Jump to content

Barnand 174


roryt

Κορινθία 2017-07-21,22

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -20C + Baader filters - MaximDL - 1.77 arcs/pix

Οδήγηση : SX OAG + Meade DSI - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.8

 

L: 12x600sec

RGB: 12x300sec each

Resized 90% γιατι ηταν πολυ μεγαλη για το Vox

 

Ενα ομορφο σκοτεινό στον Κηφέα. Τόπος γεννησης καινουργιων αστεριων. Aποτελειται απο αέρια και σκονη, τοσο πυκνά, που απορροφανε τελειως το φως (τουλάχιστον στο οπτικό φάσμα).

 

Τωρα τι να πω; ότι εχω να φωτογραφισω απο περσυ; ότι εχω χασει καθε επαφη με το χόμπυ ; Οπως και να εχει, το ευχαριστηθηκα και πιστευω ότι κατι θυμαμαι ακόμη :)


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία. Και λήψη και επεξεργασία.......δεν το έχεις χάσει πάντως σίγουρα το ταλέντο σου. Είναι πάρα πολύ καλή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Καιρό είχα να δω μια τόσο πάρα πολύ καλή αστροφωτογραφία εδώ...εύχομαι να μη χάσεις την επαφή με το χόμπυ για να δίνεις έμπνευση και σε εμάς :)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη , δεν ξέχασες τίποτα........τσάμπα ανησυχείς !!!!!

ΑΨΟΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!

 

 

Ενα σχόλιο για τον KC καλοπροαίρετα.....Κωστή , όλες οι φωτογραφίες που ανεβαίνουν εδώ στο βοξ , είναι πολύ καλές ασχέτως τελικού αποτελέσματος. Μην ξεχνάς οτι κάποιος αφιέρωσε κάποιες ώρες ή και ημέρες από τον προσωπικό του χρόνο και ύπνο για να βγάλει ένα αποτέλεσμα. Το αν σου αρέσει ή όχι είναι προσωπικό ζήτημα.

Ολες οι προσπάθειες των παιδιών αξίζουν , αλλές περισσότερο και άλλες λιγότερο αλλά το να τις κατακρίνεις και να τις υποτιμάς , νομίζω δεν είναι σωστό. Ολοι προχωράμε και όλοι βελτιωνόμαστε.....ή και να στο πω και απλά.... ότι μπορεί ο καθένας.

Πάντα με φιλική διάθεση.....

Γιώργος

 

 

Γιάννη ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιώργο το μεγάλο πρόβλημα είναι η επεξεργασία αυτό βλέπω. Ο πιο πολύς κόσμος δεν ξέρει πως να επεξεργάζεται σωστά τα δεδομένα που με τόσο κόπο πήρε. Δε θέλω να απαξιώσω κανένα αλλά όπως βλέπεις και εσύ φωτογραφίες σαν του Γιάννη δεν βλέπεις συχνά.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Welcome back ξανά κάτω από τα άστρα my friend!

Πανέμορφη και ταξιδιάρικη, με κάνει να ζηλεύω που με πρόλαβες ;-)

Εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να μας δώσεις αρκετές ακόμη καταπληκτικές φωτό σαν αυτή!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης