Jump to content

Ερμής, 10/5/2007, 18:56 Θ.ω.Ε.



Η λήψη έγινε πίσω από τοίχο για προστασία από τις ακτίνες του ήλιου. Παρά την μέτρια ορατότητα διακρίνονται λεπτομέρειες.

Η αποχή του ήταν μόλις 9°, η φάση 93% και η λαμπρότητα του -1.6 .

Με κυάλια θα φανεί αμέσως μετά τη δύση του ήλιου για όσους ξέρουν που να κοιτάξουν. Τις επόμενες ημέρες θα αρχίσει να φαίνεται και με γυμνό μάτι.

  • Μου αρέσει 1

From the category:

Ερμής

· 22 images
  • 22 images
  • 73 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Ηλία. Στα δύσκολα φαίνεται ο μάστορας.Οι εσωτερικοί πλανήτες ( και όχι μόνο ) ήταν ανέκαθεν ( ΕΤΧ 125) το..φαϊ σου.

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Όντως οι εσωτερικοί πλανήτες είναι η αδυναμία μου.

Με το ΕΤΧ βέβαια ήταν δύσκολο να φανούν λεπτομέρειες στον Ερμή , για το C11 όμως είναι παιχνιδάκι!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία συγχαρητήρια! Δύσκολος στόχος και πραγματικά φροντισμένη παρουσίαση! Για το goto της EQ6 σκέψου κάποια στιγμή την αναβάθμιση του χειριστηρίου στη version 3.ΧΧ. Θα βελτιωθούν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα.

Εύχομαι πολύ καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο

'Ενας δύσκολος και όχι ...συχνός στόχος,με ωραίο αποτέλεσμα..

Καλή συνέχεια...και κουράγιο...!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ Κώστα, Ηλία και Πέτρο!

Ηλία, με ενημέρωσε ο Κωστάκης για την αναβάθμιση που έκανες, αλλά δεν έχω προκόψει να σου τηλεφωνήσω!

Μήπως με την αναβάθμιση αυτή δίνεται η δυνατότητα διορθώσεων στους στόχους και μετά την αρχική διαδικασία της ευθυγράμμισης?

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολύ καλή Ηλία.

Για το goto πάντως πρέπει να κάνεις καλή πολική, κ από εσένα είναι δύσκολο.Όσο για την μετέπειτα διώρθωση νομίζω ότι γίνεται!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Όπως ξέρεις δεν έχω θέα στο Βορρά για γρήγορη και ακριβή πολική, αλλά ούτε και το τηλεσκόπιο μου είναι σε μόνιμη θέση, οπότε πριν τη δύση του ήλιου είναι αδύνατη η ακριβής πολική ευθυγράμμιση.

Ακόμη όμως και μετά από πολύ καλή ευθυγράμιση τα go to της δεν με εντυπωσίασαν.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ανεξαρτητα με τις συνθηκες,η φωτογραφια ειναι δειγμα δυνατοτητων του χρηστη,του τηλεσκοπιου και της καμερας!

Μπραβο σε ολα!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία, εξαιρετικό αποτέλεσμα!!! Πράγματι, η παρουσίαση της εικόνας είναι φροντισμένη.

Πιστεύω να τα λέμε πού και πού, τώρα που απολύθηκα από φαντάρος.

Συγχαρητήρια για τις απεικονίσεις σου και πάλι!

 

Υ.Γ. Έχω βάλει στο μάτι την ΑΤΙΚ 16 ΙC (οικονομικά είμαι πολύ κοντά) και αν γνωρίζεις, θα ήθελα να με ενημερώσεις σχετικά με την κάμερα αυτή).

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης