Jump to content

Caldwell9 (sh2-155) Cave Nebula και Vdb 155


scipii

Η δεύτερη μου προσπάθεια από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην Άνδρο.

 

Ο στόχος επιλέχθηκε απλά και μόνο επειδή ήθελα να δοκιμάσω τα όρια της Canon, γνώριζα εξ αρχής οτι μάλλον προσπαθούσα πάνω από τα \"κυβικά\" μου. Μπορεί να φαίνεται χαμένος χρόνος αλλά στο χόμπι όλα επιτρέπονται. Από εδώ και πέρα πάντως όταν θα βρίσκομαι σε τέτοιους ουρανούς θα προσπαθώ πολύ πιο \"λογικούς\" στόχους

 

Δεν ξέρω από μπορώ να είμαι ικανοποιημένος ή οχι με το αποτέλεσμα, χάρηκα πάντως που βγήκε και το vdb155

 

Darks δεν έβγαλα γιατί μονο darks δεν ήταν αυτά που επιχείρησα. Κάτι παίζει με τη θερμοκρασία στη μηχανή.

 

20 x 900'''' Lights

200 Bias

80 Flats


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Συγχαρητήρια οι προσπάθειες σου έχουν αποδώσει όπως βλέπεις.

Η γνώμη μου είναι όσοι τραβάτε με dslr πως είναι μάταιο να βγάζετε αργότερα τα darks. Δυστυχώς ή θα τραβάτε με το NR της μηχανής (με ενδιάμεσα καρέ δηλαδή) ή καθόλου.

Αν τώρα όπως λέει και ο Σταμάτης έχετε κάνει Mod με ψύξη και η θερμοκρασία είναι σταθερή αλλάζει το πράμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά

 

Άγγελε τα darks τα τράβηξα κάποια αμέσως πριν (κάποια) και για δοκιμή και αμέσως μετά. Και στις δυο περιπτώσεις η θερμοκρασία που έβγαιναν τα darks ανέβαινε περίπου 10 βαθμούς και τα καρέ ήταν κόκκινα με έντονο amp glow. (από 22 τα Lights, 35 τα darks)

 

Μάλιστα αφού γύρισα με προτροπή του Σταμάτη έβγαλα darks στο ψυγείο, και πάλι η θερμοκρασία ήταν 20 βαθμοί (το ψυγείο μου πιάνει πάγο, έχει πολύ χαμηλή θερμοκρασία), απλά ήταν όντως μαυρα.

 

Στο Internet Βρήκα κάτι δοκιμές που φαίνεται πως η 100d στα darks ζεσταίνεται, ειδικά όταν οι εκθέσεις είναι μεγάλες, οπότε η ψύξη είναι μονόδρομος -η το τζοκερ να πάρω ccd χαχαχχαχα

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης