Jump to content

Πλανήτης Ουρανός, 23 Σεπ. 2007



Orion Optics 250mm at f/6.3, DMK 21AF04, Barlow 5X, L-RGB filters Astronomik II.

From the category:

Ουρανός

· 52 images
  • 52 images
  • 154 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πρώτη σοβαρή προσπάθεια να συλλάβω τον πλανήτη Ουρανό, μάλιστα κατάφερα και έπιασα και έναν από τους δορυφόρους του ο οποίος πρέπει να είναι η Τιτάνια.

Εντύπωση μου έκανε πως μόνο στο πράσινο κανάλι φαινόταν!!!

Χρησιμοποιήθηκαν L-RGB φίλτρα της Astronomik II.

Μετά μου ήρθε και η ιδέα να χρησιμοποιήσω και το WinJUPOS για να κάνω μια προβολή των πόλων του.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ παιδιά, για το σχόλιο σου Ηλία ειλικρινά το StarryNight μου την έκανε και το πράσινο χρώμα, βέβαια συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου για την Miranda!!! Το πράσινο χρώμα είναι που με βάζει σε σκέψη.

Σε ευχαριστώ πάντως που ψάχνεις τις φώτο μου με ενδιαφέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολύ καλός ο Ουρανός αλλά να σε ρωτήσω κάτι; Πώς έχεις καταφέρει και έχεις βγάλει περισσότερη λεπτομέρεια από τον Ποσειδώνα; Είναι 2 μεγέθη αμυδρότερος!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλε Γιώργο, μία από τις καλύτερες πλανητικές εργασίες που έχω δει. Το ότι ο Ουρανός φαίνεται περισσότερο στο πράσινο φίλτρο είναι απόλυτα λογικό, καθ'ότι αποτελείται από μεθάνιο τουλάχιστον κατά 80%. Το μεθάνιο, δείχνει απορρόφηση σε 8 γραμμές του οπτικού μήκους κύματος, από τα 560, μέχρι και τα 730 nm. Αυτό που βλέπουμε εμείς, είναι στα 560nm.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Thanks φίλοι, για την επισήμανση σου Μάνο έχεις απόλυτα δίκιο!!!

και φταίει το seeing. Για να καταλάβεις έβγαλα και Άρη και αν και έχω βγάλει 10 set L-RGB δεν με βλέπω να δημοσιεύω κάτι γιατί είναι ένα μάτσο χάλι.

Όπως καταλαβαίνεις έχω ένα ραντεβού ακόμη με τον Ουρανό!!!

Γιάννη (Μ51) σε ευχαριστώ και είναι πολύ χρήσιμα τα σχόλια σου, ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό που αναφέρεις. Η αναφορά βέβαια του πράσινου έχει να κάνει με τον δορυφόρο, ξέρεις να μου πεις κάτι πάνω σε αυτό??? και αν ναι ξέρεις κάποιο site πάνω στο θέμα για να διαβάσουμε? H φωτομέτρηση είναι πάντως κάτι που θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης