Jump to content

M104 Sombrero Galaxy


scipii

Μια βιαστική προσπάθεια στον στόχο αυτό αφού ο καιρός άργησε να φτιάξει και δεν είχα πολύ χρόνο. Σε τρεις μέρες τράβηξα τα τέσσερα φίλτρα (ο στόχος χανόταν από το πεδίο μου στη μια τα ξημερώματα) με το κόκκινο και το πράσινο να βγαίνει όταν το φεγγάρι ήταν πάνω από το 50%

 

Εχω θέμα με το collimation που γνωρίζω και ελπίζω να διορθώσω σύντομα, όμως τουλάχιστον με τη βοηθεία των aggelos_kechagias και stamos_p κατάφερα να διορθώσω σε μεγάλο βαθμό τα θέματα της βάσης. Θέλει ακόμα λίγο όμως το νερό μπήκε στο αυλάκι.

 

Lum 360 * 60sec

R 30 * 180sec

B 60 * 120sec

G 60 * 80sec

 

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Orion Mini 50mm

QHY 183M

Baader LRGB

Guiding ZWO ASI 224


From the category:

Γαλαξίες

· 2151 images
  • 2151 images
  • 10303 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία. Σίγουρα είσαι στο σωστό δρόμο!!

Έχω δύο ερωτήσεις.

Γιατί έχεις διαφορετικό χρόνο στο R, G & B;

Επίσης, κάνεις binx2 στο Rgb;

Μία και έχω την ίδια βάση θα με ενδιέφερε τι προβλήματα συνάντησες και πως τα έλυσες.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ψάχνω να είμαι ανάμεσα 1000 με 1500 adu. Πάνω από αυτό καίγονται τα αστέρια μου. Προφανώς λόγω του φεγγαριού ίσως και του κακού seeing, κάθε φίλτρο είχε άλλο χρόνο που έπιανε το νούμερο. Επίσης όταν τραβάω το πράσινο ίδιο με τα άλλα παίρνω πολύ πρασινιλα, οπότε όπως μου προτάθηκε το βγάζω λιγότερο.

 

Όχι δεν κάνω bin

 

Η βάση εδώ και μήνες είχε τεράστιο πρόβλημα στην κίνηση, ο ra ήταν \"φρεναρισμενος\" ότι και να εκανα, ο dec χοροπηδουσε και με δυσκολία έβγαζα καρέ πάνω από 90\".

 

Ακολουθωντας ένα link που έστειλαν τα παιδιά (και οι δύο το ίδιο μου έστειλαν) και συμβουλες τους, άνοιξα τη βάση, έλυσα τα γρανάζια, ιμάντες, φρένα, σκουλήκοβιδες και γενικά σχεδόν τα πάντα, βρήκα πως διορθώνει το πρόβλημα με το φρενάρισμα στο ra, έσφιξα λίγο τους ιμάντες και πλέον σε δοκιμή τραβηξα ανοδηγητα τρία λεπτά χωρίς θέμα, με οδήγηση μέχρι πέντε δοκίμασα. Ο dec θέλει ακόμα αλλά και πάλι υπάρχει βελτίωση μεγαλη

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης