει όμως κάποια στιγμή θα την ολοκληρώσω.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

Φιλικά

Στάθης


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Γιωργάρα σε ευχαριστώ πολύ.

Το εργαλείο μιλά από μόνο του. Να μας κάνει το χατίρι ο καιρός μόνο και θα έχει και άλλες.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

 

Νίκο με διπλό setup τα usb αρχίζουν και γίνονται πολλά. Κάμερες, τροχοι, fcusb με διπλά μοτέρ εστίασης, eqmod, οδηγητικη κάμερα καθώς και αρκετά άλλα για κάποιους αυτοματισμους στο παρατηρητηριο σου γεμίζουν τις θύρες και στον υπολογιστή αλλά και στα hub.

 

Όπως φάνηκε τελικά μετά από τις σημερινές δοκιμές που έκανα το ρεύμα από το τροφοδοτικό δεν επαρκουσε ώστε να δουλέψουν όλα όπως έπρεπε. Έτσι χρησιμοποίησα τροφοδοτικό που να αποδίδει περισσότερα ampere στα usb hub και ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος τα προβλήματα που όχι όλα μαζί αλλά μια το ένα μια το αλλο ήταν πως η μία κάμερα κολλούσε όταν πήγαινε να κατεβάσει το fit. Το fcusb ενώ έλεγε connected όταν πήγαινες να κάνεις focus σου έλεγε not connected. Κολλούσε και το eqmod. Μέχρι και ο τροχός γυρνούσε γύρω γύρω και δεν σταματούσε.

 

Τελικά όμως φαίνεται πως το πρόβλημα διορθώθηκε με το μεγαλύτερο τροφοδοτικό (5v 3amp).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Σ ευχαριστώ Στάθη γιατί αντιμετώπισα και εγώ τις ίδιες δυσκολίες..Όταν μιλάς για τροφοδοτικό εννοείς usb hub με εξωτερική τροφοδοσία(?)...Και σε μένα αργούσε να κατεβάσει τα fits..Το γράφει στο site της ATIK γι αυτό το πρόβλημα και μάλιστα λέει οτι μπορεί να εμφανιστεί και αδικαιολόγητος θόρυβος.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ναι Νίκο για usb hub μιλάω με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Γενικότερα δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με το κατέβασμα των fit. Όταν συμβαίνει όμως συνήθως φταίει το usb για κάτι τέτοιο και το έχω δει και εγώ σε άλλα μέλη να γίνεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης