Jump to content

Στη γειτονιά του Ωρίωνα - Barnards Loop


scipii

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ένα ψώνιο ... κάτι που ξέρουμε οτι δεν μπορούμε να το κάνουμε καλά όμως θέλουμε να το κάνουμε.

 

Έτσι και εγώ λοιπόν ήθελα να βγάλω το Barnards Loop ... και σαν να μην έφτανε αυτό ήθελα να φαίνεται μέχρι και η Ροζέττα ... έτσι λοιπόν με έναν 40mm f 2.8 της Canon, την Canon μου χωρίς φίλτρο φωτορύπανσης (δεν εχω κλιπ) είπα να κάνω την προσπάθεια μου.

 

Οκ, σίγουρα όχι η καλύτερη φωτογραφία, σίγουρα θα μπορούσε κάποιος να την επεξεργαστεί καλύτερα -το widefield μου θύμισε το κλασσικό \\\"μην το δοκιμάσετε σπίτι\\\" ... πολύ δύσκολη επεξεργασια- αλλά εγώ έκανα αυτό που ήθελα όσο καλύτερα μπορούσα. Στην προσπάθεια μου να φαίνεται το τόξο ίσως χάλασα άλλα πράγματα, όμως είναι εν γνώση μου.

 

Βέβαια έχασα το αλογάκι για φέτος αφού τον Φεβρουάριο δεν θα φαίνεται από το μέρος που φωτογραφίζω, αλλά ελπίζω να είμαι και του χρόνου εδώ να το βγάλω :)

 

Εννοείται οι παρατηρήσεις δεκτές, ενταξει λίγο ευγενικά, μην πυροβολείτε τον πιανίστα που λένε χαχαχαχαχ

 

650 x 35\\\" Lights

150 Darks

150 Flats

200 Bias


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Έλα το έκανα το θαυμα μου, λάθος φωτογραφία ανέβασα ... πως βγαζω αυτη για να βαλω τη σωστη? Αυτη ειναι σπασμενη
Σύνδεσμος για σχόλιο

Λεω και εγω που ειναι αυτο το παιδι τοσο καιρο.ενα αλογο δεν θα δουμε?χαχαχαχαχ

(το αλογο το βλεπω αν και μικροσκοπικο παρολαυτα).

 

Οτι και να πω ειναι λιγα αν αναρωτηθουμε απο που ημασταν(κυριως βεβαια εσυ γτ μπορεσες να ασχοληθεις παραπανω)πριν 1 χρονο και τι βγαζεις τωρα.

 

Μπραβο και παλι μπραβο!

 

Αν θα αλλαζα κατι στην φωτο σου τοτε θα ηταν να βγαλεις μονο οτι περικλειεται στα 4 πιο φωτεινα αστερια του ωριωνα.ετσι θα φαινονταν πιο καλα διαφορες λεπτομερεις οπως το αλογο η φλογα και το m42.

 

Εξαιρετικος!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραία ωραία είναι.....δεν θα σε πυροβολησουμε σήμερα χαχαχα! Δεδομένων των συνθηκών που περιγράφεις και του εξοπλισμού εντάξει ειναι μην εχειςε παράπονο!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ωραιο το καδρο σου αλλα θα χαρουμαι να δουμε και την καλυτερη εκδοση!! :D

Στειλε πμ στον Παπαλαμπρου ειναι ο astrovox να σου τη σβησει για να ανεβασεις την αλλη.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να είστε καλά παιδιά

 

Θα την επεξεργαστώ ξανά, κυρίως επειδη στη προσπάθεια μου να δείξω περισσότερα νέφη κάπου την χάλασα τελικά και όταν είναι θα στείλω στον astrovox να την αλλάξω ...

 

Πολύ δύσκολο πάντως το widefield, καμια σχέση με ότι είχα συνηθίσει εως τώρα

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ τον astrovox Για την αλλαγή της εικόνας

 

Αυτή είναι βασικά με επεξεργασία του scaff τον οποίο και ευχαριστώ, όπου πείραξα κάποια πράγματα που ήθελα.

 

Γενικά πολύ δύσκολο το Widefield, άλλη λογική

Σύνδεσμος για σχόλιο

\"Γενικά πολύ δύσκολο το Widefield, άλλη λογική \".. όπως το γράφεις Νίκο, αλλά και άλλη ομορφιά!!!

Μπράβο, πάρα πολύ καλή!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης