Jump to content

Ngc2244 Zwo Asi 533mc Pro


eliasg2004

Αποψινό πρώτο φως για την 533 με πολλές αναποδιές στις συνθήκες, στην απόδοση του goto και στην οδήγηση αλλά τελικά κάτι βγήκε..

Γαλάτσι, Αθήνα:

Zwo Asi 533mc pro, ED80, 0.85 reducer, HEQ5, Οδήγηση με OAG/Meade DSI II pro, Optolong L-Enhance φίλτρο.

40 Χ 180 sec

Στακάρισμα σε DSS 3.4 (θα πρέπει να κατεβάσω την νεότερη έκδοση και να δω τις ρυθμίσεις για OSC) και photoshop.

Γενικά ευχαριστημένος με την πρώτη επαφή. Στα θετικά η ευαισθησία της κάμερας (είχα αποτέλεσμα σε μόλις 3λεπτες εκθέσεις!) και τα καθαρά fit χωρίς amp glow και ιδιαίτερο θόρυβο. Επιπλέον, μου αρέσει το τετράγωνο φορμά της κάμερας! Θα τη δοκιμάσω και σε εφαρμογές βιντεοαστρονομίας και φυσικά σε σκοτεινότερο ουρανό.


From the category:

Βαθύς Ουρανός

· 111 images
  • 111 images
  • 189 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία. Χαρακτηριστικό το τετράγωνο φορμά της 533, αλλά και η απόδοση του L-enhance. Έτσι μου έβγαλε και εμένα τη ροζέτα, και μου αρέσει που διατηρεί τα χρώματα στα αστέρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ παιδιά!

Κι εμένα μου άρεσε το L-enhance: διατηρεί τα χρώματα και (τουλάχιστον στα χαρτιά) είναι αρκετά στενότερο από το αντίστοιχο φίλτρο της zwo.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καλορίζικη, Ηλία! Με αυτό το φιλτράκι, νομίζω ότι θα κάνεις καλή δουλειά από Αθήνα! Ανυπομονώ να δω αποτέλεσμα με την κάμερα και από σκοτεινό ουρανό. Καλές λήψεις!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης