Jump to content

Neptune & satelite Triton, 24 Αυγ. 2007



Η επεξεργασία έγινε βράδυ και δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι τελικά στο τελικό μου RGB είχα και μια άλλη πληροφορία. Η πράσινη κουκίδα πρέπει να είναι ο Τρίτων.

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο εκεί θα μπορούσε να είναι!!!

Εντύπωση απλά μου κάνει είναι το πράσινο έντονο φως!!!

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι μπορεί τα Astronomik filters που έχω να έχουν διαρροή το φίλτρο Blue & red προς το πράσινο. Ειλικρινά κάτι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ!!!

Ας βοηθήσει κάποιος φίλος!!!


From the category:

Ποσειδώνας

· 33 images
  • 33 images
  • 65 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Παιδιά η Σελήνη αυτήν την εποχή είναι πολύ χαμηλά και τα πάντα βράζουν στην εικόνα!!!

Ξεκίνησα αυτό το βράδυ από της 21.30 με προσπάθεια για Σελήνη, δυστυχώς είναι χάλια αυτήν την ώρα τα πράγματα στην ατμόσφαιρα!!!

Μετά για να περάσει η ώρα το έριξα στον Ποσειδώνα και Ουρανό, με τον Ποσειδώνα μου βγήκε αυτό που ήθελα να κάνω. Μετά πήγα στον Ουρανό αλλά το αεράκι εκεί δυνάμωσε. Όταν πάμε σε f/43 και έχει αέρα δουλειά δεν γίνετε.

 

Να στε καλά, και απλά προσπαθήστε και εσείς. Το μόνο δύσκολο είναι να τους βρει κανείς, τουλάχιστον εγώ αυτό το πρόβλημα είχα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να σε καλά Νικόλα και στην συγκεκριμένη θα ήθελα να σε είχα κοντά μου λόγο μεγάλης πήρας με αναζήτηση άστρων.

Που τα βρίσκετε τα IC, NGC,Messier δεν μπορώ να καταλάβω!!!

 

Τελικά όλα θέλουν κόπο, αλλά αυτή είναι η γοητεία του αθλήματος μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γίωργο άν τα μαθαίναμε όλα απο την αρχή με την μία,τότε θα βαριόμασταν αμέσως και θα ψάχναμε για άλλη ασχολία.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής υπάρχει ένας μεγάλος διδάσκαλος που ακούει στο όνομα Go-to!!!Έχει και ένα φίλο που τον λένε Deep sky data base.Αστειεύομαι.

Πίστεψε με , αυτό είναι το πιό εύκολο.Τα άλλα που δεν φαίνονται είναι τα δύσκολα και αναφέρομαι στην διαδικασία set up λήψης και εξοπλισμού.

Δηλαδή:Υπολογισμός SNR,(Signal to noise ratio),FOV,

(Field of view),FWHM(Για να δείς άν αξίζει να μείνεις την υπόλοιπη νύχτα),autoguiding set up,πολική εθυγράμμιση και όλα αυτά αλλά και άλλα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μην χάσεις την θερινή νύχτα, και να σου μείνει χρόνος και για τουλάχιστον 16 Dark frames.

 

Πολύ κόπο θέλουν τελικά!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλά να τα έχεις μόνιμα όλα αυτά, εγώ τα βγάζω και τα βάζω!!!!

Ο βαθύς είναι όντως έτσι, αλλά και στην Σελήνη μια από τα ίδια πάει!!! πόσες φορές την έχω πατήσει με το seeing, και μετά περιμένεις ώρες να δεις αλλαγή για να χτυπήσεις.

Ωραία είναι και ζηλεύω αυτούς που απλά ανοίγουν το ΟΝ και δεν χρειάζεται να στήνουν και να ξεστήνουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης