Jump to content

Ic 1805 Heart Nebula


scipii

Αποφάσισα και εγώ να πάρω για πρώτη φορά τα ορεινά -λέμε τώρα- και πέρασα το ΠΣΚ στην Άνδρο -καταγωγή της μητέρας μου- όπου λίγο έξω από το χωριό Μεσσαριά σε κάτι ερημιές φιλοξενήθηκα από μια θεία μου. Χαμηλό υψόμετρο -150 μετρα- αλλά με πλήρη διαύγεια στον ουρανό και χωρίς ιδιαίτερη -καθολου θα έλεγα- φωτορύπανση.

 

Η όλη υπόθεση ξεκίνησε εφιαλτικά μιας και είχα ξεχάσει τα αντίβαρα !!! Αφου γλίτωσα από πιθανές παρενέργειες στο νευρικό μου σύστημα, ο Γιώργος (Scaff) από τηλεφώνου και η γυναίκα μου που ήταν μαζί μου στην ουσία με έδωσαν τη λύση και χρησιμοποίησα βιβλία για αντίβαρα. Η πατέντα δούλεψε και έτσι ξεκίνησα. Και οι δυο έχουν την ευγνωμοσύνη μου γιατί κυριολεκτικά τα είχα χαμένα.

 

Το πρώτο βράδυ έβγαλα κάτι που δεν έχω δουλεψει ακόμα και το δεύτερο δοκίμασα το heart nabula. Ήταν η πρώτη φορά που έβγαλα 15λεπτες λήψεις, μπορούσα και 20λεπτες -το δοκίμασα- αλλά φοβόμουν τα ασταθή βιβλία-αντίβαρα, ο θεος να τα κάνει, και έτσι δεν ήθελα να ρισκάρω. Στο τέλος αποδείχτηκε πως έχασα αφού δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα, αλλά δεν πειράζει.

 

Το δεύτερο πρόβλημα ήταν πως η Canon δεν μπορούσε με τίποτα να βγάλει 15'' darks ... έβγαιναν κατακόκκινα με gradient. Ίσως φταίει που δεν έχω ψύξη δεν ξερω αλλά οι θερμοκρασίες στο τσιπάκι κατά το backyard δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλές. Έτσι δεν τα χρησιμοποίησα και ίσως να έχασα και εκεί , όπως και από την επεξεργασία που ακόμα δεν νιώθω να κατέχω ιδιαίτερα

 

Skywatcher 130 PDS on AZEQ5 και Canon 100D mod

Orion Mini 50 Guide scope με ASI224 Guide Camera

Backyard EOS, PHD2, Pix

 

24 χ 900'''' lights

70 flats

200 bias


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Παρ’ όλο το περιπετειώδες του πράγματος η φωτογραφεία βγήκε και μάλιστα καλή.

(Θα ήθελα να σε δω με τα βιβλία για αντίβαρα) :P

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλα λεει ο giannis60.Βγαλε μια φωτο ετσι για την ιστορια το τηλεσκοπιο με τα βιβλια στην βαση χαχαχα!!!

 

Η φωτογραφια και παλι πολυ καλη!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης