Jump to content

Ic443


eliasg2004

Skywatcher Esprit 80ED, HEQ5

ZWO ASI 2600MC pro, ZWO OAG/Meade dsi ii pro, φίλτρο Optolong L-Extreme

42 Χ 600 sec

DSS και Photoshop

Υλικό από δύο βραδιές από την ταράτσα στο Γαλάτσι αλλά με πολύ θολούρα που ειχε ως αποτέλεσμα πολύ θόρυβο και χαμηλό σήμα, Αθήνα.


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραίος στόχος, τον έχω κι εγώ στο πλάνο. Πραγματικά Παρασκευή - Σάββατο είχε πολύ θολούρα (σκόνη Σαχάρας;) και δεν έκανα τον κόπο να στήσω, οπότε δεδομένων των συνθηκών είναι καλό το αποτέλεσμα. Τα 2 halos μόνο με προβληματίζουν...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Διομήδη από ότι έχω δει τα halo είναι δεδομένα με το L-extreme όπου υπάρχει πολύ φωτεινό αστέρι στο πεδίο. Από την άλλη είναι αρκετά στενό φίλτρο και επιτρέπει στην κάμερα να γράψει σήμα ακόμα και σε περιβάλλον πόλης (καμία σχέση με το l-enhance που είναι πολύ \"ευγενικό\" για την Αθήνα). Πραγματικά περιμένω πως και πως να δοκιμάσω την κάμερα όχι σώνει και καλά σε απόλυτα σκοτεινό ουρανό, αλλά σε λίγο καλύτερες συνθήκες στο εξοχικό μετά τα πρώτα διόδια Αθηνών-Λαμίας..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Πανέμορφο. Για την άλω ήθελα να ρωτήσω και εγώ, στα αστέρια κάτω δεξιά, αλλά καταλαβαίνω πως είναι side-effect της τεχνικής, έτσι; Τη βλέπω μόνο σε 5 μονά και 2 διπλά άστρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Μπράβο για το κουράγιο σου Ηλία παρά τις συνθήκες. Αυτό που λέει ο Κώστας φαίνεται όντως περίεργα. Είναι από χρήση μάσκας στην επεξεργασία;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μάλλον είναι από την επεξεργασία για το gradient. Αν δεν είναι καλό το υλικό που ξεκινάς, όλα στραβά θα πάνε :? Ωστόσο ήθελα να την ανεβάσω γιατί έχει γράψει ως ένα βαθμό αρκετή πληροφορία.

Ευχαριστώ παιδιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραία λήψη Ηλία και χορταστικό το καδράρισμα, από ότι φαίνεται θα γίνει δουλειά από το Γαλάτσι, καλή συνέχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Και μονο το γεγονος οτι κτυπας τετοιους στοχους απο μεσα απο την Αθηνα σε δικαιωνει (και μας κανει να σκεφτομαστε ! ) ! Μπραβο Ηλία
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης