Jump to content

Andromeda


dtychalas

Location: Taksiarchis Chalkidiki

Date: 19-06-2020

Moon: 0%

SQM: 21.80

Object: M31

Mount: NEQ6 Pro

Scope: Skywatcher 200/1000

Camera: Canon 1300D

Guide Scope: 9x50 View Finder

Guide Camera: ASI 120MC-S

Frames: 4x600s | 800 iso | 50 Bias | Dithering 10px

Capture: Kstars Ekos on Raspberry 4

Stack: Deep Sky Stacker

Post-process: Pixinsight


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10308 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Φίλε μου πολύ ωραία. Την επόμενη φορά όμως βάλε αλλιώς την μηχανή. Θα πιάσει περισσότερο θέμα. Επίσης έχω την Canon 500D, και στην αρχή έβαζα κι εγώ όλο 800 ISO. Κάποια στιγμή έκοψα τον χρόνο έκθεσης στην μέση και διπλασίασα τον αριθμό εκθέσεων βάζοντας 1600 ISO. Τα αποτελέσματα ήταν εμφανώς καλύτερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Σ'''' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλια. Με το framing δεν ασχολήθηκα καθώς ήθελα να δοκιμάσω 10λεπτες λήψεις, να δω πιο πολύ την οδήγηση πως πάει. Το ''πείραμα'' έγινε στο τέλος της βραδιάς ~3:40 ξεκίνησα, αφού είχα τελειώσει με τους άλλους στόχους. Μου άρεσε όμως το αποτέλεσμα πολύ και για αυτό την ανέβασα. Όσο για το ISO που λες θα το δοκιμάσω σίγουρα να δω πως βγάζει με 1600 :wink: Σίγουρα τον Αύγουστο θα αφιερώσω ώρες στον στόχο με σωστό framing. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Για αρχή καλά τα πήγες, πλην όμως όπως σου είπε και ο Γιάννης πρέπει να στρίψεις την κάμερα για να πάρεις ολόκληρο το στόχο αν και με το τηλεσκόπιο αυτό μάλλον δεν μπορείς, χρειάζεσαι ένα 80άρι .

Οσο για το iso μια χαρά είναι στο 800, στο 1600 θα φορτώσει πολύ θόρυβο στις δεκάλεπτες και θα είναι δύσκολο να τον ξεφορτωθείς. Εκείνο που χρειάζεσαι είναι εναν coma corector και πολλές λήψεις (ισως 30 η περισσότερες και χωριστές για τον πυρήνα με λιγότερα iso για να βγάλει λεπτομέρια) .

Στην επεξεργασία πρόσεξε τον πυρήνα γιατί τον έχεις κάψει.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης