Jump to content

Δεν είναι Νεφέλωμα, τί είναι?



Με το Bresseraki εχθές έκανα δοκιμή να πάρω και με την βοήθεια ενός Barlow 2.5X την Αφροδίτη. Όταν έκανα μεγέθυνση να δω τι μου έβγαλε είδα αυτούς τους πολύ ωραίους χρωματισμούς, μου θύμισε τα νεφελώματα που τόσο ωραία βγάζουν μερικοί φίλοι εδώ μέσα.

Βασικά βγάζει τέτοια χρώματα η Αφροδίτη αλλά νομίζω ότι είναι από το διοπτρικό που δημιουργεί αυτήν το artefact.


From the category:

Αφροδίτη

· 137 images
  • 137 images
  • 321 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ο Ηλίας μιας και είναι ο ποιο έμπυρος εδώ μέσα στην Αφροδίτη θα μπορούσε να μου λύση αυτήν την απορία.

Σύστημα φωτογράφησης : Bresser 70mm, Barlow 2.5X, Canon EoS 350d σε prime focus.

Φωτογραφικά στοιχεία :

Shooting Date/Time 1/13/2007 17:45:17 LT

Shooting Mode Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/60

Av( Aperture Value ) 0.0

ISO Speed 400

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιωργο,

 

Η φωτογραφηση των πλανητων σε χαμηλο υψος ειναι παντα προβληματικος λογω της ατμοσφαιρας. Αυτο που βλεπεις οντως ειναι η επιρροη της ατμοσφαιρας και λεγεται "dispersion".

 

Τωρα, υποτιθεται οτι υπαρχει κατι για την πολεμηση του φαινομενου: http://www.astrovid.com/products.php?cat=135 ... ειχα δει μια αγγελια στο Αστρομαρτ για το ιδιο τις προαλλες για γυρω στα 100$.

 

Πρεπει να στησω τον εξοπλισμο ... τα λεμε αργοτερα.

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωστε λοιπον εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο.Το εχω εδω και ενα χρονο αλλα δεν το χρησιμοποιουσα για αστροφωτογραφηση.Μπορεις να μου πεις πως την εβγαλες?Προσαρμοσες τη μηχανη στο τηλεσκοπιο με καποιο συστημα μηπως?Τι ειναι το barlow?Περιμενω με αγωνια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

κ. Αντώνη καλή επιτυχία!!!

Koyote θα χρειασθείς έναν αντάπτορα για Canon εάν έχεις (εγώ τον αγόρασα από τον κ. Ηλιόπουλο), το barlow είναι ένας διπλασιαστής που σου διπλασιάζει την εστιακή απόσταση που συνεπάγεται την μεγέθυνση. Ο δικός μου είναι της Televue Powermate ακριβός αλλά καλός.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιώργο, δες την παρακάτω φωτογραφία, και το σχόλιό σου! Ασφαλώς τα χρώματα οφείλονται στην ατμοσφαιρική διάθλαση χαμηλά στον ορίζοντα, και η ανάμειξή τους στο seeing.

 

www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=1305

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ευχαριστω!Ισως η επομενη επενδυση να ειναι ο εν λογω εξοπλισμος.Εγω βεβαια δεν εχω μηχανη canon αλλα νομιζω οτι δεν θα ειναι προβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Κυριε Γιωργο την ιδια εικονα ειχα κι εγωμεσα απο 3.5 " mak.

Η Αφροδιτη μολις ειχε ανατειλει και ηταν πολυ χαμηλα και μαλιστα πολυ λιγες μοιρες πανωαπο καποιες κορυφες .

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης