Jump to content

Make A Wish!


Erisian

Η αλήθεια είναι πως γι αυτήν την λήψη έριξα πολύ σκέψη και δουλειά για να πραγματοποιηθεί. Ήθελα από την αρχή που κατάλαβα οτι ο κομήτης θα παίζει στον ορίζοντα να δημιουργήσω μια εικόνα ονειρική όπως στα παραμύθια που εκφράζει ακριβώς το πόσο ενθουσιασμό και μαγεία με γέμισε το πέρασμα του κομήτη. Δεν σας κρύβω οτι ονειροβατούσα επι μέρες προσπαθώντας να προγραμματίσω τις λεπτομέρειες της λήψης και να προετοιμαστώ για παν ενδεχόμενο. Φυσικά χωρίς την βοήθεια της συντρόφου μου δεν θα τα κατάφερνα. Έκανα κάποια λάθη στην λήψη και είχα κάποια προβλήματα που όμως δεν με εμπόδισαν εν τέλη να φτιάξω αυτό που είχα στο μυαλό μου. Η δική μου ευχή δεν ήταν φυσικά η φωτογραφία αλλά να τον δω με γυμνό μάτι κάτι που είχα την τύχη να ζήσω για τρεις συνεχόμενες μέρες και το ευχόμουν από την εποχή του κομήτη ison!

 

Sony a7s modded

2 shots for focus stacking

Foreground Jupiter 21M 200mm f4 1x2sec iso 8000

Comet Jupiter 21M 200mm f4 1x20sec iso 2000

Skywatcher Star adventurer

Παραλία Σίμου, Ελαφόνησος 17 & 18.07.2020

 

Tο μωβ χρώμα είναι as shot από custom white balance που εφτιαξα στην κάμερα. Για περισσότερες λεπτομέρειες στην επεξεργασία, λήψη και περισσότερες πόζες αλλά και ενα μικρό βιντεο του κομήτη με την συντροφό μου μπορείτε να επισκεφθείτε το www.star-surfing.com/blog/neowise


From the category:

Κομήτες

· 466 images
  • 466 images
  • 1178 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Εντάξει τι να πω....Αν όχι η καλύτερη φώτο, για τα δικά μου γούστα πάντα , μια από τις 2 καλύτερες που έχω δει στο astrovox στο 500px flicker pinterest κλπ!!!!Συγχαρητήρια
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μάνο βλέποντας αυτή την υπέροχη φωτογραφία,θα κάνω μιαν ευχή:

''Να συνεχίσεις να δημοσιεύεις τόσο καλές φωτογραφίες και στο μέλλον!''

Καλή συνέχεια-Κώστας :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης