Jump to content

Bubble neb. σε Ha



Atik 16HR,Vixen ED 103 apo f 7,7,Ha Astronomik

Autoguider Star 2000 με Starlight MX 5c

80 min(5minx16)

Astroart,Photoshop CS

Ν. Επιβάτες-Θεσσαλονίκη

Balkony astronomy!!!


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10308 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Yπέροχη Νίκο!

Αν πήγαινες 8x10 λεπτά ίσως να ήταν ελαφρώς καλύτερα. Βλέπω ότι η οδήγηση σου τις σηκώνει της 10λεπτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα σχόλια!

Φώτη επέλεξα τις πεντάλεπτες εκθέσεις γιατί μου έδιναν background 4.051 ADU και signal 6.062 ADU. Έτσι θεώρησα ότι θα έχω καλύτερη αντίθεση απο ότι με δεκάλεπτες εκθέσεις, που θα μου ανέβαζαν την φωτεινότητα στο φόντο και κατα συνέπεια θα μείωναν την αντίθεση με το θέμα.Πιστεύω ότι για καλύτερη ανάδειξη χρειαζόταν πολύ περισσότερος χρόνος στο σύνολο.

Σε ότι αφορά την οδήγηση , δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα,αφού τα 80 λεπτά ήταν συνεχόμενα χωρίς διακοπή με χρήση autoguiding.Πιό συγκεκριμένα, το αφήσα να φωτογραφίζει μόνο του και έφυγα για μιάμισυ ώρα!!! Όταν γύρισα ,δεν είχε ούτε μία κουνημένη φωτογραφία για να απορρίψω .Για άλλη μια φορά ήμουν ικανοποιημένος ,αφού μία στήριξη 850 ευρώ, με πολική ευθυγράμμιση που ορίζει το κομπιούτερ της στήριξης(**&^%$#@),μπορεί να αποδώσει σε μακροχρόνιες εκθέσεις με μόνο περιορισμό το ADU της κάμερας.Σε ευχαριστώ για την συμβουλή και το σχόλιο.

Ηλία, μην διστάσεις για apo.Μην ξεχνάς το "λεγόμενον" ότι όποιος βλέπει μέσα απο καλό διοπτρικό, δύσκολα το απορρίπτει για κάτι άλλο.Άντε με το καλό τα πρώτα αποτελέσματα!!

Κώστα , ήθελα να ευχηθώ και σ΄εσένα καλές επιτύχίες με την καινούργια σου κάμερα.

 

Νίκος.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης